Facebook Pay, Facebook kullanıcıların bu uygulama üzerinden para transferi ve ödeme yapılmasını sağlayan yeni bir elektronik ödeme sistemidir.

Face Pay’i kullanmaya başlamak için ne yapmam gerekiyor?

Facebook Pay’i Facebook, Messenger ve Instagram’da birkaç basit işlem ile kullanmaya başlayabilirsiniz: Facebook veya Messenger> “Ayarlar”> “Facebook Pay” seçeneğine gidin.

Facebook kullanıcıların bu uygulama üzerinden para transferi ve ödeme yapılmasını sağlayan yeni bir elektronik ödeme sistemidir

Tercih ettiğiniz ödeme yöntemini ekleyin kredi kartı, banka kartı veya PayPal (seçeneklere bağlıdır.

Facebook Pay Nedir 3

Ödeme kurulumunu tamamlayın. Daha fazla güvenlik için, bir PIN oluşturma veya cihaz biyometriyi kullanma seçeneğiniz vardır.  Facebook Pay’in mevcut olduğu yerlerde ödeme yaparken yapabilirsiniz.

Kayıtlı ödeme yöntemleriniz varsa, bu ödeme yöntemleri hemen Facebook Pay ile kullanılabilecektir.

Bireysel Messenger ve Facebook kullanıcıları, Facebook Pay’i arkadaş listelerinde yer alan diğer kullanıcıların banka hesaplarına veya kredi kartlarına, kendi hesaplarından para gönderme, aynı şekilde kendisine gönderilen paraların hesabına geçirilmesi ve Facebook sayfalarında yer alan ürünleri satın alırken ödeme yapmak için kullanabiliyor. Bunların yanı sıra Facebook Pay, bağış kampanyalarına para göndermek, konser ve benzeri çeşitli etkinliklere bilet almak gibi işlemleri yaparken internet üzerinden ödeme yapmak için kullanılabiliyor. Bilgisayarınızda Facebook veya Messenger web sitesinden kendi hesabınıza giriş yaparak veya Facebook ve Messenger’ın mobil uygulamaları üzerinden Facebook Pay’i kullanabiliyorsunuz. Ancak Facebook Pay, Türkiye’de henüz kullanıma açılmadı ve ne zaman kullanıma açılabileceği konusunda da net bir tarih veya zaman aralığı yok.

Facebook Pay’in özellikle Facebook ve Messenger’ı yoğun olarak kullanan bireylere büyük kolaylık sağlayacağı anlaşılıyor.

Facebook veya Messenger hesabını sürekli olarak açık tutan veya bu sosyal medya ağlarının cep telefonundaki mobil uygulamalarında sık sık gezinen kullanıcıların ödeme yapmak

Çünkü Facebook veya Messenger hesabını sürekli olarak kullanan. Bu sosyal medya ağlarının cep telefonundaki mobil uygulamalarında sık sık gezinen kullanıcıların ödeme yapmak. Para transferi yapmak için banka hesaplarına girmek yerine önlerindeki ekranda açık olan sayfada öde butonuna tıklamaları yeterli oluyor. Facebook ve Messenger kullanıcıları bu yöntemle kolay, hızlı, olabildiği kadar güvenli bir şekilde işlem yapar. Hiçbir ücret ödemeden arkadaşlarına para gönderebiliyor. Arkadaşlarının kendilerine gönderdikleri paraları alabiliyor. Banka aracılığıyla yapılan para transferi veya ödeme işlemlerinden alınan ücret, vergi ve komisyon gibi ek ödemelerin hiçbiri Facebook Pay’de yok. Üstelik Facebook Pay kullanıcıları saat sınırlaması yoktur. 7 gün 24 saat ödeme ve para transferi işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

İlişkili : Facebook Ödemeleri İçin Destek Alın

Facebook Pay Uygulamasının Artıları

 • Ücretsiz para gönderip alabilme
 • Kredi kartınızdan para gönderebilme
 • Bilgisayardan yada mobil uygulama üzerinden işlem yapabilme
 • Kullanımı kolay ve süratli uygulama işlemleri
 • Pratik para transferi işlemi
 • 7 / 24 saat işlem yapabilme imkânı

 

Facebook Pay Uygulamasının Eksileri

 • Güvenilirliği tam olarak doğrulanmamış olması.
 • Türkiye ‘de henüz kullanıma açılmaması
 • Sadece bireysel ödemelerde kullanılabilmesi
 • Kısıtlı işlemler yapılabilmesi
 • Diğer ödeme sistemleri ile rekabet gücünün düşük olması