Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram Fotoğraf Kalitesi Düşüyor Sorunu ve Çözümü

Instagram Fotoğraf Kalitesi Düşüyor Sorunu ve Çözümü

0

Günümüzde oldukça popüler bir uygulama olan İnstagram’ a gün içerisinde milyonlarca fotoğraf ve video içerikleri yüklenmektedir. Her bir kullanıcı sayfasına yüklediği fotoğrafların en iyi kalitede görünmesini istemektedir. Fakat bazen ne yazık ki İnstagram fotoğraf kalitesi düşüyor sorunu ortaya çıkabilmektedir. Kullanıcılar bu nedenle sık sık İnstagram fotoğraf kalitesi düşüyor sorunu ve çözümü arayışına girmektedir.

Bu problemle karşılaşan kullanıcılar için bu sorunun çözümü ve instagram fotoğraf kalitesi ayarı hakkında neler yapabilir bunu anlatacağız.

instagram’a video yüklerken görüntü kalitesi düşüyor

Kullanıcılar İnstagram hesaplarına içerik yüklerken genelde ince ayrıntılara pek dikkat etmemektedir. Oysa platforma özellikle fotoğraf ve video yüklemesi yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunlara dikkat edildiğinde genellikle içerik kalitesi ve çözünürlüğü bozulmamaktadır.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 • Kalite düşmesi gibi hatalarla karşılaşmamak için öncelikle fotoğraf ya da videoyu yüklemeden önce, görüntülerin çekim açısının doğru olduğundan emin olmalısınız.
 • İnstagram fotoğraf boyutu da dikkat edilmesi gereken diğer bir husustur. Çekilen fotoğrafın yatay şekilde değil de dikey boyut olarak çekiminin yapılması en yüksek çözünürlük ve kalitenin yakalanmasına yardımcı olacaktır.
 • Fotoğraf ya da video’ yu uygulamaya yüklerken mümkünse çekimlerinin yapıldığı cihaz aracılığıyla ya da online olarak eklenmesi gereklidir. Böylelikle içeriklerin kalitesi bozulmamakta ve İnstagrama çözünürlükleri korunarak yüklenmiş olmaktadır.
 • Bilindiği gibi cep telefonlarının ön kamera çözünürlükleri arka kameraya göre daha düşük olup daha az piksele sahiptir. Bu nedenle kaliteli İnstagram fotoğrafları için çekimlerin ön kameradan değil arka kamera ile yapılması gereklidir.
 • İnstagram uygulaması kendisine yüklenen içeriklere sıkıştırma uygulayarak yeniden boyutlandırma işlemi yapabilmektedir. Bunun önüne geçmek içinde kullanıcıların içeriklerini 1080 çözünürlükte yüklemesi gerekmektedir.

Instagram fotoğraf kalitesi ayarı

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Yapacağınız birkaç ayar ile İnstagram fotoğraflarının en iyi kalitede görünmesini sağlayabilirsiniz. İnstagram fotoğraf kalitesi düşüyor ve çözümü sorusunun cevabı aslında İnstagram fotoğraf kalitesi ayarı yapmada saklıdır. En iyi ayarı yakalayabilmek için ise;

 • Yapacağınız çekimleri doğru ışık altında yapmanız gerekmektedir. Işık oranının yetersiz olması ya da yanlış seçilen ışık, fotoğraf kalitesini düşürecektir.
 • Aynı şekilde ışık oranında aşırıya kaçılması karanlık ya da fazla aydınlık ortam tercih edilmesi de yine görüntülerin kötü çıkmasına neden olmaktadır.
 • Cep telefonları ile çekim yapılmadan önce mutlaka fotoğraf çekim ayarları kontrol edilmelidir. Kamera özellikleri içerisinde portre, HDR gibi birçok çekim modu bulunmaktadır. Çekimi yapacağınız stile göre en uygun modu seçmelisiniz.
 • Fotoğrafı çekecek olan kişinin uygun odaklamayı yapabilmesi oldukça önemlidir. Çekim sırasında meydana gelen en ufak titreşim dahi fotoğraf kalitesini kötü yönde etkilemektedir. Bunun içinde tripod gibi araçlardan yararlanmak oldukça faydalı olmaktadır.
 • Cihazda yüklü olarak bulunan İnstagram uygulamasının güncel olması da önemli olan diğer bir noktadır. Bunun için içerik yüklemeden önce uygulamanın güncel sürümünün var olduğundan emin olunması gereklidir.
 • Fotoğraflarınız için uygun olan efekt uygulamalarını kullanarak da yine kaliteli fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA