Ana Sayfa Sosyal Medya İnstagram Müzik Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnstagram Müzik Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

0

İnstagram Müzik Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnstagram müzik özelliği yaklaşık 2-3 aydır aktif olarak kullanılabiliyor. Kullanıcılar bu özellik sayesinde klip tadında story oluşturulabiliyor. Yaklaşık 11 yıldır var olan İnstagram uygulaması, her geçen gün kendini yenilemeye devam ediyor. 900 milyonu aşkın aktif kullanıcısı olduğu bilinen sosyal medya uygulaması, kullanıcılara pek çok hizmeti bir arada sunarak keyifli vakit geçirebilmelerine de yardımcı oluyor. Son gelen müzik özelliği ise, uygulamayı bir adım daha öteye taşımayı başardı.

İnstagram Müzik Özelliği Nasıl Kullanılır?

Bu platform üzerinden özelliği aktifleştiremeyen kullanıcılar İnstagram müzik özelliği çıkmıyor diye düşünebilir. Ancak müzik özelliği oldukça kolay bir şekilde devreye sokulabilecektir. Bilindiği üzere İnstagram’da müzik özelliği yalnızca story üzerinde kullanılmaktadır. Gönderiler üzerinde müzik paylaşımı şu an için mümkün değildir. İnstagram story’e müzik ekleme işlemi için ilk olarak uygulama açılmalıdır. Sonrasında;

Galeriden herhangi bir fotoğraf ya da video seçilmelidir.

Seçilen video ve fotoğraf yukarı doğru kaydırılarak simgelerin gelmesi beklenir.
Simgeler çıktıktan sonra ritmik bir simgesi bulunan ‘’ Müzik’’ butonunun bulunduğu görülecektir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Bu adımdan sonra ekrana ‘’Müziklerde Ara’’ bölümü gelecektir. Bu bölüme konulmak istenen müziğin ismi yazılmalıdır

Aklınıza herhangi bir müzik gelmediği takdirde aşağıda yer alan önerileri de kullanmanız mümkün olabilecektir.

İnstagram müzik özelliği için seçim yapıldıktan sonra, sağ üstte yer alan Bitti butonuna basılarak Story gönderilebilecektir.

İnstagram Müzik Özelliği Süresi Ne Kadardır?

11858 teknik destek
11858 teknik destek

İnstagram müzik özelliği süresi istenirse ayarlanabilecektir. Bu işlemi yapmadan önce fotoğraf, video ve müzik seçiminin yapılmış olması gerekecektir. Ancak bu aşamadan sonra müzik süresinde özelleştirmeler yapılabilecektir. Müzik ayarı müzik seçildikten sonra ritmik olarak çaldığı bölümün sol kısmına tıklanarak düzeltilebilecektir. Burada ayar yapılmadan önce genellikle 15 yazısı yuvarlak içinde yer alır.

Buraya dokunarak story ve müzik çalma süresinin ayarlanabilmesi mümkün olabilecektir. İnstagram müzik özelliği minimum 5 saniyeyle, maksimum 15 saniye aralığında düzenlenebilecektir. Dilerseniz bu noktada seçtiğiniz müziğin hangi kısmının çalacağını da ayarlayabilirsiniz. Ritmik çalan kısmı sağa sola götürerek, şarkıyı başa ya da sona sardırmanız mümkün olabilecektir.

İnstagram Müzik Yazısını Kaldırma

İnstagram story bölümüne müzik ekledikten sonra, bu bölümde şarkının yazılarının çıktığını görebilirsiniz. Bu özellik kareoke şeklinde şarkıya eşlik edebilmeniz amacıyla oluşturulmuştur. Burada bu özelliği 6 farklı şekilde kullanabilmeniz mümkün olacaktır. Özellikler yan yana 1,2,3,4 şeklinde sıralanmaktadır.

İlk 4’ü şarkı sözlerini farklı yazılarla kullanmanıza imkan sağlar. Ancak 5 ve 6. seçenekte yalnızca albüm kapağı ve şarkının isminin yer aldığını görebilirsiniz. Yazıların görünmesini istemezseniz 5. ya da 6. özelliği kullanarak yalnızca albüm kapağının görünmesini sağlayabilirsiniz. Ancak tamamının kaldırılması şimdilik mümkün değil.

İnstagram Müzik Özelliğini Galeriye Kaydetme

İnstagram story’si istenirse galeriye kaydedilebiliyor. Ancak İnstagram müzik özelliği galeriye kaydetme özelliği henüz gelmedi. Uygulama üzerinden paylaşılmış olan story üzerine gelindiğinde en üst kısımda farklı simgelerin bulunduğu görülür.

Soldan 3. Simge seçildiğinde resim, otomatik olarak galeri bölümüne kaydedilir. Galeri bölümüne girildiğinde İnstagram adında özel bir klasörün oluşturulduğu görülebilir. Ancak müzikli bir story müzikli olarak değil, ancak müziksiz versiyonu ile galeriye kaydedilebilmektedir.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA