canon yazıcı kartuşu sıfırlama
Canon yazıcı sıfırlama nasıl yapılır?

Bu yazımızda sizlere Canon yazıcı sıfırlama nasıl yapılır, kartuş hataları nasıl giderilir tüm detayları ile anlatıyoruz.

Kullandığımız yazıcı ister inkjet, ister mürekkep tanklı ya da lazer yazıcı olsun mutlaka bazı hatalar ile karşılaşabiliyoruz. Genellikle mürekkep dolumu sonrası veya kartuş değişimi sonrası kullanıma olduğu gibi devam edemeyebiliyoruz. Bu durumlarda bir müdahale etmemiz gerekiyor.

Yazıcının ağ kurulumu sonrası farklı bir adreste kullanmaya başladığımızda veya bağlı olduğu Wi-Fi şifresi değişimi sonrası yazıcıyı yeniden ayarlamak gerekiyor. Ancak yazıcıda yanan uyarı ışıkları veya bildirdiği hata kodları devam etmemize izin vermiyor. Böyle bir durumda ise Canon yazıcı sıfırlama işlemine ihtiyaç duyuyoruz. Sıfırlama işlemleri hangi durumlarda ve nasıl yapılır detayları ile anlatalım.

Canon Yazıcı Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Kullandığınız yazıcı üzerinde menü tuşu ve yön tuşları ile ayarlara girebileceğiniz bir ekran paneli yok ise sıfırlama yapmanız için paneldeki tuşları kullanmanız gerekiyor. Yazıcınızda bazı sorunlar var ve Canon sürücüleri yüklemenize rağmen yeniden kurulum yapamıyorsanız veya giderilmeyen hatalar var ise sıfırlama yapabilirsiniz.

Sıfırlama yapmak için yazıcınızı açık konuma getiriniz. Öncelikle yazıcı üzerinde Stop tuşuna 21 saniye basılı tutunuz. Her bir saniye de yazıcı üzerindeki ikaz ışığı yanıp sönecektir. Toplamda 21 kez ikaz ışığı yandığında iptal tuşunu bırakınız.

canon yazıcı sıfırlama işlem adımları
Canon yazıcı sıfırlama nasıl yapılır?

Güç ışığı yanıp sönmeye başlayacak ve bir kaç dakika sonra yazıcınız sıfırlanmış olacaktır.

Eğer menü tuşu ve ekran paneli olan bir yazıcı kullanıyorsanız sıfırlama işlemi daha kolay. Yazıcınızda menü tuşuna daha sonra yazıcı ayarları kısmına giriş yapınız. Daha sonra burada sıfırlama ayarlarına giriş yaparak fabrika ayarlarına sıfırla seçeneği ile sıfırlayabilirsiniz.

Canon Kartuş Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Eğer yazıcının kurulumu ile bir sorununuz yok ve mürekkep dolumu sonrası sorun yaşıyorsanız bu işlem sizler için faydalı olacaktır. Canon yazıcı sıfırlama ile fabrika ayarlarına geri döner. Ancak Canon kartuş sıfırlama işlemi sadece kartuş algılama sorununu çözmeye yöneliktir.

canon yazıcı kartuşu sıfırlama
Canon yazıcı sıfırlama nasıl yapılır?

Yazıcınız açık konumda iken mürekkep ışığı yanıp sönüyor uyarı veriyor ise iptal tuşuna (yaklaşık 10 saniye) basılı tutunuz. Parmağınızı mürekkep ışığı söndüğünde çekiniz. Kartuş hareketlerinin sesleri duyacaksınız. Daha sonra bir kaç dakika sonra kartuş yeniden algılanacak ve uyarı ikaz ışığı duracaktır.

Eğer uyarı devam ediyorsa kartuşu yerine tam yerleştirememiş olabilirsiniz. Ayrıca kartuş kısmının üzerinde bulunan elektronik bölgede mürekkep lekesi gibi bir leke var ise bu yüzden algılamaz. Kartuşu çıkarıp kontrol ederek leke toz vb unsurlar var ise temizleyip tekrar yerleştiriniz. Ardından aynı işlemi tekrarlayınız.

Böylece sizlere Canon yazıcı sıfırlama nasıl yapılır tüm detayları ile anlattık. Umarız sizler için faydalı olmuştur.

Sıradaki konular: