Ana Sayfa Rehber Çözünürlük, Piksel Nedir?

Çözünürlük, Piksel Nedir?

7
Paylaş

Çözünürlük Nedir?

Piksel, dijital bir ortamda gösterilecek görüntünün en ufak birimine verilen bir isimdir. Piksellerin genellikle kare şeklinde ve yüzbinlerce hatta milyonlarla pikselin yan yana gelmesi ile elde ettikleri şeye ise görüntü adını vermekteyiz. Piksel dediğimiz gibi en küçük birimidir. Hatta klasik bir günümüz cümlesi vardır; ”Fotoğrafta piksel piksel çıkmış” gibi… Burada belirtilen aslında fotoğrafı oluşturan renk parçacıklarının dahi belli olmasıdır.
Yani bizlerin monitörlerde o gördüğümüz görüntüleri aslında milyonlarca renk pikselinin bir araya gelmesi ile net bir şekilde oluşmaktadır.

coz1

Ölü piksel!

Bir cep telefonu aldınız ve ekranında sanki bir nokta var gibi geliyor. (Birden çokta olabilir) bu durum yazılımsal bir problem olabileceği gibi ölü piksel dediğimiz sorun da olabilir. Ölü piksel ise, normalde bir pikselin belirtmesi, yani bürünmesi gereken renge bürünememesidir. Kısacası bozuktur o piksel ve gereken renklere kamufle olamaz bu yüzden diğerlerinden farklı olarak sırıtan bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır.

Çözünürlük Nedir?

Çözünürlük ise bir görüntü oluşturan ekranda (bu bir cep telefonu, tablet, monitör ya da televizyon da olabilir), görüntünün oluştuğu cihazda bulunan piksel sayısına çözünürlük denir. Yani yatayda ve dikeyde olmak üzere ekranda kaç adet piksel varsa onun sayısına çözünürlük ismi verilir.

Örneğin 800 x 600 çözünürlüklü bir bilgisayar monitörü satın aldınız. Yani bu monitörde yatay ve dikey olmak üzere toplam 1400 adet piksel bulunmaktadır.

coz2

Piksel ve Çözünürlük Neden Önemli?

Piksel ve çözünürlük dediğimiz bir nevi görüntü kalitesini oluşturan unsurlardır. Bu yüzden bizlerin, bir ekrandan ne kadar parlak, canlı ya da keskin bir görüntü alabileceğimizi, bu ekranın piksel yoğunluğu yani çözünürlüğü belirlemektedir.
Düşük çözünürlüğün bulunduğu ekranlarda daha az sayıda piksel bulunmaktadır bu yüzden ise oluşan görüntü canlı, keskin ve net olmaz. Hatta çok düşük çözünürlükte oluşan görüntü adeta kare kare görünmektedir. İşte bu noktada aslında gördüğünüz o renkli karelerin her birisi bir pikseli temsil etmektedir.

Aksine yüksek çözünürlüklü bir ekranda ise çok daha yoğun ve fazla piksel bulunduğu için sizlerin görüntüyü kare kare görme imkanınız çok zordur. Binlerce pikselin bir araya girmesi ve adeta tek bir pikselmiş gibi görünmesi sayesinde oluşacak görüntü çok daha net ve keskin oluşmaktadır.

Bu yüzden bir ekranda çözünürlük değerini, o ekran ile yapmak istediğiniz işleri göz önünde bulundurarak değerlendirmelisiniz.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

7 YORUMLAR

  1. Merhaba ben samsung galaxy A8 kullaniyorum cihazımı 1 hafta önce aldım ve bu gün beyaz ekranda fark ettim. Rengarenk bir sürü minik noktalar var bunun sebebi nedir

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.