Facebook Marketplace ilan verilmiyor

Bu yazımızda sizlere Facebook Marketplace ilan onaylanmıyor ise çözümü hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Facebook Marketplace, dünya genelinde milyonlarca insanın kullandığı bir online alışveriş platformudur. Kullanıcılar, Marketplace üzerinden yeni veya ikinci el ürünler satın alabilir veya satabilirler. Bu satış platformu, Facebook hesabınızla entegre edilmiştir, böylece satıcılar ve alıcılar arasındaki iletişim oldukça kolaydır. Facebook Marketplace ilan onaylanmıyor ise genel olarak sorun kullanıcı kaynaklıdır.

Marketplace, kullanıcıların bölgesel olarak arama yapmasına ve belirli bir konumda mevcut olan ürünleri görüntülemesine izin verir. Bu sayede, kullanıcılar yakınlardaki satıcılarla kolayca iletişim kurabilir ve ürünlerini hızlı bir şekilde satın alabilirler. Bunun yanı sıra, Marketplace üzerinde kategorilere ayrılmış birçok farklı ürün seçeneği de mevcuttur. Ancak satışa uygun olmayan yasaklı ürün ve hizmetlerde mevcuttur.

Marketplace İlan Veremiyorum Ne Yapmalıyım?

Marketplace, kullanıcıların güvenli bir şekilde alışveriş yapmasını sağlamak için bir dizi güvenlik önlemi sunar. Satıcıların profil sayfalarında, diğer kullanıcılar tarafından yapılan yorumları ve derecelendirmeleri görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, alıcılar ve satıcılar arasındaki ödeme işlemleri, Facebook tarafından sağlanan bir araç kullanılarak güvenli bir şekilde gerçekleştirilir.

Eğer Marketplace üzerinde daha önce verdiğiniz ilanlar güvenlik ilkelerini ihlal ettiği ortaya çıktıysa ve bunu tekrarladıysanız ilan vermeniz engellenmiş olabilir. Daha öncesinde verdiğiniz ilanlar nedeniyle eğer şikayet aldıysanız ve haksız çıktıysanız Facebook Marketplace ilan onaylanmıyor olabilir. Ya da ilan oluşturursunuz ancak sonrasında onaylanmaz.

Daha önce hiç ilan vermedim ancak Marketplace ilan vermiyorum gibi bir şikayetiniz var ise bunu bildirmeniz gerekiyor.

Facebook uygulaması üzerinden sorun bildirin:

Öncelikle Facebook uygulamasını açınız.

Sağ üst tarafta yer alan üç çizgi bölümüne tıklayınız.

Yardım ve Destek bölümüne tıklayınız.

Daha sonra Sorun Bildir bölümüne giriş yapınız.

Ürün seç ekranında yer alan Marketplace seçeneğini işaretleyiniz.

Daha sonra metin yazacağınız ekran gelecektir. Buraya yaşadığınız sorunu anlaşılır ve kısa bir dille yazınız. Ardından gönder seçeneğine basarak sorunu bildiriniz.

Facebook Marketplace İlan Onaylanmıyor

Facebook’ta satış yaparken dikkat edilmesi gereken bazı kısıtlamalar vardır. Bu kısıtlamaların başında, gerçek olmayan ürünler gelir. Eğer Facebook Marketplace ilan onaylanmıyor ise Facebook Marketplace kurallarına uygun olmayan bir ilan verdiğiniz anlamına gelmektedir. Şimdi sizlere başlıca kurallar hakkında bilgiler verelim.

Fiziksel olmayan ürünlerin satışına izin verilmez, bu tarz ürünlere örnek “aranıyor” gönderileri, kayıp eşya ilanları, şakalar ve haberler. Bunun gibi ilanlar onaylanmamaktadır.

Hizmetlerin de Marketplace’te satışı yasaktır. Ev temizliği gibi hizmetlerin satışı yapılamaz. Ancak, Marketplace’in hizmetlere ilişkin ilkeleri vardır ve bu konuda daha fazla bilgi almak için bu ilkeler incelenebilir.

Ürün açıklaması ve fotoğrafı arasındaki eşleşmeyi de dikkate almak gerekiyor. Satılan ürünün fotoğrafları, ilandaki açıklama ve başlıkla eşleşmelidir. Bu, müşterilerin doğru ürünü satın almalarına yardımcı olur.

Facebook Marketplace İlan Veremiyorum
Facebook Marketplace İlan Onaylanmıyor

Marketplace’te hayvanların satışına izin verilmez. Ayrıca, hayvanların sahiplendirilmesi amacıyla yapılan paylaşımlar da dahil olmak üzere alım satım gruplarında da hayvanların satışı yapılamaz.

Sağlıkla ilgili ürünlerin satışı da yasaktır. Örneğin, termometreler ve ilk yardım kitleri gibi ürünlere izin verilmez. Sağlık şirketi veya eczane sahibiyim ama Facebook Marketplace ilan onaylanmıyor diyorsanız sonuç fark etmiyor. Tescilli bir satıcı olsanız da ilan veremezsiniz.

Başlık ve açıklamalarına dikkat ediniz. Eğer araba ilanı veriyor ve ”bebek satışta” gibi başlık kullanıyorsanız onaylanmama ihtimali mevcuttur. Zira algoritma bebek sattığınızı algılayarak ilanınızı engelleyebilir.

Facebook Marketplace İlan Onaylanmıyor ise çözümü nedir
Facebook Marketplace İlan Onaylanmıyor

Son olarak, Facebook’taki satılık ürünlerde, öncesi ve sonrası fotoğrafları gösterilemez. Örneğin, kilo kaybını gösteren bir fotoğraf bu kuralın ihlali sayılır. Bu kısıtlamalara uyarak, Facebook Marketplace’te sorunsuz bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Böylece sizlere Facebook Marketplace ilan onaylanmıyor ise dikkat etmeniz gereken konulara değindik. Umarız sizler için faydalı olmuştur.

Sıradaki konumuz: Facebook Marketplace’da Yeni İlan Oluşturma