Chrome OS, özellikle pazarın alt ucunda, Windows ve macOS’a uygun bir alternatif haline geldi. Artık Google hepimize Chrome OS’yi PC ve Mac cihazlarına yükleme seçeneği sunuyor. Chrome OS Flex olarak adlandırılan bu işletim sistemi, Windows ve Mac kullanıcılarının Chrome OS’yi sistemlerinde test etmesine, hatta yüklemesine olanak tanır. Bir tur atmak ister misin?

Chrome OS Flex, Chrome OS’nin yeni bir sürümüdür. Google, CloudReady’yi oluşturan şirket olan Neverware’i 2020’de satın aldı. CloudReady, normal bir bilgisayarı bir Chrome OS cihazına dönüştürmenize olanak tanıyan Chromium OS tabanlı bir işletim sistemidir. Chrome OS Flex, esasen CloudReady’nin bir sonraki sürümüdür ve Google, CloudReady’yi Chrome OS yazılım paketine entegre eder.

Tüm bunlar, Chrome OS Flex’in Chrome OS’yi bir PC veya Mac’e yüklemenin en iyi yolu olarak ayarlandığı anlamına gelir. Google, kolay toplu dağıtım ve yönetim için oluşturulduğundan bu sürümle işletmeleri ve okulları hedefliyor. Bununla birlikte, bundan bağımsız olarak, birçok kişi için mevcut cihazlarında Chrome OS’yi edinmenin hala harika bir yolu.

Chrome OS  hangi cihazlara yüklemeli?

Chrome OS Flex, Windows, Mac ve Linux cihazlarda çalışır. Google, son on veya daha fazla yılda piyasaya sürülen çoğu cihazın iyi çalışması gerektiğini söylüyor. Google, bu işletim sisteminin işlevselliğini yalnızca sertifikalı modellerde garanti ederken, Chrome OS Flex’i diğer cihazlara yüklemek mümkündür. Google’dan Chrome OS Flex’i yüklemek için minimum sistem gereksinimleri aşağıda verilmiştir.

  • Intel veya AMD x86-64-bit uyumlu cihaz
  • 4 GB RAM
  • 16 GB dahili depolama
  • Tam yönetici erişimine sahip BIOS

Google, 2010’dan önceki işlemcilerin ve grafiklerin kötü bir deneyime neden olabileceğini belirtiyor. Ayrıca Intel GMA 500, 600, 3600 ve 3650 grafik donanımı, Chrome OS Flex performans standartlarını karşılamıyor.

Cihazınızın tam olarak desteklenip desteklenmediğini ve şu anda hangi sorunları olabileceğini kontrol etmek için onaylı modellerin tam listesini kontrol edebilirsiniz. 

okumaya devam edin : Android Cihazlar İçin En İyi 3 Navigasyon Uygulaması

Chrome OS  nasıl yüklerim

Chrome OS Flex nasil yuklenir 1 Chrome OS Flex nasil yuklenir 2

Chrome OS Flex’i yüklemek için, en az 8 GB kapasiteli, önyüklenir bir cihaz oluşturmak üzere bir USB sürücüsüne ihtiyacınız olacak. Bazı Sandisk sürücüleri çalışmayabilyor. Önyüklenir dosyayı oluşturmak için ayrıca bir Chrome OS, Windows veya Mac cihazında Google Chrome’un var olması gerekir. Bu adımları takip et.

Chrome tarayıcınızı açın ve Chrome Web Mağazası’ndan Chromebook Recovery Utility’yi yükleyin.

Sağ üstteki Uzantılar düğmesini bulun ve Uzantıları yönet ‘i tıklayın .

Chromebook Recovery Utility kartında , geçişin açık, yani sağda olduğundan emin olun.

Uzantılar düğmesinin altında, üzerine tıklayarak Chrome Kurtarma Yardımcı Programı uzantısını başlatın . Başlayın ‘ı tıklayın .

Listeden bir model seçin seçeneğini tıklayın.

Bir üretici seçin altında , Google Chrome OS Flex’i bulmak için kaydırın ve seçin. Bir ürün seçin’i tıklayın ve Chrome OS Flex’i (Geliştirici-Kararsız)  bulmak için kaydırın . Seçmek ve Devam etmek için tıklayın .

İstendiğinde USB sürücünüzü takın.

Açılan menüden USB sürücüsünü seçin. Devam’ı tıklayın .

Şimdi oluştur ‘u tıklayın .

Chrome Recovery Utility, kurtarma medyanızın hazır olduğunu söylediğinde USB sürücüsünü cihazdan çıkarın.

Cihaz kapalıyken, Chrome OS Flex’i kurmak istediğiniz sisteme USB sürücüsünü takın. Güç düğmesine basarak sistemi açın ve önyükleme menüsüne erişmek için hemen önyükleme tuşuna basmaya başlayın. Bir PC için önyükleme anahtarı genellikle F1 , F2 , F9 , F12 , Delete veya Esc’dir . Mac için bu, Option tuşudur.

Önyükleme aygıtı olarak listeden önyüklenen USB yükleyiciyi seçin ve sürücüye önyükleyin. Chrome OS Flex’i kurmak için ekranda kalan işlemi takip edin. Ancak Chrome OS Flex’i yüklemeden USB sürücüsünün kendisinden de deneyimleyebilirsiniz.