Günümüz dünyasında yaygın şekilde kullanılan kablosuz bağlantı teknolojilerinden biri olan Bluetooth’un geliştiricisi Bluetooth Special Interest Group (BSIGBluetooth Özel İlgi Grubu), bugün düzenlediği etkinlikle en yeni ve en hızlı Bluetooth standartı Bluetooth 5’i tanıttı.

bluetooth 5 1

Bluetooth Özel İlgi Grubu’ndan yapılan açıklamaya göre Bluetooth 5 standartı bugünden itibaren tüm akıllı telefon üreticileri tarafından kullanılabilir durumda. Kendinden bir önceki Bluetooth standartı olan Bluetooth 4.2’ye göre 2 kata kadar daha hızlı aktarım, 4 kata kadar daha geniş menzil ve 8 kata kadar daha geniş mesaj yayım alanı kapasitesine sahip olan Bluetooth 5 standartı ile akıllı cihazlara eklenebilen Bluetooth bağlantılı aksesuarlarda yaşanan kopma probleminin artık yaşanılmayacağı söyleniliyor. Aynı zamanda yeni standart ile etrafta var olan yoğun wireless bağlantılarından kaynaklanan parazitlenme sorunları da giderilmiş durumda.

bluetooth 5 2

Uzun süredir üzerinde çalışılan Internet Of Things (IOT-Nesnelerin İnterneti) kablosuz bağlantı teknolojisini destekler nitelikte olan ve gelişimine destekte bulunacak olan Bluetooth 5 standartı hakkında firma direktörü Max Powell; Bluetooth 5 standartına sahip tek bir cihaz ile tüm evin hatta bütün binanın kapsanabileceğini belirtti. Ticari ve endüstriyel alanlarda da sorunsuz şeklinde kullanım sağlayabilen Bluetooth 5 standartına sahip ilk akılllı cihazların 2 ile 6 ay arasında bir sürede piyasada olması bekleniliyor.

bluetooth 5 3

 

 

bluetooth 5 5