Ana Sayfa Sosyal Medya Facebook İşletme Sayfanızda Etkileşimi Artırmanın 3 Yolu

Facebook İşletme Sayfanızda Etkileşimi Artırmanın 3 Yolu

0
11858 teknik destek

Adınız Rihanna değilse, sosyal medya katılımı ve etkileşimi artırmak her zaman yavaş ve istikrarlı bir şekilde gerçekleşecektir ve bu, Facebook için iki katına çıkar (tabii Lionel Messi değilseniz).

2.8-milyardan fazla aylık aktif kullanıcıya sahip olan Facebook, dünyanın en popüler sosyal ağıdır ve aylık sosyal medya ziyaretlerinin %45‘inden fazlasını oluşturmaktadır. Bununla birlikte, bu sayılara rağmen, ortalama bir Facebook işletme sayfası, aydan aya, beğenilerde ve etkileşimlerde yalnızca küçük bir değişiklik görüyor.

Markanızın – işletmenizin artan sayıda takipçisine ve katılımcı hayranlarına, yeni ürünler veya özellikler için baskı yapmayı, zam talep etmeyi veya pazarlama harcamalarında artış talep etmeyi rasyonelleştirmek için güveniyorsanız, bu yavaş büyüme sinir bozucu ve moral bozucu olabilir.

Ama hemen havlu atmayın. Böyle bir durumda, katılımı artırmaya – etkileşimi ve sayfa beğenilerini artırmaya yardımcı olmak için, Facebook pazarlama stratejinizde kullanabileceğiniz pek çok taktik vardır.

1. İşe Yarayan Paylaşımları – Gönderileri Daha Fazla Kullanın

Hangi tür içeriklerin – paylaşımların en iyi performans gösterdiğini ve hangilerinin veriye dayalı bir içerik stratejisi oluşturmak için eksik ve yetersiz olduğunu tespit etmek için Facebook sayfanızın istatistiklerine derinlemesine dalın. Elinizdeki rakamlarla, sayfa katılımınızı artırmak için tekrarlanabilir kazançlar oluşturabilirsiniz.

Örneğin, sayfanızın geçen ayki istatistiklerine bakarsanız ve videolu gönderilerin – paylaşımların çok fazla ilgi görmediğini, ancak resimli gönderilerin çok sayıda etkileşim, paylaşım ve yorum aldığını tespit ederseniz, aylık içerik takviminizde bu türden daha fazla içerik oluşturmaya çalışın. Ancak sadece tek bir tür içerik yayınlayın; homojen bir video, resim ve metin tabanlı gönderi dengesi sağlayın. Ve ayrıca, Facebook videonuzu doğru zamanda paylaştığınızdan emin olun!

Ardından, içerik oluşturma çabalarınızın nasıl çalıştığını gözden geçirmek için verilerinizi ve analizlerinizi düzenli olarak kontrol edin. Hayranlarınızın, belirli yayın türleriyle farklı şekilde etkileşim kurduğunu görürseniz (mevsimsel bir gerçektir), içerik takviminizi buna göre ayarlayın.

Unutmayın! Veriler sizin dostunuzdur ve tekrarlanabilir sonuçlar oluşturmak için, gerçeklerden ne kadar çok faydalanırsanız, o kadar çok etkileşim – katılım görürsünüz ve uzun vadede işiniz o kadar kolay olur.

2. Takipçilerinize, Nasıl Bir İçerik İstediklerini Sorun

11858 teknik destek

Bu taktik rahatsız itici veya mantığa aykırı görünebilir, ancak gerçek şu ki; tüketiciler, markaların – işletmelerin, kendilerinin müşteri olmalarını istediğini biliyorlar ve çevrimiçi (online) tüm gönderilerin – paylaşımların ve etkileşimlerin tek amacının bu olduğunu varsayıyorlar. Ancak, muhtemelen, bilmedikleri şey, bazen uzun vadeli bir taahhüt veya bağlılık olmadan, bir gönderiyle – paylaşımla etkileşimde bulunmalarını istemenizdir.

Dolayısıyla, yorum yapmalarını veya bir şey paylaşmalarını istiyorsanız, onlara nasıl ve ne tür içerik istediklerini sormanız yeterli! Sonuçta hayranlarınız – takipçileriniz, şirketinize – işletmenize inanıyor ve güveniyorlarsa, değerli ve anlamlı içerik yayınladığınız sürece beğeniler, yorumlar, paylaşımlar ve daha fazlasıyla yanıt vermekten çok mutlu olacaklardır.

3. Hayranlarınızı Yıldız Yapın

İnsanların, satın alma kararı verirken işletmelere güvendiklerinden çok başkalarının fikirlerine güvendikleri, yaygın olarak kabul edilen bir gerçektir (bu, size karşı bir şey değildir; insanların tabiatı itibari ile böyle olmalarından kaynaklı bir durumdur). Markalar – işletmeler için, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin (User-Generated Content) büyük bir oyun değiştirici olabileceği yer burasıdır.

Bir rapora göre, tüketicilerin marka – işletme tarafından oluşturulan içeriğe kıyasla, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği (User-Generated Content)  gerçek ve güvenilir olarak görme olasılığı 2.4-kat daha fazla. Hayranlarınızın yayınlarının – paylaşımlarının yanı sıra, kurum içi içerik yayınladığınızda (ister referans videoları, ister ürün resimleri veya ne yaptığınız ve kim olduğunuzla alakalı başka bir şey olsun) takipçilerinize tam olarak istediklerini sunmuş olursunuz.

Coca-Cola‘dan Starbucks‘a ve Warby Parker‘a kadar birçok marka, güveni artırmak, hayranlarla bağlantı kurmak, etkileşimi artırmak ve satışları artırmak için, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten yararlanıyor. Aslında işletmeler, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) içeren Facebook reklamlarını kullandıklarında, işletme tarafından oluşturulan reklamlara göre %300 daha yüksek tıklama oranı ve %50 daha düşük tıklama başına maliyeti ve kazanç başına maliyeti olur.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin (UGC) özgünlük ve güven oluşturma gücünün yanı sıra, Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği (UGC) ne kadar çok paylaşırsanız, hayranlarınız kendi içeriklerini o kadar fazla yayınlayacak ve markanızı etiketleyecek; bu da, içerik takviminizde çalışacak bir gönderi hazinesine sahip olacağınız anlamına geliyor.

Facebook sayfanızda katılımı artırmak için hangi yaklaşımı kullanırsanız kullanın, bunun bir kısa mesafeli koşu değil, uzun mesafeli bir maraton olduğunu unutmayın; bu nedenle büyüme yavaş olsa bile cesaretiniz kırılmasın.

Eylem Planı

  • Facebook İşletme (Facebook Business) sayfanıza katılımı artırmak için yukarıdaki stratejilerden birini veya ikisini deneyin. Stratejiyi, bu hafta yapılacaklar listenize ekleyin.
  • Sayfanız için düzenli olarak değerli, anlamlı içerik oluşturmaya ve paylaşmaya devam edin. Sayfanızın analizlerini sık sık kontrol edin ve içeriğinizi, buna göre yeniden çalışın ve güncelleyin.
11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
1615 Oylamalar · 1615 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikFacebook, Spotify’ı Yeni “Project Boombox” a Entegre Ederek Kullanıma Sunuyor.
Sonraki İçerikInstagram Hikayenizde Birini Nasıl Etiketleyebilirsiniz?

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.