Haydi Uygulaması Nedir? Haydi Nasıl Kullanılır ? Günlük hayatımızda tanık olduğumuz bir çok olumsuz davranış ve olaylar meydana geliyor. Bu olaylardan bir tanesi de hayvanlara karşı verilen tepkiler oluyor. Bu durum toplumun büyük kısmını olumsuz yönde etkiliyor.

Hayvanları korumak ve onlara zarar verilmesini önlemek amacı ile yeni bir uygulama geliştirildi. Uygulama HAYDİ adında kullanıma sunuldu. Peki haydi uygulaması nedir göz atalım…

Uygulama içişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen hayvanları korumak aına yayınlanan bir uygulamadır. Açılımı, Hayvan Durumu İzleme olarak bildirilmektedir.

Hayvanlara, çevreye ve doğaya karşı işlenen şahit olduğumuz suçları bu uygulama ile şikayet edebiliyoruz.

11858 teknik destek

Uygulama nasıl kullanılır? Aşağıdaki adımları takip edelim.

1) Öncelik olarak telefonumuza HAYDİ uygulamasını indirelim.

2) Uygulamayı açalım ve bize gelen bildirimi takip ederek telefonumuzun konum özelliğini açalım.

3) Sonrasında açılan ekranda bizlerden TC.Kimlik numaramız, doğum yılı ve telefon numaramızı isteyen bir ekran gelecektir. Bu alanda istenilen bilgileri eksiksiz tamamlayalım.

TC BILGILER

4) Uygulama kullanım şartlarını gözden geçirelim ve DOĞRULA butonuna tıklayalım.

5) Açılan ekranda SMS doğrulama alanı geliyor ve kaydettiğimiz numaramıza bir doğrulama kodu gelecektir. Bu kodu ilgili alana yazdıktan sonra İLERİ yazısına dokunalım. Kod ilk seferde gelmez ise süresi bittikten sonra yeni kod talebinde bulunalım.

SMS DOGRULA

Tüm bu işlemlerin sonrasında uygulamamız telefonumuza başarılı bir şekilde yüklenmiş olacaktır.

6) Açılan diğer penceremizde ise bizim en çok işimize yarayacak ihbar alanı bizleri karşılıyor. Çevre, doğa ve hayvanlara dair bir ihbarı aşağıdaki resimde yer alan butona dokunarak yapabiliriz.

BILDIR

7) Butona dokunduktan sonra iki seçenek bizleri karşılıyor bunlar ÇEVRE / DOĞA ile ilgili ihbar yapmak istiyorum ve HAYVANLARLA ilgili ihbar yapmak istiyorum şeklinde karşımıza geliyor. Bu seçeneklerden o an bizim için hangisi uyuyor ise onu seçelim.

CEVREDOGA HAYVANLARLA

8) Bu alan / DOĞA ile ilgili ihbar yapmak istiyorum seçeneğini seçtiğimizde karşımıza açılma alanı geliyor. Bu alana açıklamamızı yazıyor ve fotoğraf video ile de destekleyebiliyoruz. İHBAR TAMAMLA butonuna tıklamamız yeterli olacaktır.

CEVRE DOGA IHBARI TAMAMLA

9) HAYVANLARLA ilgili ihbar yapmak istiyorum seçeneğinde ise ek olarak ihbar türü belirlememiz gerekiyor. Aşağıda ki resimde bu türleri görebiliriz.

IHBAR TURU HAYVAN

10) Bu alandaki seçeneği seçtikten sonra SAĞ alt kısımda bulunan TAMAM ifadesine dokunarak ilerleyelim.

11) Hemen ardından açıklama video ve resim ekleyelim ve İHBARINIZ İLE İLGİLİ İLETİŞİME GEÇİLSİNMİ  kutucuğunu işaretlediğimizde emniyet güçleri bizimle iletişime geçecektir.

12) Tüm bu işlemlerin ardından İHBARI TAMAMLA butonuna tıkladığımızda ihbarımızı tamamlamış olacağız.