Bu yazımız da size  Facebook dijital reklamcılık ve dijital reklamcılığın avantajlarını anlatacak ve geleneksel reklamlardan farkını gösterecektir. Bu kılavuzun sonunda, dijital reklamların işletmeniz için doğru seçim olup olmadığına karar vermek için ihtiyaç duyacağınız temel bilgilere sahip olacaksınız.

 İnsanlar neden reklam verir?

İşletmenizin büyüklüğü veya türü ne olursa olsun, büyük olasılıkla birkaç nedenden dolayı reklam verirsiniz: insanları markanızdan haberdar etmek, markanız hakkında konuşulmasını sağlamak ve sonuç olarak, insanların reklamını yaptığınız ürün veya hizmeti istemesini sağlamak.

 Pazarlama nedir?

Pazarlama, işletmenizin hikayesini anlatmak için kullandığınız araçtır. İyi bir pazarlama; marka bilinirliği sağlamanızı, potansiyel müşterilerin markanızı bir seçenek olarak düşünmesini ve ideal olarak müşteri sadakati yaratmanızı ve tekrar tekrar alışveriş yapacak doğru müşteriler elde etmenizi sağlar.

Marka bilinirliğini artırma

İnsanların ürün ya da hizmetinizi satın almasını veya kullanmasını sağlamak için ilk olarak bilinirlik oluşturmanız gerekir. Bilinirlik, ürününüzü ya da markanızı dünyaya tanıtmanızdır. Aynı zamanda, yarattığınız hikaye ve bu hikayenin, markanız için önem taşıyan insanlarda oluşturduğu duyguyla ilgilidir.

11858 teknik destek

Markaların bilinirlik oluşturmak için kullandığı araçlardan bazıları nelerdir?

İnsanların alışveriş yapmasını sağlama

 • TV
 • Basılı Medya
 • Radyo

İnsanların markanızı seçenek olarak görmesini sağlama

İnsanlar ürün veya hizmetinizden haberdar olduktan sonra, onun hakkında düşünmeye ve daha fazla bilgi aramaya başlamalarını istersiniz. Bu aşamada insanlar satın almayabilirler, ama satın almaya başlamaları da olasıdır. Almayı düşünme seviyesinde, insanların ürün veya hizmetinizle ilgili bir kayıt yaptırmalarını veya bir şey indirmelerini, bir alışveriş yapmalarını veya planlamadıkları bir şeyi satın almalarını istiyor olabilirsiniz.

Bazı markalar insanların kendi ürün ve hizmetlerini almayı düşünmelerini nasıl sağlıyor?

 • TV
 • Basılı Medya
 • İnternet Üzerinden Gösterim
 • Doğrudan Posta

İnsanların alışveriş yapmasını sağlama

Ürününüzün veya hizmetinizin duyulmasını sağlamak için zaman harcadınız. Son aşamada, markanızdan haberdar olan ve daha önce ürün ya da hizmetinizi almayı düşünmüş olan insanların internet dışında veya internet üzerinden alışveriş yapmasını istersiniz. Ayrıca yeni müşteriler edinmek ve gelecekte tekrar alışveriş yapmalarını sağlamak istersiniz.

Bazı markalar insanların internet üzerinden ya da internet dışında alışveriş yapmasını nasıl sağlıyor?

 • Arama
 • Sarı Sayfalar

İnternet üzerinden reklam vermenin avantajları nelerdir?

 

Gelişmiş hedefleme seçenekleri

İnternet üzerinden reklam vermenin en önemli avantajlarından biri hedeflemedir, çünkü bu size reklamlarınızı belirli insan tiplerine gösterme olanağı verir.

Tüm dijital reklamların aynı olmadığını ve internet üzerinden reklam verme araçlarının çoğunda hedefleme seçeneklerinin sınırlı olduğunu unutmayın. Örneğin, reklam platformuna bağlı olarak konum, yaş, cinsiyet, ilgi alanları ve bunlar gibi başka birkaç hedefleme seçeneği görebilirsiniz.

Ancak Facebook farklıdır.

Facebook’ta insanlar gerçek kimliklerini, ilgi alanlarını, hayatlarındaki olayları ve daha fazlasını paylaşır. Facebook’un 1 milyarın üzerindeki aktif kullanıcısı sayesinde reklam verenler, Facebook reklamlarını işletmeleri için en çok önem taşıyan insanlara hedefleme seçeneğine sahiptir.

Facebook hedefleme seçenekleri

Konum: İnsanlara ülkelerine, eyaletlerine, bölgelerine, yaşadıkları şehre veya posta kodlarına göre erişin

Yaş ve Cinsiyet: Hedef kitlenizi yaş ve cinsiyete göre daraltın

Dil: Reklamlarınızla belirli dilleri konuşanları hedefleyin

İlgi Alanları: İnsanlara paylaştıkları ilgi alanlarına, hareketlerine, Facebook’ta beğendikleri sayfalara ve yakından bağlantılı konulara göre erişin

Davranışlar: İnsanlara alışveriş davranışlarına veya niyetlerine, cihaz kullanımlarına ve benzeri davranış özelliklerine göre erişin

Bağlantılar: İşletmenizin Facebook Sayfasıyla, uygulamasıyla veya etkinliğiyle bağlantı kurmuş kişilere veya onların arkadaşlarına erişin

Özel Hedef Kitle: Piksellerinizi, e-posta adreslerinizi, telefon numaralarınızı veya uygulama kullanıcı kimliklerini kullanarak kendi hedef kitlenizi oluşturun

Benzer Hedef Kitle: Hedef kitlelerinize benzeyen kişilere erişin

Reklam planlama ve bütçe kontrolleri

İnternet reklamlarında reklamlarınızın planını ve bütçesini kontrol edebilirsiniz. İnternet üzerinden kullanabileceğiniz birçok araç, reklamlarınızın nerede ve hangi formatta görüneceğini seçmenize de olanak sağlar.

Reklam takibi ve performans ölçümleri

Dijital reklamlar, reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğiyle ilgili verileri gerçek zamanlı olarak takip etmenizi sağlar. Reklamlarınız yeterli performans göstermiyorsa, bu reklamları durdurabilirsiniz. Belirli bir reklam çok iyi performans gösteriyorsa, daha fazla insana erişmek için o reklamın bütçesini artırabilirsiniz. Facebook’ta ayrıca, Facebook pikselini de kullanabilirsiniz. Facebook pikseli bir kişinin sizin reklamınızı gördükten sonra, internet sitenizde alışveriş yapmak gibi önem verdiğiniz bir eylemi gerçekleştirip gerçekleştirmediğini takip etmenizi sağlayabilir.

 Hangi pazarlama terimlerini bilmem gerekir?

Burada, reklam verme sürecinde karşınıza çıkabilecek terimlerden bazılarını bulabilirsiniz. Aşağıdaki kavramların farklı reklam platformlarında farklı terim ve tanımlarla karşınıza çıkabileceğini unutmayın.(Facebook dijital reklamcılık)

Bir reklamı oluşturan kısımlar

İnternet reklamları genellikle aşağıdaki kısımlardan oluşur:

 • Reklam kreatifi: Mesajınızı hedef kitlenizle paylaşmanızı sağlayan reklam görseli ve metni.
 • Hedefleme: Reklamınızla hedeflediğiniz hedef kitle.
 • Reklam Alanı: Reklamın görüneceği yer (ör. arama sonuçlarında, sosyal medya akışında, bir internet sayfasındaki bir yerde).
 • Teklif: Müşterilerin reklamınızı görüp tıklaması veya başka bir eylemde bulunması için harcamak istediğiniz tutar. Facebook’ta otomatik teklif seçeneğini kullanabilirsiniz (amacınıza ulaşabilmeniz için teklifiniz otomatik olarak optimize edilir). İsterseniz de, manuel teklifi seçebilir ve maksimum teklifinizi kendiniz belirleyebilirsiniz.
 • Bütçe: Reklam kampanyanızın tamamı için harcamak istediğiniz tutar.
 • Plan: Reklamınızın yayınlanmasını istediğiniz süre.
Reklamınızı oluştururken bilmeniz gereken terimler
 • Reklam verme amacı: Belirli bir reklam kampanyasıyla ulaşmak istediğiniz hedef. Örneğin, reklam verme amacınız reklamınızı daha fazla kişinin görmesi ve ardından internet sitenizde bazı hizmetler almak için kayıt yaptırması olabilir.
 • Hedefleme: Reklamlarınızı görmesini istediğiniz insanları seçme işlemi.
 • Yeniden pazarlama ya da yeniden hedefleme: Reklam verenlerin, daha önce bir internet sitesini ziyaret etmiş olan kişileri hedeflemesini sağlayan bir pazarlama tekniği. Örneğin, bir internet sitesinde bir çift ayakkabıya bakmışsanız. Ve o reklam veren yeniden pazarlamayı kullanıyorsa, Facebook’ta o ayakkabıların reklamıyla karşılaşabilirsiniz.

Bu yazımız da size  Facebook dijital reklamcılık ve dijital reklamcılığın avantajlarını anlatacak ve geleneksel reklamlardan farkını anlatmaya çalıştık. Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.