Ana Sayfa Sosyal Medya Google Workspace Kuruluş Birimi Nasıl Kullanılır?

Google Workspace Kuruluş Birimi Nasıl Kullanılır?

0

Bir grup kullanıcıya ya da Chrome cihaza farklı ayarlar uygulamak istiyorsanız, kullanıcı veya cihazları, üst düzey kuruluşunuzun altındaki kendi kuruluş birimlerine yerleştirin. Daha sonra, ayarları yalnızca söz konusu kuruluş birimine uygulayabilirsiniz.

Kuruluş birimi, yöneticinin belirli bir kullanıcı grubuna ayarlar uygulamak için ‘Yönetici Konsolu’nda oluşturabileceği bir gruptur. Varsayılan olarak tüm kullanıcılar, üst düzey kuruluş birimine yerleştirilir. Alt kuruluş birimleri, üst kuruluşun ayarlarını devralır.

Nasıl Yapılır?

 • Google Yönetici Konsolu hesabınızda oturum açın.
 • Yönetici Konsolu ana sayfasında, önce ‘Dizin’ ve ardından ‘Kuruluş Birimleri’ne gidin.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 • Fare imlecini, değiştirmek istediğiniz kuruluşun üzerine getirin ve ‘Yeni kuruluş birimi oluştur’ seçeneğini tıklayın.
 • ‘Kuruluş biriminin adı’ alanına bir ad girin.
 • Kuruluşla ilgili açıklamanızı, ‘Açıklama’ alanına girebilirsiniz (İsteğe bağlı).
 • Kuruluşu farklı bir üst kuruluşun altına yerleştirmek için:
 • ‘Üst kuruluş birimi’ altında ‘Düzenle’yi tıklayın.
 • Bir üst kuruluş seçin.
 • ‘Bitti’yi tıklayın.
 • ‘Oluştur’u tıklayın.
 • Ayrıca, ‘Kuruluş Birimleri’ sayfasının sol üst bölümündeki ‘Ekle’yi tıklayarak da kuruluş ekleyebilirsiniz.
 • Bir hizmeti, farklı kuruluş birimlerindeki veya bir kuruluş birimindeki bir grup kullanıcı için etkinleştirmek üzere bir erişim grubu seçin.

Ayrıntıları, bir grup için hizmeti etkinleştirme bölümünde bulabilirsiniz.

Kuruluş Yapısının İşleyiş Şekli

Başlangıçta, Google Yönetici konsolunuzda tüm kullanıcılarınız ve cihazlarınız, üst düzey kuruluş birimi olarak adlandırılan tek bir kuruluş biriminde yer alır. Yönetici Konsolu‘nda yaptığınız tüm ayarlar, bu üst düzey kuruluş birimine ve dolayısıyla hesabınızdaki tüm kullanıcılar ile cihazlara uygulanır.

Ayarları, Kullanıcı veya Cihaz Gruplarına Uygulama

Bazı kullanıcılara veya cihazlara farklı ayarlar uygulamak istiyorsanız, söz konusu kullanıcıları ya da cihazları, üst düzey kuruluş biriminin altındaki alt kuruluş birimlerinden birine yerleştirin. Kullanıcılar ve cihazlar, ait oldukları kuruluş birimlerine uyguladığınız ayarları alır. Bu nedenle, bir alt kuruluş biriminin, kendi üst kuruluş biriminin ayarlarını devralmasını istemiyorsanız, ilgili ayarları alt kuruluşa uygulayın.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Ayarları, Tek Bir Kullanıcıya veya Cihaza Uygulama

Tek bir kullanıcı veya cihazın ayarlarını değiştirmek istiyorsanız, yalnızca bu kullanıcı ya da cihaz için bir kuruluş birimi oluşturun. Bir kullanıcı veya cihaz, tek bir kuruluş birimine aittir ve bu kuruluş biriminin ayarlarını devralır.

Hiyerarşi Oluşturma

Hesabınızda sadece bir üst düzey kuruluş birimi vardır. Üst düzey kuruluş biriminin altında, ister aynı düzeyde ister hiyerarşi içinde, dilediğiniz sayıda kuruluş birimi oluşturabilirsiniz. Her alt kuruluş birimi, üst kuruluş biriminin ayarlarını devralır. Daha sonra, alt kuruluş birimi için bu ayarları özelleştirebilirsiniz. Üst düzeydeki bir ayarın değiştirilmesi, ayarı devralan tüm alt kuruluş birimleri için, ayarın değiştirilmesine neden olur. Ancak özel ayarlar değişmez.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA