Ana Sayfa Sosyal Medya Facebook Dolandırıcılarından Nasıl Korunabilirsiniz?

Facebook Dolandırıcılarından Nasıl Korunabilirsiniz?

0
facebook dolanrıcılardan kurtul

Çevirimiçi (online) sosyal ağ sitelerinin, internette devrim yaptığını söylemek abartı olmaz. Web teknolojilerinde ve bu teknolojinin ilerlemesinde ön saflarında yer alıyorlar ve Facebook, bu teknolojiye öncülük eden birkaç seçkin sosyal ağdan biri. Her gün yüzlerce kişi eski tanıdıklarıyla yeniden bağlantı kurmak ve yeni arkadaşlar edinmek için Facebook‘a giriyor.

Ancak insanların birbirleriyle bağlantı kurmalarına yardımcı olmak, Facebook‘un görevlerinden sadece biri. Bir diğer önemli unsur ise Facebook‘un, uygulama geliştiricilerinin, ‘uygulamalar’ adı verilen küçük programlar oluşturmalarına ve Facebook‘u bir platform olarak kullanmalarına izin vermesidir. Bir bakıma Facebook, bir işletim sistemi gibi davranıyor ve sosyal ağın kaynaklarından yararlanan daha küçük uygulamalar için bir platform sağlıyor.

Facebook Dolandırıcılarından Nasıl Korunabilirsiniz ve Dolandırıldığınızda Ne Yapmalısınız?

Uygulamanın düzgün çalışması için erişebilmesi gerektiğini söylediği bilgilere (izinlere) dikkat etmelisiniz. Facebook‘un gizlilik politikası iki ilke üzerine inşa edilmiştir:

 • Kullanıcılar kişisel bilgileri üzerinde tam kontrole sahip olmalı ve diğer kullanıcıların paylaşmak istediği bilgilere erişebilmelidirler. Bir Facebook profilini doldurduğunuzda, doğum tarihinizden adresinize ve kişisel iletişim bilgilerinize kadar çeşitli bilgileri dahil edebilirsiniz.
 • Facebook siteyi nasıl kullandığınızla ilgili bilgileri de izler. Bu bilgiler gizli kalırsa kendinizi güvende hissedersiniz. Peki ya Facebook bu bilgiyi tanımadığınız biriyle paylaşırsa? Facebook, gizlilik politikasında, kullanıcıların hangi bilgilerin gizli kalacağını seçebileceğini belirtir. Ancak gizlilik koruması sağlasa da, hiçbir sistemin mükemmel olmadığına da dikkat çekiyor. Geliştiricilerin güvenlik önlemleri etrafında yollar bulmaları ve bilgilere erişmeleri mümkündür. Profilinize eklemeyi seçmeden önce bir uygulama hakkında biraz araştırma yapmak çok doğru bir fikirdir.

Facebook dolandırıcılarından kurtul

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Facebook’ta Dolandırıcılık Amaçlı Olabilecek Bilgi ve İzin Talepleri

 • Kredi kartı bilgileriniz istenebilir.
 • Size özel bilgiler istenebilir.
 • Sizi farklı bir sayfaya yönlendirebilir.
 • Alan adı önemlidir, kesinlikle kontrol etmelisiniz.
 • Farklı bir uygulama indirmeye yönlendirilmek.
 • Hiç kimse sizden Facebook üzerinden para istemez; bir arkadaşınız sizden Facebook üzerinden para istiyorsa kesinlikle kanmayın.
 • Telefon numaranız istenebilir.
 • Telefonunuza gelen bir SMS istenebilir.
 • ‘1000₺ para kazandınız!’ gibi aldatıcı mesajlar atılabilir.

Bazen arkadaşlarınızdan biri bir dolandırıcılığın kurbanı olur ve ondan geliyormuş gibi görünen mesajlar alırsınız. Bu mesajlar genellikle sizden notta bulunan bir bağlantıyı ziyaret etmenizi ister. Bunun meşru bir bağlantı olduğunu onaylamak için, arkadaşınıza bir mesaj göndermelisiniz. Arkadaşınızın profilinin güvenliği ihlal edilmiş ve mesaj size otomatik olarak gönderilmiş olabilir. Mesajın ifadesi tuhaf görünüyorsa veya arkadaşınızın normal tarzına benzemiyorsa, bu, şüpheli bir şeyin döndüğünün başka bir göstergesidir.

Bu gibi durumlarda acilen destek almanız gerekmektedir. Hesabınız başkasının eline geçmeden önce, hesabınız ile ilgili güvenlik adımlarını yapmalısınız. Facebook hesabınızı en güvenli hale getirebilirmek için gerekli önlemleri almanız gerekir.

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA