Fitbit ‘in yeni akıllı bilekliği Fitbit Charge 5 artık biraz daha ucuz. Ancak alabileceğinizin en iyisi bu mu?

Olumlu Yönleri

Parlak, güzel, tam renkli OLED ekran
Charge 4’ten daha küçük ve daha ince
EDA, SpO2 ve cilt sıcaklığı takibi
Fitbit izleme doğruluğunun olağan kalitesi
Olumsuz Yanları
Pil ömrü harika değil
Vaat edilen özellikler lansman sırasında kullanılamıyor
altimetre yok
Masraflı
fitbit charge 5 1
Fitbit Charge 5 mükemmel bir egzersiz takipçisidir ancak Fitbit’in şimdiye kadarki en iyi ürünü bu değil. Neredeyse akıllı saat seviyelerine ulaştığında, Charge 5, yalnızca bir akıllı bileklik isteyen insanlar için çok pahalı ve fitness fanatikleri için biraz az pişmiş olabilir. Bununla birlikte, doğru fiyata alabilmeniz koşuluyla, Charge 5, öncekinden bir çok yükseltme sunar. Ve maliyet ne olursa olsun, geleneksel bir bileklik faktöründe en iyi egzersiz takipçisini istiyorsanız, aradığınız ürün budur.

Fitbit Charge 5 hakkında bilmeniz gerekenler

Fitbit, Charge 5’i Ağustos 2021’de piyasaya sürdü. Sadece birkaç ay önce piyasaya sürülen bir başka Fitbit ürünü olan Fitbit Luxe’in hemen ardından geliyor. Yine de Luxe’den farklı olarak, bu izleyici daha büyük bir ekrana sahip ve tasarımda daha kullanışlı.

Luxe ve Charge 5’in görünümü ne kadar farklı olursa olsun, birçok yönden dikkate değer ölçüde benzerler. Yazılım hemen hemen aynı, her ikisi de tam renkli AMOLED ekranlara sahip ve donanım düğmeleri yok. Aynı zamanda her ikisi de amiral gemisi Fitbit Sense akıllı saatinden bazı özellikleri taşıyor.

Charge 5, kalp atış hızı sensörü, SpO2 izleme, uyku izleme ve adım izleme dahil olmak üzere önceki Şarjlardan beklenen sağlık özelliklerinin çoğuna sahiptir. Ne yazık ki altimetresi yok, bu nedenle zeminleri ve yükseklikle ilgili diğer hareketleri takip etme yeteneği bulunmuyor.

Yine de Şarj hattında yeni olan bir elektrodermal aktivite (EDA) sensörüdür. Bu, Sense üzerinde Fitbit ailesinde ilk kez görülen bir ter/stres sensörüdür. Charge 5 ayrıca cilt sıcaklığını da takip edebilir. Ancak bu yalnızca siz uyurken gerçekleşir ve bu izleme için özel bir donanım yoktur.

Burada ayrıca telefonunuzdan gelen bildirimler ve metinleri, e-postaları vb. okuma yeteneği de dahil olmak üzere akıllı saat benzeri pek çok özellik var. Perakende kasalarda öğeler için ödeme yapmak için NFC’yi kullanmanıza olanak tanıyan Fitbit Pay de dahildir. Ancak üründe müzik kontrolleri bulunmuyor.

Fitbit Charge 5 üç renk seçeneğiyle geliyorr: Grafit paslanmaz çelik kasalı (test edilmiş) Siyah kayış, yumuşak altın paslanmaz çelik kasalı ay beyazı kayış ve Platin paslanmaz çelik kasalı çelik mavi kayış.

fitbit charge 5 2 scaled

okumaya devam edin: Satın Alabileceğiniz En İyi Akıllı Saat

Fitbit Charge 5 Tasarım

Sadece Fitbit Charge 5’e bakmış olsaydınız, neden Fitbit Charge 4’ten çok daha pahalı olduğunu hemen anlardınız . Çirkin monokrom ekran gitti ve onun yerine güzel bir tam renkli AMOLED panel yer alıyor. Ekran, Fitbit’in renkli ekranlı ilk izleyicisi olan Luxe’dekinden önemli ölçüde daha büyük.

Bu ekstra ekran alanı gayet artı bir detay. Çünkü Fitbit, Charge 4’te gördüğümüz kapasitif yan düğmeyi de gerek kalmıyor. Artık tüm gezinme, kaydırma veya dokunma yoluyla ekranda gerçekleşir. Bu sistem, Luxe’de gördüğümüzü yansıtıyor, ancak bu izleyicinin ufacık minik ekranı, bu hareketleri zorlaştırdı. Bu daha büyük ekranla navigasyon çok kolay.

Tam renkli panel ayrıca Charge 4’teki loş monokrom panelden önemli ölçüde daha parlak. Charge 4’ü güneşli bir günde kullanmak neredeyse imkansızdı, ancak Charge 5’in aydınlık ortamlarda okunması kolay. Bu çok hoş bir yenilik.

Tüm bunlarla birlikte, Fitbit bir şekilde Charge 5’i Charge 4’ten fiziksel olarak daha küçük bir yapıya sahip. Luxe’den daha büyük, ancak 2020’nin bilekliğinden daha ince, daha kıvrımlı ve daha zarif.

Fitness takibi

Charge 4’te olduğu gibi, takip edebileceğiniz koşu, yüzme, bisiklete binme, yoga ve daha fazlasını içeren 20 antrenman var. Bununla birlikte, Charge 4 gibi. Herhangi bir zamanda Charge 5’te seçenek olarak görünmesi için bu antrenmanlardan yalnızca altı tanesini seçebilirsiniz. Düzenli olarak takip ettiğiniz altıdan fazla antrenman varsa, akıllı telefonunuzdaki Fitbit uygulamasını kullanarak gerektiğinde bazılarını manuel olarak değiştirmeniz gerekir ve bu oldukça sıkıcı olabilir.

fitbit charge 3

Nabız takibi

Charge 5’teki tüm gün boyunca kalp atış hızı takibinin doğruluğu, önceki Fitbit cihazlarından gördüklerimizle aynı

Uyku, SpO2 ve cilt sıcaklığı takibi

Fitbit, piyasadaki en iyi uyku izleyicilerinden bazılarıdır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Fitbit Charge 5’ten gelen uyku izleme verileri doğru, anlaşılması kolay ve kullanışlıdır. Her gün, önceki akşam ne kadar iyi uyuduğunuza dair dolambaçlı bir fikir veren bir uyku puanı alırsınız. İlginç bir şekilde, bu puan her zaman ne kadar uyuduğunuzla ilişkili değildir.

Fitbit’in son zamanlarda horlamayı izlemenin bir yolunu tanıtmak için manşetlere çıktığını unutmayın. Ancak bu, Charge 5’te mevcut değil. Charge 5’te (horlama puanı için gerekli olan) mikrofon olmadığı düşünüldüğünde, Charge 5 bu özelliği neredeyse kesinlikle almayacak.

Charge 5 ayrıca kan oksijen seviyeniz olarak bilinen SpO2’yi de takip edebilir. Bu sayı 100’e ne kadar yakınsa, o kadar iyi. Ürün, gün boyunca periyodik olarak SpO2 ölçümleri yapar. Ve ortalama seviyenizi her zaman kendisinde kontrol edebilirsiniz.

Stres takibi

Fitbit Sense, Fitbit hattına elektrodermal aktivite (EDA) sensörlerini tanıttı. Fitbit Luxe de bu özelliğe sahip.

Charge 5’in yanlarında iki ince metal şerit bulunuyor. Bir stres taraması başlattığınızda, her iki şeride başparmağınız ve işaret parmağınızla hafifçe bastıracaksınız. Takip eden birkaç dakika içinde izleyici, ter aktivitenizin zaman içinde nasıl değiştiğini izleyerek taramayı gerçekleştirecektir. Her gün farklı enerji seviyelerinde (antrenman öncesi, antrenman sonrası, yatmadan önce vb.). Birden fazla tarama yaparak normal ve yüksek stres seviyeleriniz hakkında iyi bir fikir edinmeye başlayacaksınız.

GPS takibi

Fitbit Luxe’den farklı olarak, Fitbit Charge 5’te yerleşik GPS bulunur. Bu, akıllı telefonunuzu yanınıza almanıza gerek kalmadan GPS ölçümlerini izlemenizi sağlar. Bununla birlikte, yerleşik GPS pili tüketen bir özelliktir. Bu nedenle Charge 5, akıllı telefonunuzun GPS’inin işi yaptığı ve yalnızca bu verileri izleyiciye ilettiği bağlı GPS de sunar.

Tüm antrenmanlarınız için bu iki GPS izleme türünden birini seçebilirsiniz. Tersine, bir bağlantı diğerinden daha güçlü olduğunda izleyicinin kendi sensörü ile telefonunuzun sensörü arasında geçiş yapmasını sağlayan Dinamik GPS’i kullanmayı seçebilirsiniz.