DVI ve VGA, özellikle eski bilgisayarlarda ve monitörlerde çok yaygın ekran bağlantılarıdır. Aynı olmasalar da ve DVI, VGA’dan daha yüksek çözünürlükleri desteklese de, dönüştürmek yeterince basittir, bu da DVI ve VGA monitörleri ve bağlantı noktalarını birbirinin yerine kullanmanıza izin verir.

Kaliteyi Dikkate Alın

Başlamadan önce, görüntü kalitesi hakkında bir şeyler anlamak en iyisidir. Birçok dijital sinyalde olduğu gibi, video çıkışınız da en zayıf bağlantısı kadar iyidir. VGA yalnızca 1024×768 çözünürlüğü desteklerken, DVI 1920×1080’de tam 1080p HD’yi destekleyebilir. Aralarında geçiş yapar yapmaz, kaynak ne olursa olsun kalite 1024×768’e düşer.

DVI ve VGA Arasında Dönüştürme

DVI’dan VGA’ya dönüştürmenin iki temel yolu vardır. Dönüşümü sizin için yapan bir kablo kullanabilirsiniz. Bir ucunda DVI, diğer ucunda VGA konnektörü olacaktır. Bir ucunu DVI bağlantı noktasına, diğer ucunu VGA’ya takın, her şey normal şekilde çalışacaktır. Bu tür kabloları çevrimiçi olarak elektronik satan her yerde bulabilirsiniz.

dvivgadonus 1

Bu konektörler arasında dönüştürme yapmanın diğer yolu basit bir adaptördür. Bir ucunda DVI, diğer ucunda VGA bağlantısı olan çok sayıda küçük adaptör var. İhtiyacınız olan DVI veya VGA bağlantısına sahip olmasını istediğiniz cihaza takılacak doğru adaptörü seçin ve her zamanki bağlantı noktasını değiştirmek için adaptörü kullanarak her şeyi bağlayın. Bunlar da yaygın olarak bulunur ve nispeten ucuzdur.

Cihazlarınızdaki konektörlere uygun doğru erkek / dişi yapılandırmayı seçtiğinizden emin olun. Hem adaptörler hem de kablolar yaygın olarak mevcut olduğundan ve birçok cihaz aynı şemayı kullandığından, çok zor olmamalıdır.