eSIM teknolojisi birkaç yıldır herkesin dilinde dolaşmakta. Özellikle Apple‘ın ürünlerinde sunulmasıyla birlikte bu teknoloji daha fazla gündeme gelmeye başladı. Apple firmasının son birkaç yıldır çıkan modellerinde, birinci hattını normal SIM kartla kullanan müşteriler, ikinci numaralarını veya veri iletişimi için aldıkları hattı eSIM olarak tanımlayabilecekler.

esimnedirmanset

“eSIM”, “embedded SIM”, Türkçesi  “yerleştirilmiş SIM” teriminin kısaltması. Fiziksel SIM kartı taşımayan bu sistemler, kullanıcıların farklı numara kullanmak için SIM kartı değiştirmesine gerek kalmıyor. eSIM’in mobil operatör tarafından desteklenmesi ve etkinleştirilmesi gerekiyor. Fakat her şebeke henüz dijital SIM desteği sunmuyor. BTK‘nın yaptığı düzenlemeler ve teşvik ettiği yerli eSIM teknolojisinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yaparak, bu teknoloji operatörler tarafından sunulmaya başlanıyor.

1 9Sq l9UkwXcxjEMaFNEDKw

eSIM, telefonunuza yerleştirilen küçük bir yonga ve telefonlarda bulunan ve çeşitli temassız işlemlerin gerçekleştirilmesi için kullanılan NFC yongasına benzer şekilde çalışıyor ve üzerindeki veri yazılabilir. Yani müşteri hizmetleriyle tek bir telefon görüşmesi yaparak, elektronik SIM üzerinden hizmet veren operatörünüzü değiştirebilirsiniz. eSIM özelliği bulunan cihazları, bir mobil kullanıcı hesabına bağlamak dakikalar içinde tamamlanabiliyor. Ayrıca, müşteriler birden fazla eSIM profili yükleyerek özellikle yurtdışı kullanımlarında SIM kart takıp çıkarmak yerine, cihazlarında aktif olmasını istedikleri hücresel veriyi seçebiliyorlar. Tamamen dijital olan eSIM, çevrenin korunmasına da katkı sağlamakta. eSIM teknolojisi, mobil operatörlerin oluşturduğu ve dünya çapında standartları belirleyen GSM Birliği tarafından destekleniyor.

Apple iPhone XR, iPhone XS ve XS Max’ten itibaren çift SIM desteğini sunuyor. Bunu hem fiziksel SIM kart yuvası hem de eSIM desteği ile yapıyor. iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max ve iPhone 12 Mini de bu desteğe sahip olan Apple cihazlarından. Bunların dışında Apple Watch Series 3, Watch Series 4, Watch Series 5, Watch Series 6 ve Watch SE’nin LTE destekli modellerinde de eSIM desteği mevcut. iPad Pro’nun hücresel modelleri de bu destekle satılıyor.

Google firmasıda Pixel 2’den itibaren bu desteği sunuyor. Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 4, Pixel 4 XL bu desteği sunan cihazlar arasında yer almakta. Samsung ise Galaxy S20, S20+, S20 Ultra modellerinde ve aynı zamanda Galaxy Note 20 ve Note 20 Ultra modellerinde bu desteği sunuyor.

esim main advantage img

Bu hizmeti müşterilerine sunmak için hazırlanan operatörlerden Vodafone, eSIM desteğini sunmaya başladığını açıkladı. eSIM almak isteyen müşterilerin, Vodafone mağazalarına gitmeleri yeterli oluyor. Ayrıca eSIM işlemleri için herhangi bir ek ücret talep edilmiyor.