Ana Sayfa Sosyal Medya Facebook, Düşünce Okumaya Başlıyor!

Facebook, Düşünce Okumaya Başlıyor!

0

Facebook’un, zihindeki düşünceleri algılayıp otomatik olarak bunları yazıya döken cihazı, görücüye çıkmaya hazırlanıyor.

Sosyal medya denince akla gelen ilk isim tartışmasız Facebook. Şirket, eski okul arkadaşlarının internet üzerinden buluşmasını hedefleyen web sitesiyle hayatımıza girmişti ve hızla büyüyerek, internetin belki de en fazla kullanılan uygulaması oldu. Bununla da yetinmeyen platform, şimdi de bilim-kurgu filmlerinin meşhur zihin okuma kurgusunu gerçeğe dönüştürdü.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Uzun bir süredir, insan beynini okuyarak düşünceleri yazıya çeviren bir cihaz üzerinde çalışan şirket, bu proje için ilk somut adımı, gönüllüler üzerinde testlere başlayarak attı. Bilim insanlarının, gönüllüler üzerinde yaptıkları bu denemelerde, sinir bilimci Edward Chang ve ekibi, gönüllülerin beyinlerine bir takım elektrotlar yerleştirdi ve sorulan sorulara verilen yanıt düşüncelerini dinleyebildiler.

Gönüllülere sorulan enstrüman tercihi sorularında cihaz, düşünceleri yazıya dökerek piyano ve keman yanıtlarını bilim insanlarına yazılı şekilde iletti.

Şirket, araştırmaya devam edeceklerini ve bu cihazlarla engelli insanların iletişim sorunlarını çözeceklerini bildirdi fakat hâlen bu cihazların beyni nasıl algıladığı ve düşünceleri yazıya nasıl döktüğü konusunda bir bilgi vermedi.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Birkaç sene önce Facebook yönetimi, bir kafa bandı geliştirerek düşünce okuyacaklarını ve bunu ortalama 80 -100 kelime arasında yazıya dökmeyi planladıklarını açıklamıştı.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA