Ana Sayfa Sosyal Medya Google Benim İşletmem Kullanıcıları Google’a 10’dan Fazla İşletme Konum Bilgisi Nasıl Eklenir...

Google Benim İşletmem Kullanıcıları Google’a 10’dan Fazla İşletme Konum Bilgisi Nasıl Eklenir ?

0

Google Benim İşletmem kullanıcıları artık tek tıkla bir çok işlemi halledebiliyor , bu dijital pazarlamayla ilgilenen genç girişimciler , yıllardır işlerini dijital pazarlama dışında sürdüren mükellefler ve en önemlisi 1’den fazla şubeye , merkeze , bayiliğe sahip büyük ve zincirleşmiş işletmeler için oldukça avantajlı bir durum.

Google Benim İşletmem hesabı olan kullanıcılar işletme hesapları için , doğrulama talebinde bulunabiliyor , işletme için online ortamda Google Benim İşletmem hesapları ile yöneticiyi atayabiliyor , ve en önemlisi İşletmelerine ait tüm bilgileri (konum,telefon numarası,çalışma saatleri,tatil günleri) gibi hayati önem taşıyan detayları da kolaylıkla ekleyebiliyor.

google-my-business-rehberi-yeni.jpg (800×523)

Bu makalemizde sizlere 10’dan Fazla konumu Google Benim İşletmem aracılığıyla nasıl Google sistemine ekleyebileceğinizi detaylı bir şekilde anlatacağız.

a) Toplu işlem için doğrulanmak ne işe yarar ?

Toplu işletme konum doğrulaması sayesinde Haritalar ve Arama gibi Google ürünleri arasında aynı işletmeye ait 10 veya daha fazla konum bilgisini yönetebilirsiniz , bu kullanıcılarınızın sizin farklı lokasyonlarda varlığını sürdüren işletmelerinizle daha kolay iletişim kurmasını sağlar.

Toplu doğrulama için uygun olmayanlar ?

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 • 10’dan az konuma sahip işletmeler: Eğer 10 adet işletmeden az profil ekleyecekseniz , öncelikle Google Benim İşletmem hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Google Benim İşletmem hesabı açmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  Daha sonrasında işletme profillerinizi tek tek Google Benim işletmem sistemine , dilerseniz Google Haritalar üzerinden dilerseniz de Google Benim işletmem üzerinden kaydedebilirsiniz bu işlemlerin detayları için sizlere hazırladığım bu makalemden yararlanabilirsiniz.6f5f89bf329f5d995378daf10dd43f0bdbc3e3a9.jpg (970×517)

  Toplu doğrulama işlemi tamamladıktan sonra ;

  • İşletme konumlarının iletişim bilgileri, açıklama, fotoğraflar, çalışma saatleri gibi bilgilerinde yaptığınız güncellemeler, Google Haritalar‘da ve diğer Google hizmetlerinde görünmeye uygun ve görünür hale gelir.google-benim-isletmem.jpg (1554×746)
  • Başka bir kullanıcıya ait olmayıp kontrol panelinize eklediğiniz yeni konumlar, Google‘da gösterilmek için uygun hale gelir.

  Google Sistemi ; Google Haritalar, Google Arama ve diğer Google mülklerinde görünen yerel işletme bilgilerini oluşturmak için pek çok kaynaktan gelen bilgileri kullanır. Onaylanmış  hesap sahibi olarak sağladığınız bilgiler, Google’daki işletme bilgilerinin doğru ve güncel olmasında çok önemli bir rol oynar , ve bu bilgiler sayesinde işletmeniz Google ve diğer kullanıcılar tarafından bilinir hale gelir.

  a) Ayrıca ,  Google Ads yer uzantılarını çalıştırabilmek için hesabınızın doğrulanmış olması gerekmez. Herhangi bir şekilde oluşturacağınız işletme hesabı da bunun için geçerlidir .

  Toplu doğrulama isteğinde bulunma işlemi nasıl yapılır ?

  Toplu doğrulama işlemi hesap düzeyinde gerçekleşir. İki tür Google Benim İşletmem hesabı toplu olarak doğrulanabilir , bunlara ait bilgiler aşağıda yer almaktadır.

  • Bireysel kullanıcı hesabınız: Hesabınız doğrulandığında, hesabınızda bulunan başka bir kullanıcı tarafından alınmamış tüm konumlar da doğrulanmış olur.
  • Konum grubu (eski adıyla işletme hesabı): Hesabın ilk sahibi hesabı doğrulandıktan sonra, başka bir kullanıcı tarafından daha önce üzerinde hak iddia edilmeyen işletme hesabındaki tüm uygun yerler doğrulanır. Bu sayede işletmelerinize ait tüm konumları tek tek onaylatabilirsiniz.Daha önce başka bir kullanıcı tarafından doğrulanmış bir konumu hesabınıza eklerseniz konumu yönetmek için erişim isteğinde bulunmanız gerekir. Bu işlemler için linklere tıklayarak Google Benim İşletmem yardım merkezinden de bilgi alabilirsiniz.

   google-my-business.jpg (1250×969)

  Doğrulama isteğinde bulunmadan önce şunlardan emin olmak için gerekli kontrolleri yapın ;

  11858 teknik destek
  11858 teknik destek

   

 • İşletme e-tablonuzun aynı işletmeye ait 10 veya daha fazla konum içermesi.
  Google’ın kalite yönergelerinde belirtilen hususlar vardır , işletme sahipleri ya da yetkili temsilciler sadece işletmelerini doğrulatabilir , bu işlemleri eğer yapacaksanız bu vasıflara sahip olmanız gerekir.
 • Birden çok işletmeyi tek hesap ile yöneten ajanslar, toplu doğrulama hizmetinden yararlanamaz.
 • E-tablonuzun yönettiğiniz tüm konumları içermesi gerekir. Konumlarınızın tümünü dahil etmemek, işletme bilgilerinizin güncellemesinde büyük gecikmelere yol açabilir. Bu durum sonucunda işletme ait bilgilerinizin, Google tarafında tamamen yer almayacağı için uzun vadede sizi maddi ve manevi sorunlar oluşmasına yol açabilir.
 • İşletme türünüzün doğrulama için uygun olması. Buraya tıklayarak Google sisteminden Uygun işletme modelleri nelerdir ve gereken şartlar nedir hepsini öğrenebilirsiniz.
 • İşletmenizin bir hizmet bölgesi işletmesi olmaması. Hizmet bölgesi işletmeleri tek tek doğrulama isteğinde bulunmalıdır , toplu doğrulama onlar için uygun değildir.
 • Hesabınızın hatalardan arındırılmış olması. İşletme hesabınızda ki doğrulama işlemlerini yaparken doğru ve hatasız bilgiler girmeniz gerekmektedir , gireceğiniz yanlış bilgiler Google’ın kalite yönergelerine uygun olmayacağından ötürü doğrulama talebiniz uzatılabilir , beklemeye alınabilir ya da tamamen reddedilebilir bu sebeple tüm işlemleri harfiyen yaptığınıza emin olmanız gerekir.b) Ayrıca E-tablo yüklemek, doğrulama isteğinin otomatik olarak gönderilmesini sağlamaz. Bunun yerine, doğrulama isteği göndermek için aşağıdaki adımları tek tek uygulayabilirsiniz. Toplu e-tablo yükleme işlemiyle alakalı bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

  google-sheets-nedir__1__w1145_h572_op.jpeg (1145×572)
  Bu adımda işlemin sonuna geldik , Toplu doğrulama işlemi için aşağıda ki adımları uygulamanız gerekiyor.

   

 • Google Benim İşletmem‘de oturum açın.
 • Konumlarınızdan birinin yanındaki Doğrulatın seçeneğini tıklayın.
 • Zincir‘i tıklayın , Toplu doğrulamaya tabi olan işletmeler zincir olmak zorundadır.
 • Doğrulama formunun tüm alanları eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulmuş olmalıdır.
  • İşletmenin Adı: Söz konusu işletme, bir ana şirketin sahibi olduğu ve işlettiği bir kuruluş ise lütfen doğruladığınız işletmenin adıyla birlikte o bilgiyi de buraya ekleyin.
  • İşletmenin Bulunduğu Ülkeler , Bölgeler , Şehirler: Hesabınızda yöneteceğiniz işletme için ülkeleri,bölgeleri ve şehirleri listeleyin. Örneğin, işletmenin Türkiye ve Kanada’da bulunduğu konumları siz yönetiyorsanız, başka bir kullanıcı da Fransa ve Almanya’daki konumları yönetiyorsa, bu iki hesabın ayrı ve bağımsız konum grupları olduğunu Google sistemi anlayabiliyor.
  • İlgili Kişi Adı: Bu hesabı aktif olarak birden fazla kişi yönetecekse lütfen hepsinin adlarını burada belirtin. Ayrıca Google Benim İşletmem menüsünden istediğiniz kişileri de yönetici olarak atayabilirsiniz.
  • İletişim Telefon Numarası: Bu, hesabınızı doğrulamak amacıyla gerekli bilgileri netliğe kavuşturmak üzere sizinle iletişim kurmak için kullanabileceğimiz telefon numarasıdır.
  • İşletme yöneticisi e-postası: Yetkili kişi olduğunuzu doğrulayabilecek bir işletme çalışanının e-posta adresi.
  • Google Hesap Yöneticisi E-postası: Birlikte çalıştığınız herhangi bir Google kişisinin(işletme sahibi) adını veya e-posta adresini belirtin. Hesap Yöneticinizin, hesabınızın durumundan haberdar olmasını sağlamak, Google ürünlerinde tutarlılık ve süreklilik için çok önemlidir.
 • Doğrulama istek formunu gönderdiğinizde, formun işlenmesi bir haftayı bulabilir. Hesabınızın kalite yönergeleri ile uyumlu olduğunu ve işletmeyi temsil etme yetkisine sahip olduğunuzu doğrulamak üzere isteğinizi incelemeye alacaklar. Sorularımız olursa işletme sahibi olduğunuz için Google Benim İşletmeme ait müşteri hizmetlerinden ya da Online Chat’ kısmından da destek alabilirsiniz , işlemler her ne kadar detaylı olsa da teoride eğer Google Benim İşletmem hesabına sahipseniz kendiniz ekranları tarayarak bile rahat rahat bulabilirsiniz , Google Benim işletmem ile alakalı teknik detaylar hakkında daha fazla bilgiye erişmek isterseniz bizlere 11858 numaralı hattımızdan 7/24 ulaşabilirsiniz , Sağlıklı günler dileriz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA