Bulut dosya saklama yolu her yıl daha popüler hale geliyor. Dosyalarınızı güvende tutmak ve cihazlarınızda bellek tasarrufu yapmak için mükemmeldir.

Google Drive muhtemelen pazardaki en popüler bulut depolama hizmetidir. Milyonlarca kullanıcı basitliği, mükemmel özellikleri ve güvenliği nedeniyle kullanmayı tercih ediyor. Ancak, Google Drive , bilgisayar korsanları arasında en popüler hedeflerden biridir.

Bu nedenle, birçok kişi Google Drive’daki güvenliği konusunda endişeli ve ek bir güvenlik katmanı arıyor.

Ne yazık ki, henüz Google Drive ile tam olarak entegre olan antivirüs programları yok. Başka bir deyişle, kullanıcılar yalnızca buluttaki tüm dosyalarının düzenli virüs taramasını yapamazlar.

Bununla birlikte, alternatif yöntemlerin bir çift kullanarak, virüslere karşı dosyaları taramak için birkaç yol vardır. Google Drive hesabına fazladan güvenlik sağlamak ve bunun nasıl olduğunu öğrenmek için yazıyı okumaya devam ediniz.

Google sürücüsünü virüslere karşı nasıl tarayabilirim? Sadece 25 Mb altındaki dosyaları yüklerseniz endişelenmenize gerek yoktur. 25 Mb’ın altındaki tüm dosyalar Google tarafından otomatik olarak virüs taramasından geçirilir. Dosyalar daha büyükse, VirusTotal kullanın veya doğrudan PC’nizde virüs taraması yapın.

Ne yapılacağı hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki kılavuza bakın.

Google Drive virüslerden nasıl korunur?

1. Google Drive işi sizin için yapar

Bahsettiğimiz gibi, Google Drive oldukça güvenlidir. Hizmetin, yüklenen her dosyayı kötü amaçlı içerik için taradığı kendi virüsten koruma sistemi vardır.

Tarama, kesinlikle kullanıcıların her yüklediği dosya türünde gerçekleştirilir, bu nedenle belirli bir dosyanın atlanması mümkün değildir. Ancak bir sorun var: Google taramayı yalnızca daha küçük dosyalarda, daha kesin olarak 25 MB’dan daha küçük dosyalarda gerçekleştiriyor.

Daha büyük bir dosya yükleyip paylaşıyorsanız, dosyanın taranmadığı konusunda uyarılırsınız ve bazı zararlı içerikler içerebilir. 

Google’ın destek sayfası diyor: “Google Drive, dosya indirilmeden veya paylaşılmadan önce bir dosyayı virüs taramasından geçirir. Bir virüs algılanırsa, kullanıcılar dosyayı başkalarıyla paylaşamaz, virüslü dosyayı e-postayla gönderemez veya Google Dokümanı, Sayfayı veya Slayt’a dönüştüremez ve bu işlemleri denerlerse bir uyarı alırlar. İşletme sahibi, virüs bulaşmış dosyayı indirebilir, ancak bunu yapmanın riskini kabul ettikten sonra.

Yalnızca 25 MB’tan küçük dosyalar virüs taramasından geçirilebilir. Daha büyük dosyalar için, dosyanın taranamadığını belirten bir uyarı görüntülenir. ”

Bu nedenle, daha küçük dosyalarla ilgileniyorsanız endişelenmenize gerek yok, çünkü yalnızca Google Drive dosyalarınızı güvende tutmak için yeterli. Ancak, Google Drive’dan daha büyük dosyalar indiriyorsanız, bazı ek güvenlik önlemleri almak isteyebilirsiniz.

2. VirusTotal Kullanın

Daha büyük dosyaları taramak için, belki de en iyi çözüm VirusTotal kullanmaktır. Bu araç, hemen hemen istediğiniz herhangi bir bağlantıyı tarayacak bir çevrimiçi kötü amaçlı yazılım denetleyicisidir.

Araç 40’ın üzerinde güvenlik aracı kullanıyor, bu yüzden koruma oranı oldukça yüksek. Dosyalarınızı VirusTotal ile taramak için yapmanız gereken tek şey bağlantıyı web sitesine yapıştırmak ve araç gerisini sizin için yapacaktır.

Google Drive’ı virüs taramasından geçirme 1

Bağlantı tarandıktan sonra, VirusTotal size dosyanın ayrıntılı analizini yapacaktır. Bu şekilde, indirmenin güvenli olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

Araç ücretsizdir, böylece istediğiniz kadar bağlantı ve dosya taramak için kullanabilirsiniz.

Bağlantıları taramanın yanı sıra, bilgisayarınızdan dosya da yükleyebilirsiniz ve VirusTotal taramayı gerçekleştirir.

VirusTotal, Google Drive dosyalarını taramak için mükemmel bir çözümdür, ancak ne yazık ki, araç Google Drive entegrasyonunu desteklemediğinden her dosyayı manuel olarak taramanız gerekir.

3. Bilgisayarınızdaki virüsleri tarayın.

Bilgisayarınızda yüklü bir virüsten koruma yazılımı zaten varsa, Google Drive dosyalarını taramak için kullanabilirsiniz. Bu yöntem yalnızca bilgisayarınızda Google Drive istemcisinin kurulu olması durumunda geçerlidir.

Muhtemelen bildiğiniz gibi, Google Drive deponuz da ki tüm dosyalar bilgisayarınızdaki yerel klasörde de görünecektir.

Bu nedenle, yapmanız gereken tek şey mevcut  antivirüs programınızın yerel Google Drive klasörünüzün içeriğini taramasını sağlamak. Herhangi bir güvenlik tehdidi bulunursa, anında haberdar olun.

Bu, Google Drive’ı virüs taraması için kullandığımız üç yöntemle ilgili. Ne yazık ki, tam olarak Google Drive entegrasyonu sunan büyük bir virüsten koruma hizmeti yoktur.

Google Drive, milyonlarca kullanıcıyla çevrimiçi olarak en büyük çevrimiçi depolama hizmeti olduğu için bu kesinlikle olumlu bir şey değildir. Google Drive için tam güvenlik entegrasyonu eklemek, hem kullanıcılara hem de virüsten koruma yazılımlarına kesinlikle fayda sağlayacaktır.

Burada listelemediğimiz bazı yöntemler hakkında bir fikriniz var ise aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Son Güncelleme 28 Mayıs 2019 Yazar Pınar Güldökmez