Bu yazımızda Facebook‘ta silinen mesajlarınızı kurtarmak için 5 yöntem hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Silinen Facebook mesajlarını (sil(in)meden önce) indirerek veya eski mesaj bildirimlerini kullanarak kurtarabilirsiniz.

Bir Android telefon kullanıyorsanız; mesajları, Messenger uygulamasının önbelleğine bakarak da kurtarabilirsiniz.

Ayrıca, arşivlediğiniz mesajları kontrol edebilirsiniz veya mesajlaştığınız kişiden, mesajın bir kopyasını isteyebilirsiniz.

İçerik konuları

11858 teknik destek

Facebook’ta Silinen Mesajlarınızı Kurtarmak için 5 Yöntem

Genelde herkesin başına gelmiştir; bir mesajı bulmak istiyorsunuz ve bunun için mesaj geçmişinizi taradınız; ancak aradığınız o mesaj orada değil. Bir sebepten onu dolayı sildiniz; fakat şimdi onu geri istiyorsunuz!

Facebook’ta bir mesajı sildikten sonra, sildiğiniz mesaj konusunda net bir işleyişi olan Facebook Messenger perspektifi açısından, sildiğiniz mesaj tamamen ortadan kalkar. Ancak, bu mesajları diğer kaynaklardan geri almak için yapabileceğiniz şeyler var!

Silinen Facebook mesajlarınızı kurtarmak ve gelecekte de kaybetmemek için; mesajlarınızı yedeklemek amacıyla kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır!

Silinen Facebook Mesajlarını Kurtarma

İşte, sildiğiniz mesajları geri almanıza (kurtarmanıza) yardımcı olacak birkaç yöntem!

Arşivlediğiniz Mesajları Kontrol Etme

Mesajları silmek yerine arşivlerseniz; Facebook, arşivlediğiniz mesajları sakladığından, mesajlarınızı kolayca kurtarabilirsiniz.

 • Facebook Messenger’ın masaüstü sürümü uygulamasını, web sürümünü veya mobil uygulamasını açın.
 • Uygulamanın sohbetler bölümündeki arama çubuğuna, sohbet ettiğiniz kişinin adını yazın.
 • Sohbeti bulduktan sonra açmak ve görüntülemek için, sohbet ettiğiniz kişi ismine tıklayın ya da dokunun.

Facebookta Silinen Mesajlarinizi Kurtarmak icin 5 Yontem 1

Not: Facebook Messenger‘daki gelen kutunuzda bazı mesajları görmek istemiyorsanız; ancak bunları silmeniz gerekip gerekmediğinden de emin değilseniz; mesajları silmek yerine arşivleyebilirsiniz.

Mesaj Gönderilen Kişiden, Mesajın Bir Kopyasını veya Ekran Görüntüsünü İsteme

Bir mesajı sildiğinizde, bu silme işlemi yalnızca sizin Facebook hesabınızda gerçekleşir. Mesaj gönderdiğiniz kişi, silmediği sürece, o mesajı görmeye devam eder. Bu nedenle, sildiğiniz mesajı, mesaj gönderdiğiniz kişi silmemişse; o kişiden mesajın bir kopyasını veya ekran görüntüsünü isteyebilirsiniz.

Facebook Mesajlarının, E-posta Adresine Gönderilip Gönderilmediğini Kontrol Etme

Bu işlev, yalnızca Facebook hesabınız için tüm e-posta bildirimlerini etkinleştirdiğinizde çalışır. E-posta bildirimlerini etkinleştirdiğinizde, e-posta hesabınıza giriş yaparak ilgili sohbeti veya mesajı arayabilirsiniz.

Android Cihazlarda Dosya Yöneticisini Kullanma

Bir Android telefon kullanıyorsanız ve Facebook Messenger‘ı telefonunuza yüklediyseniz; sildiğiniz mesajlar, uygulamanın önbelleğinde olabilir. Herhangi bir Android dosya yöneticisini kullanarak o mesajlara erişebilirsiniz. Telefonunuzda yüklü bir dosya yöneticisi uygulaması yoksa, App Store‘da birçok dosya yöneticisi uygulaması bulabilirsiniz.

 • Android telefonunuzda dosya yöneticisi uygulamasını açın.
 • Arama kutucuğuna veya adres satırına Dahili Depolama ⇢facebook.katana ⇢ fb_temp yazın ve bu adrese gidin.
 • Burada yakın geçmişe ait mesajları bulacaksınız. Silinen mesajlarınızı burada bulma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Not: Bir iOS cihaz kullanıyorsanız, herhangi bir dosya uygulamasını kullanarak, silinen Facebook mesajlarınızı kurtaramazsınız. Ancak, bir kurtarma (recovery) programı kullanarak mesajlarınızı kurtarabilirsiniz.

Facebook Bilgilerini İndirme

Mesajlarınız ve sohbetleriniz de dahil olmak üzere, Facebook bilgilerinizi yedeklemek; hiçbir verinizi kaybetmek istemiyorsanız, iyi bir fikirdir.

 • Facebook’un masaüstü bilgisayar uygulamasını veya (web) tarayıcı sürümünü kullanarak Facebook ayarlarınıza gidin.
 • Gelen sayfada soldaki kenar çubuğunda yer alan menü listesinde Facebook Bilgileriniz (Your Facebook Information) menüsüne; ve ardından, açılan sayfada Bilgilerinizi indirin (Download your information) tıklayın.

Facebookta Silinen Mesajlarinizi Kurtarmak icin 5 Yontem 2

 • Dosya seçeneklerini seçin (Select file options) başlığı altında yer alan en sondaki menü listesinde, bir tarih aralığı seçin.

Facebookta Silinen Mesajlarinizi Kurtarmak icin 5 Yontem 3

 • Yalnızca mesajlarınızı indirmek için; İndirilecek bilgileri seçin (Select information to download) başlığı altında yer alan Tüm Seçimi Kaldır (Deselect All) linkine tıklayın. Ve ardından, Mesajlar (Messages) seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyin.

Facebookta Silinen Mesajlarinizi Kurtarmak icin 5 Yontem 4

 • İndirme işlemini başlat (Start your download) başlığını görene kadar ekranı aşağı kaydırın. Daha sonra, İndirme talep et (Request a download) butonuna tıklayın. Facebook, dosya hazır olduğunda, dosyayı size e-postayla gönderir.

Facebookta Silinen Mesajlarinizi Kurtarmak icin 5 Yontem 5

Bu yazımızda Facebook‘ta silinen mesajlarınızı kurtarmak için 5 yöntem hakkında detaylı bilgi verdik.

En güncel teknoloji konuları ile ilgili teknik destek ve çözüm içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Ayrıca, yorumlar bölümünden, web sitemizde hangi konularla ilgili içerikler görmek istediğinizi iletebilirsiniz. Hangi teknik konularda arama motorlarında daha çok arama yaptığınızı belirtebilrisiniz. Böylece sitemizin içeriğinin daha alakalı ve zengin olmasına katkı sunabilirsiniz.

Hazıladığımız içerikleri beğeniyorsanız, bu içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için, yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ve böylece daha çok kişinin bu içeriklerden istifade etmesine yardımcı olabilirsiniz.