Ana Sayfa Bilgisayar Freedos Bilgisayara Windows Nasıl Kurulur?

Freedos Bilgisayara Windows Nasıl Kurulur?

0
11858 teknik destek

Bu yazımızda sizlere içerisinde herhangi bir işletim sistemi olmayan freedos bilgisayara Windows nasıl kurulur aşamalarıyla anlatacağız.

Ülkemizde satılık bilgisayarlarda artık çok fazla freedos yazısını görmeye başladık. Bunun en önemli sebebi bilgisayar üreticilerinin fiyatları makul tutmak istemesidir. Böylece özelliklerinden daha az taviz vererek daha uygun fiyatlı bir etiket çıkarmaktadırlar. Bilgisayarlarda Windows10, Windows11 haricinde freedos yazması ayrı bir işletim sistemi olduğu anlamına gelmiyor.

Freedos Nedir?

Freedos bilgisayarın çalışması için gerekli bir işletim sisteminin olmaması anlamına gelmektedir. Böylece bilgisayarı açmak istediğinizde sizi karşılayacak bir masaüstü olmayacaktır. Bazı bilgisayar üreticileri artık Windows işletim yerine Ubuntu ön yüklü olarak satışa sunmaktadır. Ancak oyun bilgisayarlarında özellikle rekabet yüksek olduğundan freedos satışı yaygındır.

Bu bilgisayarlara kullanıcı tarafından bir işletim sistemi yüklenmesi beklenmektedir. Eğer Windows işletim sistemi yüklemek isterseniz ayrıca satın almanız gerekmektedir. Freedos bilgisayara Windows nasıl kurulur bunu yazımızda anlattık. İhtiyacınız olan şey Windows lisans anahtarı satın almak olacaktır.

Freedos Bilgisayara Windows Nasıl Kurulur?

Öncelikle farklı bir bilgisayar üzerinden Windows iso dosyası indirmeniz gerekmektedir. Ayrıca en az 8gb boş bir USB belleğiniz olması gerekiyor. Bu belleğinizi yükleme yapacağınız bilgisayarınıza taktıktan sonra Microsoft sayfasına giriş yapınız. Tercihinize ve bilgisayar özelliğine göre Windows 10 veya Windows 11 seçiminizi yapınız.

freedos bilgisayara windows kurulumu

11858 teknik destek

Aracı indirin butonu ile kurulum sihirbazını indiriniz. Ancak indirmeden önce doğru sürümü indirdiğinizden emin olun. Zira Windows 10 home lisansı aldıysanız Windows 10 pro ürününde etkinleştiremezsiniz. İndirdiğiniz programı çalıştırın ve kullanım sözleşmesini kabul ederek devam edin. Bir sonraki ekranda sizlere iki seçenek sunacaktır. Burada başka bir bilgisayar için yükleme medyası seçeneğine işaretleyiniz.

freedos bilgisayara windows yükleme

Usb belleğinize iso dosyası yükledikten sonra kurulum için hazır hale gelecektir. Burada yapmanız gereken freedos bilgisayarınıza belleği takarak bilgisayarınızı çalıştırmak. Ancak çalıştırdıktan hemen sonra bios tuşuna basmanız gerekir. Bu genelde F1,F2 veya F10 tuşudur. Bu bilgisayarınızın marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir.

Bios menüyü açtıktan sonra yine bilgisayarınızın ana kart modeline göre sizleri bir ara yüz karşılayacaktır. Boot menüsünden bilgisayarınızı başlatma tercihi olan sabit diski Usb belleğiniz olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Bu da yine modele göre değişse de genel olarak F5 ve F6 tuşları ile yer değişikliği yapılmaktadır. Daha sonra Save&Exit seçeneği ile kaydedip tekrar açtığınız.

Bilgisayarınıza Windows yükleme ekranı gelecektir. Dil ve bölge seçeneği ile ilerleyin. Hangi diske yükleneceğini seçiniz. Satın aldığınız Windows Key numarasını yazın. Kurulum ekranı tamamlandığında bilgisayar kapatıp tekrar açılacaktır. Usb belleğinizi çıkarıp bilgisayarı tekrar başlatın. Artık bilgisayarınız tıpkı Windows yüklü bir bilgisayar aldığınız gibi eposta şifre gibi ekranlarla kolayca ilerleyip kurulumu bitirebilirsiniz.

11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
1621 Oylamalar · 1621 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikİPhone’da Unutulan Notes Parolasını Nasıl Sıfırlarsınız?
Sonraki İçerikZyXEL VMG8825-T50K VDSL2 Modem Kurulumu

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.