Gmail hesabı nasıl kurtarılır ve korunur: Gmail en iyi ücretsiz e-posta sağlayıcılarından biri olabilir, ancak hiçbir şey tamamen güvenli değildir. En kötüsü gerçekleşirse ve hesabınıza bir bilgisayar korsanı girerse, saldırıya uğramış bir Gmail hesabının nasıl kurtarılacağını bilmek, hayatınızı hızla normale döndürmenize yardımcı olur. Bilgisayar korsanını kilitledikten sonra, gelecekte yetkisiz erişimi önlemek için Gmail hesabınızı koruyun.

Not: Aralık 2023’te Google, iki veya daha fazla yıldır etkin olmayan Gmail hesaplarını silmeye başladı. Dolayısıyla şifrenizi unuttuysanız Gmail hesabınızı kurtarmak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Gmail Hesabı Nasıl Kurtarılır ve Korunur

Genellikle Google size garip bir giriş denemesiyle ilgili bir mesaj gönderir veya arkadaşlarınız size, sizin hiç göndermediğiniz tuhaf e-postalar aldıklarını söyleyebilir. Her ikisi de saldırıya uğramış bir hesabın işaretleridir. E-postanızdaki tüm kişisel verilerle, bunları hemen kurtarmaya başlamak isteyeceksiniz.

Gmail hesabınızı kurtarmanın iki ana yöntemi vardır:

  • Şifrenizi sıfırlayın
  • Google Hesabı Kurtarma sorularını tamamlayın

Şanslıysanız şifrenizi sıfırlamanız yeterli olacaktır. Telefonunuza Google hesabınızdaki giriş etkinliği hakkında bir e-posta veya bildirim aldıysanız daha fazla ayrıntı görüntülemek için Etkinliği kontrol et’i tıklayın.

Gmail Hesabi Nasil Kurtarilir ve Korunur 1
Gmail Hesabı Nasıl Kurtarılır ve Korunur

Hesabınıza giriş yapın. Bilgisayar korsanı şifrenizi değiştirdiyse bir hata alırsınız. Şifrenizi değiştirmek için şifre kutusunun hemen altındaki Şifremi unuttum seçeneğine tıklayın. Google, kimliğinizi doğrulamak için size bir dizi soru soracaktır.

Bu, önceki şifrelerinizi (ne kadar yeni olursa o kadar iyi), hesap oluşturma işlemi sırasında size sorulan soruların yanıtlarını ve hatta hesaba bağlı diğer e-posta adreslerini içerir.

Giriş yapabiliyorsanız, Google hesabınızın güvenliğini sağlamaya başlamak için Hayır, hesabı güvenli hale getir seçeneğini tıklayın. Giriş yapamıyorsanız bildirim almamış olsanız bile doğrudan Google Hesap Kurtarma sayfasına gidin.

İstendiğinde, kullanıcıya bağlı olarak değişen bir dizi soruyu yanıtlayın. En iyi iyileşme şansını elde etmek için aşağıdaki ipuçlarını kullanın:

  • Cevabını hatırlamasanız bile her soruyu yanıtlayın.
  • Tanıdığınız bir cihaz ve tarayıcıda hesabınızı kurtarmayı deneyin. (Google’ın sizi güvenilir bir cihazda doğrulaması daha kolaydır.)
  • Ev veya iş gibi olağan bir yerden kurtarmayı deneyin.
  • Yanıtları yazım hatası olmadan dikkatlice girin.
  • Doğrulama kodunu almak için kurtarma e-postanızı veya telefon numaranızı kullanın
  • Hesabınıza neden erişemediğinizi açıklayın. (Hesabınızın saldırıya uğradığını veya ele geçirildiğini belirtin ve şüpheli etkinliğin gerçekleşmiş olabileceği yaklaşık tarihi belirtin.)

Saldırıya uğramış bir Gmail hesabını kurtarmayı birden çok kez deneyebilirsiniz. Bir şeyleri yanlış anlarsanız tekrar deneyin. Yeniden erişim elde ettiğinizde, bir bilgisayar korsanının içeri girme olasılığını azaltmak ve hesabınızı kurtarmayı çok daha kolay hale getirmek için Gmail hesabınızı nasıl koruyacağınızı öğrenmenin zamanı gelmiştir.

Gmail Hesabınızı Korumanın Yolları

Başarılı bir şekilde giriş yapabiliyorsanız Google, hesabınızın güvenliğini sağlamak için size farklı yöntemler sunar. Gmail hesabınızın yalnızca Gmail olmadığını unutmayın. Bu, aynı zamanda bu girişle kullandığınız diğer tüm Google hizmetleridir. Her koruyucu seçeneği kullanmak zorunda değilsiniz ancak optimum güvenlik için en az iki ila üç tane kullanmak iyi bir fikirdir.

Gmail hesabınızı korumanın bazı harika yolları vardır ve bunlar en yararlı olanlardan bazılarıdır.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı açın

Calinan Gmail Hesabi Nasil Kurtarilir ve Korunur
Gmail Hesabında 2 Faktörlü Doğrulama Açma

Gmail Hesabı Nasıl Kurtarılır ve Korunur adımlarından bir diğeri ise İki faktörlü kimlik doğrulama iki adıma dayanır: şifrenizi her zamanki gibi girin; hizmet , hesabınıza erişmek için hizmete girmeniz gereken bir kodu içeren (veya Google Authenticator uygulaması aracılığıyla) telefonunuza bir kısa mesaj gönderecektir. .

Hesabınızın güvenliğini artırmak için bunu Google hesabınızda etkinleştirin. Her oturum açışınızda ikinci adımı mı kullanmak istediğinizi veya belirli bir bilgisayarı “güvenli” olarak işaretleyerek ikinci adımı o bilgisayara ayırmak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz.

Giriş yapmayı daha kolay ve daha güvenli hale getirmek için şifre anahtarları da ayarlayabilirsiniz . Bu hala oldukça yenidir ancak iki faktörlü kimlik doğrulamaya benzer şekilde çalışır, ancak başlangıç ​​şifresi yoktur.

Gmail Hesabı Nasıl Kurtarılır ve Korunur

Kurtarma E-posta Adresi

Yeni bir Gmail veya Google hesabı oluşturduğunuzda, bir ikincil e-posta adresi sağlamanız istenir. Unutulan şifreleri kurtarmak ve şifreniz değişirse güvenlik uyarıları almak için bu adresi kullanın.

Şifreyi değiştirmediyseniz Gmail hesabınızı kurtarmak için hemen harekete geçin. Bu, bir bilgisayar korsanının hesabınıza eriştiğinin hızlı bir işaretidir.

Telefon Kurtarma

gmailsec phonerecovery
Çalınan Gmail Hesabı Nasıl Kurtarılır ve Korunur

Kayıt sırasında Google sizden şifre kurtarma için kullanılacak bir telefon numarası da vermenizi ister. Şifrenizi kurtarmaya çalıştığınızda Google, tıpkı yukarıdaki ekran görüntüsündeki örnekte olduğu gibi, verilen numaraya, Gmail’e girmeniz gereken bir kod içeren bir kısa mesaj gönderir.

Şifre sıfırlama ekranını atlamak için doğru kodu girin. Doğru değilse başka bir kod isteyin.

Daha Güçlü Şifreler Kullanın

Gmail Hesabı Nasıl Kurtarılır ve Korunur;

Şifreleri yanlış şekilde kullanıyoruz. Aynen öyle: İnsanların tahmin etmesi zor, ancak bilgisayarların kırması çok kolay şifreler belirliyoruz.

Daha uzun şifrelerin dezavantajı, hatırlamanın zor olmasıdır birkaç ortak kelimeyi çok mantıklı olmayan bir şekilde, ancak bunları hatırlayabilmeniz için bir miktar mantıkla kullanmaktan oluşan yöntemini kullanmadığınız sürece.

Bu yöntemi kullanmak istiyorsanız, dört kelimelik bir şifre oluşturacak olan Şifre Oluşturucuyu kullanın.

Gmail’den Otomatik Olarak Çıkış Yapın

Hesabınızı kullanmayı bitirdiğinizde daima hemen çıkış yapın. Aksi takdirde, başkalarına hesabınıza ücretsiz erişim hakkı vermiş olursunuz. Gmail Hesabı Nasıl Kurtarılır ve Korunur adımlarından bitanesi.

Gmail Hesabı Nasıl Kurtarılır ve Korunur yazımızı incelediniz diğer hesaplarınızı güvenli hale getirebilirsiniz