cross bağlantı ile İki Bilgisayarı Bağlama

Bu yazımızda sizlere çapraz kabloyla iki bilgisayarı bağlama nasıl yapılır detayları ile görseller üzerinden anlatıyoruz.

Çapraz kabloyla iki bilgisayarı birbirine bağlama işlemine aynı zamanda cross bağlantı da denir. Ağ üzerinden iki farklı bilgisayar bağlantı yapılması mümkündür. Ancak bir ağa erişiminiz yoksa ve geçici ağ kuramıyorsanız, doğrudan kablo bağlantısı oluşturmak için Ethernet çapraz kablosunu kullanabilirsiniz.

Bu çapraz kablo aslında sıradan bir Ethernet kablosu ile aynı görünüme ve aynı yapıya sahiptir. Ayrıca yine Ethernet girişi kısmı normal bir kablo ile aynıdır. Yalnızca pin lerin sıralaması farklıdır. Şimdi sizlere hem bu kablonun şeklini hem de cross bağlantı ile iki bilgisayarı bağlama işlemlerini anlatacağız.

Çapraz Kabloyla İki Bilgisayarı Bağlama

İlk yapacağımız işlem çapraz bir Ethernet kablosuz yaptırmanız gerekecek. Hazır çapraz kablo da satılıyor. Ancak çok tercih edilen bir ürün olmadığından bulmanız temin etmeniz biraz zahmetli olacaktır. Bu sebeple bir teknoloji mağazası veya bilgisayarcıdan kendiniz sipariş ile yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Aşağıdaki resimdeki bağlantıda olduğu gibi sıradan bir Ethernet kablosunun pin yerlerinde bazı değişiklikler yapılması gerekiyor.

Çapraz Kabloyla İki Bilgisayarı Bağlama Nasıl yapılır

Çapraz kabloyu temin ettikten sonra bir ucunu bir bilgisayara diğerini de diğer bilgisayara bağlayınız. Ardından herhangi bir bilgisayarınızda ağ bağlantılarını açınız. Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin seçeneğine tıklayınız. Daha sonra internet Protokolü Sürüm 4 ü açınız.

cross bağlantı ip adresi belirleme

Bir sonraki adımda yerel ağ bağlantısına 1. bilgisayara 192. 168. 1. 1 ip adresini veriyoruz. Alt ağ merkezine 255. 255. 255. 0 yazıyoruz.

Varsayılan ağ geçidi boş kalacaktır. Daha sonra bu şekilde bırakıp tamam a tıklayıp sayfalarımızı kapatıyoruz.

Diğer bilgisayarımızdan aynı işlemleri yapmamız gerekiyor. Ancak bu defa ip adresini farklı yazmamız gerekecektir.

Bu adımda yerel ağ bağlantısına 2. bilgisayara 192. 168. 1. 2 ip adresini veriyoruz. Alt ağ maskesi kısmına ise 255. 255. 255. 0 yazıyoruz.

Varsayılan ağ geçidi boş kalacak tamam deyip sayfalarımızı kapatıyoruz. Bu ayarları yaptıktan sonra bilgisayarlar arasında çapraz (Cross bağlantı) tamamlanıyor. Böylece çapraz kabloyla iki bilgisayarı bağlama işlemini sizlere anlattık. Umarız bu makalemiz sizler için faydalı olmuştur.

Son Güncelleme 6 Kasım 2022 Yazar Musa Üçarkuş