Esif ufexe nedir ve neden çalışıyor, aşağıda ki adımlar ile ilerleme sağlayabilirsiniz.

Windows bilgisayarda Görev Yöneticisi’ne bakıyorsanız arka planda esif_uf.exe dosyasının çalıştığını görebilirsiniz. Geçerli bir dosya mı? Kötü amaçlı yazılımın veya virüsün parçası olabilir mi? Esif_uf.exe’nin ne olduğunu ve neden çalıştığını gözden geçirelim. Ayrıca endişelenmeniz gerekip gerekmediğini de tartışacağız.

Ekran goruntusu 2024 05 30 091146
Esif ufexe nedir ve neden çalışıyor ne işe yarıyor

Esif_uf.exe nedir?

Daha önce de belirtildiği gibi, ad bize yürütülebilir dosyanın hangi işleve hizmet ettiği hakkında hiçbir şey söylemez. esif_uf.exe, Intel’in Dinamik Platformu ve Termal Çerçevesi ile ilişkili bir sistem işlemidir. DPTF’nin amacı, sistemimizin güç ve termal yapılandırmalarını yöneterek, aşırı ısınmayı veya donanımla ilgili diğer sorunları önlerken optimum performansı sağlamaktır.

İsmine daha detaylı bakacak olursak “esif” kısmı Gelişmiş Sistem Arayüzü Temeli , “ uf ” kısmı ise Kullanıcı Geri Bildirimi anlamına geliyor. Halen çok kullanışlı değil ancak sistemin performansı ve ısıtma konusunda kullanıcıyı bilgilendiren bir Intel sürücüsüdür.

Esifsvc adlı hizmet olarak çalışır ve daha kullanıcı dostu görünen adı Intel(R) Dynamic Tuning hizmetidir.

Esif ufexe Nedir ve Neden Çalışıyor
Esif ufexe Nedir ve Neden Çalışıyor

Yürütülebilir esif_uf.exe dosyasının yolu:

C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\dptf_cpu.inf_amd64_fa6b3fb2c05394c2

Ekran goruntusu 2024 05 30 091726
Esif ufexe nedir ve neden çalışıyor yöntemi

Esif ufexe nedir ve neden çalışıyor

İşte bu hizmetin dört ana işlevi:

  • Dinamik Performans Ayarlaması : İş yükü taleplerine göre işlemcinin gücünü ve performansını dinamik olarak ayarlar.
  • Termal Yönetim: Intel Dynamic Tuning, işlemcinin sıcaklığını izler ve aşırı ısınmayı önlemek için performansını ayarlar.
  • Geliştirilmiş Pil Ömrü: Dizüstü bilgisayarlar ve tabletler gibi cihazlarda Intel Dynamic Tuning, performanstan ödün vermeden pil ömrünü uzatmak için güç tüketimini optimize edebilir.
  • Uyarlanabilir Yanıt Verme: Hizmet, kullanıcı deneyimini geliştirmek için CPU yanıt verme hızını dinamik olarak ayarlayabilir. Örneğin, oyun oynama veya video düzenleme gibi zorlu görevler sırasında performansı artırabilir ve boşta veya az kullanım senaryolarında güç tüketimini azaltmakta.

Esif ufexe’nin Çalışmaya Devam Etmesi Güvenli mi?

Evet, esif_uf.exe tamamen güvenlidir. Kötü amaçlı bir yazılım değildir. Intel Corporation tarafından dijital olarak imzalanmış meşru bir dosyadır. Doğru klasör yolunda bulunduğunu (örn. C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\dptf_cpu.inf_amd64_fa6b3fb2c05394c2) ve Intel tarafından imzalandığını doğruladığınızdan emin olun.

İmzayı doğrulamak için Explorer’da dosyaya göz atın, dosyaya sağ tıklayın ve aşağıda görüldüğü gibi Dijital İmzalar sekmesinde doğru imzalayanı doğrulayın.

Ekran goruntusu 2024 05 30 091913
Esif ufexe nedir ve neden çalışıyor açıklaması

Endişelenmeyin, esif ufexe Genellikle Tamamen Yasaldır

Bahsedildiği gibi, esif_uf.exe normalde geçerli bir Intel dosyasıdır. Güvenliğiniz için dosyanın doğru dijital imzaya sahip olduğunu doğrulayın. Ayrıca, ilgili Windows Hizmetinin yolu ile eşleşen doğru klasörden çalıştığından emin olun.