Yüksek hızda internet bağlantısı sunan fiber internet, yaygınlaşmaya devam ediyor. Fiber internetin film, müzik ve oyun indirme performansına detaylı olarak göz atalım.

Fiber İnternet Nedir?

Adını fiber optik kablolar aracılığıyla hizmet sağlamasından almaktadır. Fiber optik kablolar veri iletimini ışığa çevirerek daha hızlı bir şekilde iletmektedirler. Bu yapısı sayesinde kullanıcılarına oldukça verimli bir internet deneyimi sunar. Filmleri, müzikleri, oyunları kısa bir sürede indirmenin yanı sıra çevrim içi görüşmeler ve aynı anda birçok cihazın internete sorunsuz olarak bağlamasında fiber internet avantaj sağlar. Sorgulama yaparak bulunduğunuz bölgede olup olmadığı kolayca öğrenebilirsiniz.

fiber internet

Fiber İnternet ile Filmler Ne Kadar Sürede İndirilir?

Fiber internet dosyaları yüklerken ve indirirken oldukça yüksek hızlarda işlem yapma kapasitesi sunar. Bu sebeple film keyfinin aranan internet türleri arasında sayabiliriz. Fiber internet ile 4,5 GB’lık bir film 45 dakikaya yakın bir sürede iner. Bunun dışında çok yüksek boyutlu filmler ise yaklaşık 60 dakika kadar sürer. Ancak ortalama boyutlarda indireceğiniz filmler için yarım saati geçmeden indirme performansı gösterebilmektedir. İnternet hızınızı olumsuz etkileyen başka faktörler mevcut değilse siz hazırlıklarınızı yaparken izlemek istediğiniz film inecek olmasıdır. Filmleri indirerek izlemenin yanı sıra dijital yayın platformlarından sevdiğiniz film ve dizileri takılma ya da kopma olmadan, yüksek çözünürlükte izleyebilirsiniz.

Fiber İnternet ile Oyunlar Ne Kadar Sürede İndirilir?

Fiber internet veri iletim hızıyla ping değeri oldukça düşük olan internet modelleri arasında yer almaktadır. Oyunlarınızı bilgisayara yükleyerek oynamak istediğinizde ise oldukça kullanıcı dostudur.

  •  Call of Duty: Vanguard sürümünün dosya boyutu yaklaşık 61 GB ve 10 Mbps internet hızıyla indirme işlemi 13 saate kadar sürebilmektedir. Ancak 100 Mbps fiber internet hızında bu işlem yaklaşık 90 dakikaya yakın bir sürede tamamlanabilir.
  • Counter Strike: Global Offensive oyunu ise 15 GB’lık bir dosya boyutuna sahip ve 10 Mbps internet hızında indirme işlemi 3 saat 20 dakika kadar sürebilir ancak 100 Mbps fiber internet hızında bu işlem 20 dakikada gerçekleşmektedir.
  • League of Legends oyununun dosya boyutu 9 GB ve bu oyunun indirilme süresi 10 Mbps’de yaklaşık olarak 2 saat sürerken, 100 Mbps’de 12 dakikaya yakın bir zaman diliminde inmektedir.

Burada verilen oyunların ve dosya boyutlarının indirme süreleriyle fiber internetin yaklaşık olarak ne kadar sürede oyun indirebildiği hakkında yorum yapabilmek artık mümkün. Online güncellemelere sahip oyunlarda ise hızlı bir şekilde güncelleme yaparak oyuna başlarken vakit kaybı yaşamanızın önüne geçer. Ayrıca online oyunlarda gecikme olmadan anlık işlem gerçekleştirebilmek mümkün olabilmektedir.

Fiber İnternet ile Müzikler Ne Kadar Sürede İndirilir?

Müziklerin boyutu oyun ve filmlere kıyasla daha küçük olduğu için indirme hızı da onlara oranla daha yüksek olabilir. Dinlemek istediğiniz müzik dosyasının boyutuna bağlı olarak indirme işlemi 20 ile 60 saniye arasında gerçekleşebilmektedir. Özellikle çalışırken bir yandan müzik dinlemeyi sevenlerdenseniz çevrim içi ve çevrim dışı dilediğiniz şekilde takılmadan müzik dinleyebilir ve konsantrasyonunuz dağılmadan işlemlerinize etki etmeden çalışabilirsiniz. Ayrıca video klipli çalma listelerinizi de sorunsuz bir şekilde dinleyebilir ve izleyebilirsiniz. Uzun süren postcast çalışmalarını da süresi ne kadar olursa olsun zaman kaybı yaşamadan fiber internet ile rahatlıkla dinleyebilirsiniz.

Fiber internet bağlantınız bu dosyaları ya da başka indirmeye çalıştığınız oyun, film gibi dosyaları indirirken yavaş işlem yapıyor ve daha uzun sürelerde indirmeye başladıysa hız testi yaparak yararlanabildiğiniz hızın kaç olduğunu öğrenmelisiniz. Aldığınız hizmetten daha düşük hızlardan internet kullanımına sahipseniz internet hızınızı etkileyen diğer faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. İnternete etki edebilecek koşulların stabil olması halinde fiber internet ile birçok işleminizi hızlı bir şekilde ve aynı anda gerçekleştirebilirsiniz.