Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram Hikayesi Nasıl Silinir?

Instagram Hikayesi Nasıl Silinir?

0

Instagram Hikayeleri (Instagram Stories), Instagram uygulamasının muhtemelen en popüler ve Instagram kullanıcılarının en çok kullandığı bölüm. Instagram Hikayeleri (Instagram Stories), Snapchat‘in yükselişini durdurmak için geliştirildi ve Instagram kullanıcıları tarafından inanılmaz derecede ilgi gördü ve beğenildi. Snapchat ve Instagram Hikayeleri (Instagram Stories), kullanım amacı olarak neredeyse aynıdırlar ve fotoğraf – resim – video tabanlı sosyal ağlar içinde gerçekten çok başarılılar. Peki, bir şey paylaştıktan sonra fikrinizi değiştirmeniz durumunda ne olacak? Bir Instagram Hikayesini (Instagram Story) silmek mümkün müdür?

Evet, mümkündür!. Yayınladığınız (paylaştığınız) her şeyi kaldırabilirsiniz.

Bir Instagram Hikayesi (Instagram Story), yalnızca sınırlı bir süre (24-saat) için yayında kalsa da, bu süre, insanların onu görmesi, bir hatayı fark etmesi, şaşırması ve hatta dehşete düşmesi ya da olmasını istemeyeceğiniz herhangi bir şey için yeterince uzun bir süre. Bir Instagram Hikayesini (Instagram Story) silmeniz gerekiyorsa, hızlı hareket etseniz iyi olur. Bazı kullanıcılar yeni bir şeyi bir dakikadan daha kısa sürede fark edebilir ve bunlara erişebilir!

Instagram Hikayeleri keşfedilebilirdir. Yani, sizi takip etmeyen kişilerin arama yoluyla veya (haber) akışlarından, Hikâyelerinizi görebileceği anlamına gelir. Silmek istediğiniz Hikâyenin başkaları tarafından görülmesini istemiyorsanız, hızlı davransanız iyi olur.

Instagram Hikayenizi (Instagram Story) Silme

Bir Instagram Hikâyesini (Instagram Story) silmek, Instagram’daki çoğu şey gibi, aslında çok basittir. Birkaç dokunuşla Hikâye’niz (Story) tamamen silinecek. Bunu yaparken hatırlanması gereken şey, Instagram Hikâyeler (Instagram Stories)’de Taslak (Draft) modu yoktur ve dolayısıyla bir şeyi yayından kaldıramazsınız, sadece silebilirsiniz, dolayısıyla silme işlemi bir kez yapıldığında gönderi – paylaşım kaybolur. Yine de, paylaştığınız Hikaye’ye (Story) ihtiyacınız olursa, Hikaye Arşivinizde bir kopyasını bulabilirsiniz. Bu durumu kabul ediyorsanız, işte yapmanız gerekenler!

 • Instagam uygulamasında, paylaştığınız Hikaye’yi (Story) açın.

 • Ekranın sağ alt kısmındaki üç noktalı (⋮) menü simgesine dokunun.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 • Sil (Delete) seçeneğini seçin ve ardından tekrar Sil (Delete) seçeneğini seçerek işlemi onaylayın.

Instagram Hikâyeniz (Instagram Story) artık canlı yayından (akışınızdan) kaldırılacak. O sırada birisi veya birileri, paylaştığınız bu Hikâye (Story) ’yi siz silmeden önce açtıysa (görüntülediyse), bu kopya silinmeyecektir. Hikâye (Story)yi kapattıklarında veya diğer Hikâye (Story)’lere geçtiklerinde, sildiğiniz Hikâye (Story) artık bu kullanıcıların uygulamasında da görüntülenemez.

Arşivinizden Bir Instagram Hikâyesini (Instagram Story) Silme

Evinizi temizliyorsanız veya delilleri ortadan kaldırıyorsanız, arşivinizden bir Instagram Hikâyesini (Instagram Story) de silebilirsiniz. Gönderdiğiniz (paylaştığınız) her Hikâye, Hikâye Arşivinize (Story Archive) bir kopya olarak kaydedilir. Kanıtı temizliyor veya kaldırıyorsanız ve Hikâyenizi (Story) yayından kaldırıyorsanız, onu Hikâye Arşivi’nizden de (Story Archive) silmeniz gerekir. İşte, Hikâye Arşivi’nizden (Story Archive) bir Hikâyenizi (Story) silme için yapmanız gerekenler!

 • Instagram uygulamasının sağ alt köşesindeki, Instagram profilinize dokunun.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 • Profilinizin sağ üst köşesindeki üç noktalı (⋮) menü simgesine dokunun ve ardından zamanlayıcı (saat) simgesine (Arşiv – Archive menüsüne) dokunun.

 • Kaldırmak (silmek) istediğiniz Hikâye (Story)’yi seçin.

 • Sağ alttaki üç noktalı (⋮) menü simgesine dokunun.

 • Silme işlemini onaylamak için Sil (Delete) ve daha sonra tekrar Sil (Delete) seçeneğini seçin.

Bir Hikâye (Story)’yi canlı yayından (haber akışından) ve bir kopyasını bırakıldığı Hikâye Arşivi’nizden (Story Archive) silmek, onun tamamen silindiği (kaldırıldığı) anlamına gelir. Hikâye’nin tüm kopyaları Instagram‘dan tamamen kaldırılır.

Öne Çıkanlardan (Highlight) Bir Instagram Hikâyesini (Instagram Story) Silme

Instagram‘da Öne Çıkanlar (Highlights), bir Hikâye (Story)’yi 24-saatten daha uzun süre saklamanın yoludur. Profilinizden erişebileceğiniz kalıcı bir Hikâyeler listesidir. Dolayısıyla, bir Hikâyeyi kaldırıyorsanız, silmeniz gereken diğer bir yer de Öne Çıkanlar (Highlights) bölümüdür. Canlı yayın (haber akışı) ve Hikâye Arşivinizin yanı sıra, Hikâyenizi Öne Çıkanlar (Highlights) olarak kaydettiyseniz, oradan da silmeniz gerekebilir.

Canlı yayın (haber akışı) ve Hikâye Arşıvı’nden kaldırdığınız bir Hikâye’yi Öne Çıkanlar’dan da silmek için aşağıdaki adımları izleyin!

 • Profilinize gidin ve Hikâye Öne Çıkanlar (Story Highlights) seçeneğini seçin.

 • Silmek istediğiniz Hikâyeyi seçin ve birkaç saniye basılı tutun.

 • Öne Çıkanları Sil (Delete Highlights) seçeneğini seçin.

Ayrıca yukarıdaki gibi silme menüsüne erişmek için Hightlights’ı seçebilir ve üç noktalı (⋮) menü simgesini kullanabilirsiniz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA