Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram için En İyi Video Formatı

Instagram için En İyi Video Formatı

0

Instagram, her ne kadar bir fotoğraf paylaşım uygulaması olarak ortaya çıktıysa da, çıktığı zamandan günümüze kadar tam bir dev medya hizmetine dönüştü. Aylık 1-milyardan fazla aktif kullanıcısıyla Instagram, Facebook‘tan sonra en popüler sosyal medya platformu haline geldi.

Daha da önemlisi, kısa videolar, hikâyeler (stories), canlı video vb. paylaşım ve içerik türleri, platformun çalışma şeklini değiştirdi. Örneğin, kullanıcıların Instagram‘da video izleyerek geçirdikleri süre, 2017‘den bu yana %80 oranında arttı ve günde yaklaşık 4-kat daha fazla video yükleniyor.

Instagram için Video Formatı: Arka Plan

Instagram‘da video yayınlamak, telefonunuzdaki en son video kaydını yüklemekten daha fazla düşünsel ve fikri altyapı gerektirir. İşletmeler ve markalar için Instagram videoları, (diğer kullanıcılara) erişiminizi genişletmenin, farkındalık yaratmanın ve sonuç olarak dönüşüm sağlamanın eğlenceli ve etkili bir yolu olabilir. Yine de, video yüklemenin en etkili yöntemlerini uygulamanın yanı sıra, gönderi (paylaşım) için doğru biçimleri ve en iyi uygulamaları öğrenmelisiniz. Instagram için en iyi ve en uygun video formatlarıyla ilgili tüm sorularınızı yanıt almak için yazımızı okumaya devam edin.

Instagram Tarafından Tercih (ve Tavsiye) Edilen Video Formatı Nedir?

Instagram‘a birçok formatta video yükleyebilirsiniz, ancak tercihlerinize ve beklentilerinize bağlı olarak video formatınız değişebilir. Her videodan en iyi sonucu almak için videonuzun MP4 formatında olduğundan emin olun. Daha da önemlisi, aşağıdaki özellikleri de karşıladığından emin olun:

 • AAC Audio (Ses)
 • 3500KBPS video bit hızı
 • 30-Kare/saniye (FPS) kare hızı
 • 15MB maksimum dosya boyutu
 • Maksimum 60-saniye uzunluk
 • 264 Codec
 • 1080p maksimum yatay çözünürlük

Instagram için En İyi Video Boyutu ve Ölçütü Nedir?

11858 teknik destek
11858 teknik destek
11858 teknik destek
11858 teknik destek

Instagram, kendi platformuna yüklenen medyanın (videonun) boyutları ile ilgili katı ve kesin sınırlarıyla ünlüdür. Uygulamanın (platformun) tasarımı nedeniyle, video kalitenizi düzenlemek ve güncellemek için belirli boyutlar ve ölçütler, Instagram tarafından düzenlenecek veya değiştirilecektir.

Video yüklemelerinizden (paylaşımlarınızdan) en iyi sonuçları almak için, videolarınızı 4:5-en/boy oranıyla, 864-piksel (yatay) çözünürlüğünde ve 1080-piksel (dikey) çözünürlüğünde oluşturun. Manzara temalı videolar çekici olsa da, Instagram uygulamasının dikey kullanım doğası gereği, video boyutunu ve ölçütlerini en iyi şekilde kullanmanız gerekir.

Instagram’da En İyi Video Kalitesini Nasıl Elde Edebilirsiniz?

Boyut kısıtlamalarının ötesinde Instagram, pazarlamacılar için de işleri kolaylaştırmıyor. Platform, en iyi video kalitesini elde etmek için, video yüklemeden önce video kalitesini optimize etmeye çalışmanız gerektiği konusunda net ve kararlı. Mümkün olan en iyi sonuçları aldığınızdan emin olmak için şu adımları izleyin:

 • En iyi formatı elde etmek için, videonuzun boyutlarını ve teknik özelliklerini iki kez kontrol edin.
 • Videonuzun çözünürlüğünü ve kalitesini artırmak için, elinizdeki mümkün olan en kaliteli kamerayı kullanın.
 • Daha iyi sonuçlar için, videonuzu Instagram‘a yüklemeden önce Google Drive‘a veya Drop Box‘a yükleyin.
 • Herhangi bir sorun yaşamamak için her zaman Wi-Fi‘ye bağlıyken Instagram‘a video yükleyin.
 • Videolarınızı düzenlerken en uygun ayarları aklınızda bulundurun ve bu ayarları videonuza uygulayın.

Yaygın olarak yapılan bir hata da, yükleme sürecini hızlandırmak için videoları sıkıştırmak. Bu, aktarımlarınızdan birkaç saniye tasarruf sağlarken, videonuzun kalitesini düşürür ve kullanıcıların, videonuzun (boyut ve çözünürlük olarak) küçültülmüş bir sürümünü görmesi anlamına gelir. Kamera kalitesi, yükleme hızı ve sabır söz konusu olduğunda, hızlı yükleme yöntemlerini kullanmaktan kaçının.

Instagram işletme hesabınız için tanıtım videoları oluşturmaya çalışıyorsanız, reklamlarınız için güvenilir bir Instagram video reklam oluşturucunun yanı sıra, Instagram dostu video şablonları kullandığınızdan emin olun.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA