Instagram Hikayesine Bağlantı Ekleme ve Özelleştirme

Bu yazımızda Instagram Hikayesine bağlantı ekleme ve özelleştirme ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Instagram çıkartmaları kütüphanesinden bağlantı çıkartmasını kullanarak, Instagram Hikayenize link ekleyebilirsiniz.

Bağlantı (link) etiketi, yalnızca 10.000‘den fazla takipçisi olan Instagram hesaplarında etkin olan, yukarı kaydırma özelliğinin yerini aldı.

Instagram’daki takipçilerinizin, blogunuzda yayınladığınız içeriklere, e-ticaret sitenizdeki ürünlere ve daha fazlasına erişebilmeleri için, Instagram Hikayenizde bağlantı etiketlerini kullanabilirsiniz.

Instagram Hikayeleri ile gelen Çıkarmalar (Stickers), paylaşımlarınızı özelleştirmek için kullanabileceğiniz birçok özellikten biridir. Hikayelerde için link ekleme özelliği ilk kullanıma sunulduğunda, yukarı kaydırma işlevi ile geldi. Ve yalnızca 10.000‘den fazla takipçisi olan Instagram hesaplarında kullanılabiliyordu.

Sponsorlu Hikaye reklamları hariç, yukarı kaydırma özelliği artık yok. Bu işlevin yerini, tüm kullanıcılar için kullanıma açık olan bağlantı çıkartması özelliği aldı.

Bu makalemizde, Instagram Hikayeler’deki bağlantı çıkartmalarının ne olduğunu anlatacağız. Ayrıca bunların nasıl kullanılacağı ve ne için kullanılacağı ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Instagram Hikayeler’deki Bağlantı Çıkartmaları Özelliği Nedir?

Bağlantı çıkartmaları, konum ve anketler gibi Instagram‘da sunulan diğer çıkartma türlerine benzer bir özelliktir. Instagram Hikayeler’deki bağlantı çıkartmaları özelliği de, Hikayelerinizde yaptığınız paylaşımlarınızı kişiselleştirmenin başka bir yoludur.

Sadece 10.000‘den fazla takipçisi olan Instagram hesaplarının kullanabildiği ve artık kullanımdan kaldırılan yukarı kaydırma özelliğinden farklı olarak, Hikayeler’e eklenen bağlantı çıkartmaları özelliği her kullanıcı tarafından kullanılabilir.

Bağlantı (link) çıkartmaları, e-ticaret sitesindeki ürünlere, YouTube videolarına veya bloglardaki makalelere bağlantı vermek için kullanılabilir.

Instagram Hikayenize Bağlantı (Link) Ekleme

  • Android veya iPhone telefonunuzda Instagram uygulamasını açın. Giriş yapmadıysanız, Instagram hesabınıza giriş yapın. Instagram hesabınızın ana sayfa sekmesinde, ekranın sol üst köşesinde yer alan profil simgenizdeki + (artı) işaretine dokunun veya ekranı sağa kaydırın.
  • Telefonunuzun fotoğraf / video galerisinden bir fotoğraf veya video seçin. Veya boş bir arka plan şablonundan bir gönderi oluşturmak için Oluştur (Create) menüsüne dokunun.
  • Daha sonra, ekranın üst kısmında yer alan çıkartma (sticker) simgesine dokunun.

Instagram Hikayesine Bağlantı Ekleme ve Özelleştirme

  • Gelen ekranda BAĞLANTI (LINK) çıkartmasına dokunun.

Instagram Hikayesine Bağlantı Ekleme ve Özelleştirme

  • Daha sonra, Instagram takipçilerinizi yönlendirmek istediğiniz web sitesinin URL‘sini (bağlantısını) yapıştırın. Ardından Bitti (Done) butonuna dokunun.

Instagram Hikayesine Bağlantı Ekleme ve Özelleştirme

Not: Bağlantı çıkartmasının metin – mesaj bölümüne, takipçilerinizi Hikayenize eklediğiniz linki (bağlantıyı) ziyaret etmeye teşvik edici mesaj ekleyerek özelleştirebilirsiniz. Veya eklediğiniz bağlantının, takipçileriniz tarafından görülecek metin kısmında daha fazla ayrıntı girebilirsiniz.

Instagram Hikayesine Bağlantı Ekleme ve Özelleştirme

  • Eklediğiniz bağlantıya dokunarak yazı tipi rengini değiştirebilirsiniz. Bağlantıyı, ekranda farklı bir konuma taşımak için sürükleyebilirsiniz. Ve ayrıca, 2 parmağınızı kullanarak yeniden bağlantının boyutlarını değiştirebilirsiniz.
  • Instagram Hikayenizi, isteğinize ve tercihinize göre düzenleyip oluşturduktan sonra paylaşın.

Instagram Hikayeler’de Bağlantı Çıkartmasını Kullanmak için Bazı Tüyolar

Blog Paylaşımlarına veya Makalelerine Bağlantı Verme. Blogunuzda yayınladığınız en son paylaşıma, içeriğe ya da makaleye bağlantı verin. Veya yakın zamanda okuduğunuz ilginç bir makalenin linkini paylaşın.

Sattığınız Ürünlere Bağlantı Verne. Çok takipçili biriyseniz, paylaşımlarınızda belli kategor(ler)ideki ürün(ler)den bahsediyorsanız veya tanıtımını yapıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda Instagram Hikayeler, satış yaptığınız ürünlerin bağlantısını paylaşmak için ideal bir yerdir. Bir işletme sahibiyseniz, belirli ürünlerin satışını yaptığınız bir e-ticaret sayfasının bağlantısını verebilirsiniz.

Bilet Satışı için Bağlantı Verme. Biletli bir etkinliğe ev sahipliği yapıyorsanız, takipçileriniz bilet satın almaya teşvik etmek için bağlantı paylaşmak, bilet satışlarını artırmanın etkili bir yolu olabilir.

Rezervasyon için Bağlantı Verme. Yapmış olduğunuz iş veya vermiş olduğunuz hizmet için müşterileri rezervasyon almaya teşvik etmek amacıyla çıkartma bağlantılarını kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda Instagram Hikayesine bağlantı ekleme ve özelleştirme ile ilgili detaylı bilgi verdik.

En güncel teknoloji konuları ile ilgili teknik destek ve çözüm içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Ayrıca, yorumlar bölümünden, web sitemizde hangi konularla ilgili içerikler görmek istediğinizi iletebilirsiniz. Hangi teknik konularda arama motorlarında daha çok arama yaptığınızı belirtebilrisiniz. Böylece sitemizin içeriğinin daha alakalı ve zengin olmasına katkı sunabilirsiniz.

Hazıladığımız içerikleri beğeniyorsanız, bu içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için, yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ve böylece daha çok kişinin bu içeriklerden istifade etmesine yardımcı olabilirsiniz.