Ana Sayfa İnternet GOOGLE’DA ÖN PLANA NASIL ÇIKILIR?

GOOGLE’DA ÖN PLANA NASIL ÇIKILIR?

0

Google dünya genelinde kullanılan ve yaptığınız işin en etkili şekilde pazarlanmasını ve kullanılmasını sağlayan bir internet erişim yazılımıdır. Burada ön plana çıkmak için yapılacak birkaç aşama vardır. Google ön plana çıkmak için birçok yöntem vardır ama en etkili kullanılanları anlatacağız.

 • Site başlığı kısa olmalıdır. Ön plana çıkmak için kullanacağınız sitenin başlığı kısa olmalıdır. Bu şekilde daha kolay ve hızlı bir şekilde ön plana çıkarsınız. Çünkü insanlar uzun şeyler okumayı sevmedikleri için kısa ve etkileyici başlıklar insanları daha çabuk etkisi altına alır. Bu da ön plana yükselmeniz için etkili bir yöntem olur.

 

 • Kısa ve konuyla ilgili anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Kullandığınız anahtar kelimeler sizin yaptığınız işin özeti gibidir. Bu da sizi ön planlara çıkarmak için anahtar bir kelimedir. Bu şekilde arama optimizasyonunda ön plana çıkmış olursunuz. Birde kullanılan anahtar kelimelerinde kısa olması önem içermektedir. Bu sayede küçük ve büyük şekilde aranan kelime ya da kelime gruplarının tamamına hitap etmiş olursunuz. Ayrıca bilinen asıl arama şekli genelde kısadır. Yani insanlar bir ya da birkaç kelimeyle oldukça uzun bir metne ulaşmayı amaçlarlar. O yüzden uzun yazmak yerine önemli olan anahtar kelimeyi kullanarak arama yaparlar. Bu durumdan faydalanmak için anahtarlarımızı küçük öbekler ya da cazip kelimeler olacak şekilde belirlemelisiniz.

 

 • Kısa meta description metinleri kullanılmalıdır. Kullanılan metinlerin kısa olması arama optimizasyonunda yine sitenizi ya da sayfanızı Google’de ön plana çıkarmak için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

 

 • Heading etiketi kullanılmalıdır. Arama motorunda önlere yükselmek istiyorsak kesinlikle bu etiketi yapmamız gerekmektedir. Bu işlemin faydasını ancak denedikten sonra fark edebilirsiniz.

 

 • Daha küçük olacak şekilde görseller kullanmak. Kullandığımız her görsel bizim Google ön plana çıkmamızı sağlamaktadır. Çünkü insanlar gözleriyle gördükleri birçok şeyi hafızalarında bir yere depolarlar ve bunu yaptıktan sonra tekrardan ona bakmak isterler. Eğer ki Google ve arama motorunda ön plana çıkmak istiyorsak bu görselleri de kullanmamız gerekecektir. Bu da her açıdan ön plana çıkmamız için büyük bir adım olacaktır. Ve kullandığımız büyük boyutlu görseller sitemizin hızı düşürdüğü için ön plana çıkmamızı yavaşladır. Biz ön plana çıkmak istiyorsak daha küçük boyutlu görseller kullanmalıyız ki hedeflediğimiz işe daha kolay ulaşalım.

 • Dâhili link kullanılmalıdır. Kullandığımız dâhili linkler bizim için bir yükselme Ama 40 linkten fazlada kullanmamak gerekmektedir.

 

 • Harici link sayısı “nofollow”etiketi kullanılmalıdır. Ön plana çıkmanın bir başka kuralı da nofollow etiketinin kullanılmasıdır.

 

 • “Nofollow” linklerinin kullanılmasıdır. Beğenmediğimiz ve önermediğimiz siteleri kendi sayfamızda bu etiketle gösterirsek daha güvenilir bir site olduğumuzu gösteririz bu da bizim arama optimizasyonunda ön plana çıkmamızı sağlayacaktır.

 

 • Sitede güzel bir “favicon” kullanılmalıdır. Sitede kullanılan güzel bir favicon kişilerin aklında kalması için önemlidir. Sitenin ismi kadar etkili olan favicon google ön plana çıkmanın başka bir yoludur. Bu özelliğin web seo sistemleri için kullanılması da önemlidir.

 

 • Stil dosyalarını kullanılmalıdır. Kullanılan stil dosyaları sitenin daha güzel bir hal almasını sağlamaktadır ve kullanılacak birden fazla stil dosyalarının birleştirilmesi sitenin daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Bu da arama motorunda önleme yükselmeyi sağlamaktadır. Bu stil dosyaları sayesinde arama sırasında yazılan tek kelimede bile arama motorunun ilk sıralarında çıkabilirsiniz.

 

 • Javascript dosyaları kullanmalıdır. JavaScript code içeren metin dosyasıdır. Web sayfalarında JavaScript talimatların çalıştırılması için kullanılan bir dosyadır. Pencereleri açma ve kapamada, form alanlarını doğrulamada, bukalemun imgeleri etkinleştirmede veya açılabilir menüler oluşturan fonksiyonları içinde bulundurmada kullanılmaktadır. Bu dosyanın kullanılması sitenin daha hızlı ve güvenilir çalışmasını sağlar. Bu da insanların işlerini daha iyi yapmaları içindir. Tabi ki bu şekilde ön plana yükselmenin yeni ve güvenli bir yolunu da keşfetmiş oluruz.

 

 • “Robots.txt” kullanılmalıdır. Bu dosya Google içerisinde belli bir mantığın oluşturulması ya da indekslenmemesi için kullanılan bir dosyadır. Sitelerin hangi sınırlar içinde arama yapıldığını belirleyen bir dosyadır. Herhangi bir kısıtlama olmasa dahi bunun Google için kullanılması bir gerekliliktir. Bu dosyanın kullanılması sınırları açtığı için arama motorunda ön plana çıkmayı sağlayacaktır.

 

 • “Siteman” kullanılmalıdır. Siteman kullandığımız sitenin haritasıdır. Sitenin nasıl bir yol izlediğini gödterir. Bu sayede aranan bilginin tam olarak nerede yer aldığı ve sitenin hangi ucuna gitmez gerektiğini yansıtır. Ayrıca sitenizde bulunan içeriklerin güncellenmesi ve arama motorunda ne sıklıkla kullanıldığı gibi konuları kapsamaktadır. Bu da bizim için önemlidir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 • “Domain” yaşı kullanılmalıdır. Sitelerin yaşı ve içeriklerinin zenginliği seo açısından önemli bir kriterdir. Sitelerin yaşının genç ya da yaşlı olması durumunda bazı kıdem sistemi oluşturulur. Eğer ki site yaşlı ve yoğun bir içeriğe sahip ise bu durum Google açısından önemli bir deneyim olarak algılanmaktadır. Bu da sizi arama motorunda ön plana çıkaracaktır. Bu noktada siteniz yeni bile olsa canlı tutmanız ve zenginleştirmeniz en önemli husus olacaktır.

 

 • Height ve width etiketlerinin kullanılması gerekmektedir. Bize gösterilen her görselde Height ve width etiketleri bulunmaktadır. Web tarayıcılarında genişlik ve uzunluk ölçüsü girilmemişse önce tam ekran açar sonra kendi görüntüsünün tam halini getirir. Bu da zaman kaybına neden olur. Eğer ki yükseklik ve genişlik girilirse çözünürlük bozulmadan görselin orijinal hali ekrana gelir. Bu şekilde siteye daha hızlı yüklenir bu da bizim arama motorunda yükselme oranımızı arttırır.

 

 • CSS ve XHTML hatasının yapılmamasına dikkat edilmelidir. Google gözünde önemli bir kritere ulaşması için bu hataları yapmamaları gerekmektedir. Yapılmayan hatalar sitelerin daha hızlı açılmasını da sağlamaktadır. Bu da siteyi daha iyi bir hale getirerek arama optimizasyonununda ön plana çıkmanın bir yönüdür.

 

 • Google pagerank kullanılmasıdır. Bu sistem bir puanlama siste Yani kurduğunuz ya da kullandığınız sitenin iyi ve güvenilir olması bu sistemde puanlıyor. Bu da bizim aldığımız iyi puanla arama motorunda yükselmemizi sağlıyordur. Bu puanlama sistemi içerik özgünlüğünü de kapsamaktadır. 10 üzerinden yapılan puanlama Google ön plana çıkmayı amaçlıyor.

 

 • Google blacklink kullanılmasıdır. Blacklink bir web sitesinden diğerlerine bağlantısıdır. Google gibi arama motorları Backlink’i sıralama metodu olarak kullanmaktadır. Kullandığımız sitelerdeki bağlantıların bulunduğu diğer bağlantılar siteyi ön plana çıkmak için yapılmış bir adımdır. Yani sitemizde kullanılan bir makale linkini paylaşmak arama motorunda yükselmesini sağlıyor.

 

 • Strong ve Bold etiketlerini kullanmaktır. Bunların kullanılması Google çıkan yazıları aynı andan hem italik hem de kalın yapmaktadır. Bu da insanların dikkatini çektiği için arama motorunda yerinin yükselmesini sağlamaktadır. Bu durum aynı zamanda en can alıcı kelimelerin kullanılmasıyla oluşur. O yüzden eksik veya garip kelimelerde bile doğru anahtar kelimeler sayesinde ön plana çıkabilirsiniz.

 

 • Siteye hızlı yüklenmesidir. Site yüklem hızı ne kadar yüksek olursa arama motoruna yüklenmesi de o kadar hızlı olur. Bu da arama motorundaki oranını yükseldir. Bu da kişilerin daha fazla site dolaşmasına sebep olur.

Google da ön plana nasıl çıkılır? Sorusunun birçok cevabı vardır. Bunlar sadece yukarıdakiler söylediğimiz çözüm yollarından başka yollarda vardır. Bunlar sadece birkaçıdır. Eğer ki arama motorunda ön plana çıkmak istiyorsanız. Kullandığınız site hızlı, güvenli ve kolay ulaşım içermektedir. Bu da sizi arama optimizasyonunda ön plana çıkarır.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA