Facebook Doğum Günü Bildirimleri için yapmanız gerekenleri sizler için derledik.

Kullanım oranı en yüksek sosyal medya uygulamalarından biri olan Facebook‘ta bir çok yenilik mevcut. Bunlardan biri olan bildirimlerdir. Örneğim kişi listenize ekli kontaklarınızın doğum günlerini yakından takip etmek isteyebilirsiniz.

Facebook‘un kullanım oranı geçmişe oranla büyük bir düşüş içerisindedir. Popüleritesini arttıran Instagram platformuna herhangi bir doğum günü eklentisi yok. Doğum günlerini hatırlatma görevi hala Facebook‘a ait.

Facebook doğum günü bildirimleri önemli bir hatırlatıcı bazen sıklıkla gelen doğum günü bildirileri kullanıcı canını sıkabiliyor. Birazdan bahsedeceğimiz işlemler doğum günü bildirimlerini aktif konuma getirebildiği gibi, dilendiği takdirde sessize de alabiliyor.

İşlemlerimize Facebook hesabımıza giriş yaparak başlıyoruz. Sonrasında ise sağ üstte bulunan menü çubuğuna basarak açılan alt menülerden Ayarlar ve Gizlilik bölümüne giriyoruz.

Facebook Doğum Günü Bildirimleri
Facebook Doğum Günü Bildirimleri

Daha sonra açılan ekranlardan Bildirim ayarlarımızı düzenlemek üzere Bildirimler bölümüne giriyoruz.

facebook dogum gunu 3

Daha sonra ise açılan ekranlarda bulunan Bildirimler menüsünden Doğum Günleri alt alanına tıklıyoruz.

facebook dogum gunu 4

Doğum Günü Bildirim Ayarları bölümünde, e-posta, SMS ve Anında İlet uygulama bildirimlerini dizayn edebiliyoruz.

Facebook profil bildirim ayarlarını bu alanda düzenlememizin ardından ise, akıllı cihazımızda bulunan Facebook aplikasyonunun bildirim ayarlarını da aktif hale getirmemiz gerekiyor.

Facebook Doğum Günü Bildirim ayarları menüsünden bildirimleri aktif konuma getirebildiğimiz gibi aynı zamanda aynı alanın alt menülerinden bu tür bildirimleri deaktif konuma getirmemiz de mümkün.

Arkadaşlardan Doğum Günü Bildirimleri Nasıl Engellenir

Arkadaşlarınızın doğum günleri hakkında herhangi bir bildirim almak istemiyorsanız, Facebook bildirim ayarlarınızı buna göre değiştirebilirsiniz.

  1. Ayarlar’a git
  2. Facebook’ta Zamanınızı Seçin
  3. Bildirimlerinizi kontrol edin → Ayarlara bakın seçeneğine gidin
  4. Bildirimler ayarlarına gidin
  5. Doğum Günleri’ne gidin ve doğum günü bildirimlerini devre dışı bırakın.

Doğum günü bildirimi yada doğum gününüz hakkında bildirim almasını istemiyorsanız, yukarıda listelenen adımları izleyin.

Profilinizdeki tüm doğum günü bilgilerini gizleyecek ve arkadaşlarınızın doğum günleri hakkında herhangi bir bildirim almayacaksınız.

Bu, duvarınızın ve gelen kutunuzun mutlu yıllar mesajlarıyla dolup taşmasını önlemenin harika bir yolu.

Öte yandan, gerçekten unutkan olma eğilimindeyseniz ve en yakın arkadaşlarınızın doğum günleri için hatırlatıcılara ihtiyacınız varsa, bu bilgileri doğrudan takviminize eklemek isteyebilirsiniz.

Son Güncelleme 18 Ocak 2022 Yazar Pınar Güldökmez