Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram Hikayelerinizi Öne Çıkarmak için 7 Yöntem

Instagram Hikayelerinizi Öne Çıkarmak için 7 Yöntem

0

Doğru kullanıldığında Instagram Hikayeler (Instagram Stories) özelliği, takipçilerinizle etkileşim ve bağlantılar kurmak için harika bir araçtır. İşte, öne çıkmanıza ve dikkat çekmenize yardımcı olacak en iyi Instagram Hikayeleri (Instagram Stories) tüyoları.

Hikayeler (Stories), çoğu kullanıcının küratörlüğünü yaptığı Instagram (haber) akışının daha az emek gerektiren alternatifi olarak görüldüğünden, Instagram‘da bir hikaye yayınlamaktan daha kolay bir şey yoktur. Sonuçta, bir fotoğraf veya video çekmek ve bunu hemen profilinizde paylaşmak yalnızca birkaç saniye ve üç dokunuş alır.

Ancak Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’de göründüğünden daha fazlası var. Doğru kullanıldığında, takipçilerinizle etkileşim kurmak, diğer kullanıcılarla bağlantı kurmak ve hayatınızı, değer verdiğiniz insanlarla paylaşmak için harika bir araçtır.

Bununla birlikte, yanlış kullanıldığında, Hikayeler (Stories) özelliği hızla sinir bozucu ve hikayeleri oluşturan kişi dışında herkes için kafa karıştıran, aşırı uzun monologlar haline gelebilir. İşte, gönderilerinizin öne çıkmasına yardımcı olacak en iyi Instagram Hikayeleri (Instagram Stories) tüyoları!

Instagram Hikayeler (Instagram Stories) Nedir?

Esasen, bir Instagram hikayesi, Instagram profilinizde 24-saat boyunca takipçileriniz tarafından görülebilen sıralı bir fotoğraf ve video koleksiyonudur. 24-saat sonra hikaye kaybolur.

Instagram Hikayeleri (Stories) çeşitli amaçlarla kullanılır. Etkileyici bir Instagram gönderisinin perde arkası hikayesini anlatabilir, bir tanıtım hakkında bilgi sağlayabilir veya formel bir gönderi (paylaşım) gerektirmeyen bir olayı paylaşmanın eğlenceli bir yolu olabilir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

1. Kaliteli Fotoğraflar ve Videolar Paylaşın

Bu yöntem, kişiden kişiye değişen öznel bir durum gibi görünse de, genellikle Instagram kullanıcıları tarafından gözden kaçırılıyor. Instagram Hikayeleri (Instagram Stories), formel Instagram gönderilerinden daha az resmidir ve daha çok gündelik bir sohbet gibi görünen, düzenlenmemiş fotoğrafların veya videoların paylaşılabileceği bir kanaldır.

Bununla birlikte, sosyal medyada başarı arıyorsanız, yayınladığınız her şeyin, kitlenizin ilgisine değer olması gerekir.

İşte, dikkat etmeniz gereken bazı maddeler:

 • Fotoğraflar ve videolar odaklanmış ve ilgi çekici olmalıdır.
 • Basit düzenlemeler ile (kırpma ve renk düzeltme gibi) fotoğraflar ve videolar iyileştirilerek, daha çok kullanıcının ilgisi çekilebilir.
 • Hikayeye eklendiğiniz metin (yazı) okunabilir olmalı ve aşırı uzun olmamalıdır.
 • Seslendirme içeren videolar, olmadık bir yerde veya bir cümlenin ortasında kesilmemelidir.
 • Ve ayrıca, Instagram fotoğraflarınızı öne çıkarmak için standart stratejiler (biraz daha fazla düzenleme ve daha ilgi çekici hale getirme) hala geçerlidir.

Ayrıca Hikayeler (Stories)’in, size istediğiniz kadar fotoğraf veya video paylaşma özgürlüğü vermesi, çektiğiniz her fotoğrafı veya videoyu yayınlamanız gerektiği anlamına gelmez. Hikayenizin tamamı 2 veya 3-dakikadan uzun sürmemelidir. Hikayeler (Stories), insanlara, sosyal medyanızın “perde arkasına” hızlı ve özel bir bakış sağlamak için tasarlanmıştır; uzun yorumların veya videoların, bir blog yazısı veya YouTube videosu olarak yayınlanması daha uygundur.

2. Instagram Hikayelerinizde Belli Bir Konuyu veya Bağlamı Sunun ve Öne Çıkarın

Instagram kullanıcılarının yaptığı en büyük hatalardan biri, hiçbir anlam ifade etmeyen hikayeler yayınlamaktır. Elbette, zamanınızı, kimsenin okumayacağı uzun açıklamalar yazarak veya kimsenin dinlemeyeceği seslendirmeler sunarak geçirmek istemezsiniz.

Bunun yerine Instagram, her resim veya video için basit çıkartmalar – stickers  (fotoğraf düzenleme ekranının sağ üst köşesinde bulunur) sunar. Konumunuzu belirlemek, zaman/tarih belirtmek, birlikte olduğunuz kişileri etiketlemek veya ilgili bir hashtag eklemek için bu etiketleri kullanın.

Bu çıkartmalar (stickers), Instagram Hikayeler (Stories)‘in Tür (Type) ekranında bir veya iki cümle ile eşleştirildiğinde (Hikayeler – Stories kamerasını açtıktan sonra tamamen sola kaydırın), hikayeniz, onu izleyen herkes için anlamlı olacaktır.

3. İlgi ve Merak Uyandırın

Instagram, özellikle Hikayeler (Stories) için birçok harika özelliğe sahiptir. Ve Instagram Hikayeler (Instagram Stories) özelliğinin ana amaçlarından biri, sosyal medyanızın daha kişisel (ve eğlenceli!) tarafını sunmak olduğundan, mümkün olduğunca bu özelliklerden tam olarak yararlanmanızı tavsiye ediyoruz!

Instagram Hikayeler (Instagram Stories) şu harika özellikleri içerir:

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 • Boomerang‘ları alma ve paylaşma
 • Yüzünüzün arka planda öne çıkmasını sağlayan bir Odaklanma filtresi (Focus filter)
 • Hikayenizdeki önemli bir öğeyi veya kişiyi vurgulamaya yardımcı olmak için farklı ses klipleriyle (“sıçrama (bounce)”, “TV şovu (TV Show)”, “drama (dramatic)” ve “ritimler (beats)” dahil) eşleştirilebilen bir Süper yakınlaştırma filtresi (Superzoom filter)
 • Geri sarmada (geri almada) video oynatma
 • Deklanşör düğmesini basılı tutmadan video klip çekmenize olanak tanıyan “Hands Free” modu
 • Hareketsiz fotoğraflardan kısa, döngü halinde videolar oluşturmanıza olanak tanıyan bir “Stop Motion” modu
 • Size bön aksesuarlar verebilecek, yüzünüzü komik şekillerde değiştirebilecek ve hatta biraz Photoshop sihri uygulayabilecek, değişen bir dizi canlı filtre (birinin yüzüne basılı tutma veya ekranın sağ alt tarafındaki gülen yüze dokunma) seçimi
 • Resminizin / videonuzun herhangi bir yerine (bölümüne) ekleyebileceğiniz çok çeşitli çıkartmalar (stickers), GIF‘ler ve emojiler

4. Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’de Sorular Sorun

Instagram kullanıcılarının Instagram Hikayenize ilgi göstermesini ve yatırım yapmasını sağlamanın kolay bir yolu, onlardan fikirlerini paylaşmalarını istemektir. Instagram, Hikayenizi görüntüleyen insanlardan girdi (cevap – yorum) almak için iki kolay araç sunar.

İlk olarak, bir anket oluşturmayı deneyebilirsiniz. “Anket” etiketini seçmeniz, sorunuzu yazmanız ve ardından, hikayenizi görüntüleyenlerin, seçim yapmaları için 2-seçenek girmeniz yeterlidir. İnsanlar her 2-seçeneği de seçtikçe, anket yüzdesini sürekli olarak güncelleyecektir.

Daha az kutuplaştırıcı, nötr bir seçenek mi istiyorsunuz? O zaman kaydırıcı çıkartma (slider sticker) seçeneğini seçin. Hem sorduğunuz soruyu hem de kaydırıcı(slider) etiketlemek için kullandığınız çıkartma(sticker) özelleştirebilirsiniz. Hikayenizi görüntüleyenler daha sonra kaydırıcıyı, sorunuza verdikleri tepkinin yoğunluğuna göre sürükleyebilir.

5. Instagram’da bir Topluluk Oluşturun

Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’inin dezavantajlarından biri, takipçilerinizin, yayınlarınıza yorum yoluyla herkese açık olarak yanıt verememesidir. Yukarıda gösterilen anketler ve kaydırıcılar eğlenceli olsa da, çok fazla nüansa (detaya) izin vermiyorlar. Birçok başarılı Instagram hesabı, doğrudan mesajlarına düşen samimi ve içten yanıtların ekran görüntülerini yayınlayarak bu eksikliği giderir.

Bu strateji, Instagram hesabınız etrafında bir topluluk oluşturmanın harika bir yolu olabilir – ancak takipçilerinizin gizliliğine saygı duymaya dikkat edin. Birinin kullanıcı adını etiketlemeden veya bir ekran görüntüsünde tanımlayıcı bilgileri göstermeden önce o kullanıcıya sormak ve o kullanıcıdan izin istemek, her zaman en iyisidir. Ayrıca, çizim aracını kullanarak, herhangi bir bilginin üzerine çizim yapabilirsiniz.

6. İnovatif ve Kreatif Olun

Instagram, birçok harika özelliğe sahiptir. Son 24 saat içinde telefonunuza kaydettiğiniz herhangi bir fotoğrafı veya fotoğrafların ekran görüntülerini de hikayelerinize ekleyebilirsiniz. Bu özellik, özellikle harika üçüncü taraf (üçüncü parti) Instagram uygulamalarıyla eşleştirildiğinde, bir fırsatlar dünyası sunar.

Instagram Hikayeleri (Instagram Stories) söz konusu olduğunda, tek sınır inovatif – kreatif yönünüz ve izleyicilerinizin dikkat süresidir. Hikayeler (Stories), hikayeleri anlatmak ve bilgi paylaşmak için gerçekten benzersiz bir yöntem sunar ve üçüncü taraf uygulamalar ve düzenleme özellikleri, istediğiniz herhangi bir efekti elde etmenize yardımcı olabilir.

7. Diğer Sosyal Medya Platformlarındaki Hesaplarınıza ve Web Sitenize Bağlantılar Verin

İlk başta aldatıcı görünseler de Instagram Hikayeleri (Instagram Stories), takipçilere ulaşmanın güçlü bir yoludur. İster Instagram‘da bir markayı tanıtıyor olun, ister bir iş kuruyor, ister sadece kahvaltıda yediklerinizi paylaşıyor olun, kullanıcıları diğer sosyal medya hesaplarınıza bağlamanın bir yolu olarak Instagram Hikayeleri (Instagram Stories) kullanmak önemlidir.

Instagram takipçilerinizi, Hikayeleriniz aracılığıyla diğer sosyal medya hesaplarına yönlendirmekten korkmayın.

Örneğin, bir kamera arkası röportajı gösterdikten sonra, takipçilerinizden, ürünü YouTube‘da görüntülemelerini, blogunuzda bir yarışmaya katılmalarını veya bir kupon koduyla belirli bir siteyi ziyaret etmelerini isteyebilirsiniz.

10.000‘den fazla takipçiniz varsa (veya doğrulanmış bir hesabınız varsa), doğrudan hikayenize bir bağlantı bile ekleyebilirsiniz. 10.000‘den daha az takipçiniz varsa, her zaman eski “biyografide bağlantı (link)” özelliğini kullanabilirsiniz!

Instagram Hikayeleri (Instagram Stories) ayrıca, beğendiğiniz diğer hesapları tanıtmak, bir tanıtım için heyecan yaratmak veya takipçilerinizin, size bir birey olarak daha bağlı hissetmelerine yardımcı olmak için de önemlidir.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA