Yeni birileriyle tanışıyorsunuz, sohbetiniz ve dostluğunuz iyi gidiyor ve günde bir düzine mesaj atıyorsunuz. Ama sonra tepkiler gitgide azalıyor. Sonra tamamen bitiyor. Ve tek yapabileceğiniz merak etmek: “Beni engellediler mi?”. Bu korkunç bir duygudur.

Cevap “belki” dir. Birinin telefon numaranızı bloke edip etmediğini (engelleyip engellemediğini) keşfetmenin kesin bir yolunu arıyorsanız, kötü haber, bunun kesin bir yolunun olmamasıdır. İyi haber (bu durumla ilgili bir haber ne kadar iyi olacaksa!), makul derecede iyi bir tahminde bulunmak için kullanabileceğiniz birkaç deneme yanılma yöntemi olmasıdır.

Birinin, numaranızı engellediğinden şüpheleniyorsanız, işte bunu test etmenin 3 basit yolu. Ve belki bunu söylemeye gerek yok, ama eğer birileri sizi engellediyse, (sizin için) iyi ve kutsal olan her şeyin aşkı için onları rahat bırakın. Size söz veriyorum, onların mahremiyetini ihlal etmeye çalışmak için yapacağınız her şey, durumu sadece daha da kötüleştirecektir.

Screenshot 3 5

Sesli Mesaja Ne Kadar Hızlı Ulaştığınızı Test Edin

Numaranızı engelleyen (bloke eden) bir kişiyi ararsanız, bununla ilgili herhangi bir bildirim almazsınız. Ancak zil sesi / sesli mesaj düzeni normal şekilde davranmaz. Engellenmemiş bir numaradan aradığınızda, üç ila bir düzine çalma olur ve ardından bir sesli mesaj istemi alırsınız. Alternatif olarak, kişinin telefonu kapalıysa ya da zaten bir arama yapıyorsa, doğrudan sesli mesaja gidersiniz.

Engellenen numara biraz farklı çalışır. Bir zil sesi (çalma) alacak ve ardından doğrudan sesli mesaja gideceksiniz. Doğrudan alıcının gelen kutusuna gitmese de, sesli mesaj bırakmakta özgürsünüz. Engellenen numaralardan gelen sesli mesajlar için ayrı bir konum vardır (Bu mesajlara nasıl erişeceğiniz, ne tür bir telefona sahip olduğunuza bağlıdır ve bu makale ile pek alakalı değildir.).

Temel olarak, numaranızı engellediğinden (bloke ettiğinden) şüphelendiğiniz kişi aradığınızda çok sayıda çalma alırsanız veya doğrudan sesli postaya giderseniz, muhtemelen engellenmemişsiniz. Bir zil (çalma) sesi ve ardından bir sesli mesaj istemi alırsanız, muhtemelen engellenmişsinizdir.

Dikkat etmemiz gereken bir diğer detat, numaranın “mevcut olmadığını” söyleyen, önceden kaydedilmiş bir mesaj. Tam mesaj, alıcının operatörüne bağlı olarak değişecektir; ancak bir numarayı aradığınızda numaranın “mevcut olmadığını” söyleyen bir mesaj alınıyorsanız fakat başka telefonlar (numaralar) o kişiye (numaraya) ulaşabiliyorsa numaranız büyük ihtimalle engellenmiştir.

Kısa Mesaj (SMS) Göndermeyi Deneyin

Metin mesajları (SMS), bir kişinin sizi engelleyip engellemediğine dair bazı ipuçları sunabilir; ancak bu yöntem, iOS için, Android için olduğundan daha güvenilir bir yöntemdir. iOS‘ta, bir metin gönderdikten sonra, genellikle mesajınızın hemen altında şu iki bildirimden birini alırsınız: “Teslim Edildi” veya “Okundu.”. İlki, kısa mesajınızın geçtiği, ancak alıcının henüz okumadığı anlamına gelir. İkincisi, alıcının mesajınızı aldığı ve okduğu anlamına gelir.

Ancak, bir kişi sizi engellediyse, iki bildirimi de görmezsiniz. Bunun yerine, metninizin altında sadece boş bir alan olacaktır.

Screenshot 2 6

Engellendeğinizde, bir bildirim görmemenizin tek nedeni olmadığını belirtmekte fayda var. Bir kullanıcının telefonu ‘Rahatsız Etmeyin’ modundaysa, kullanıcı bu seçeneği kapatana kadar herhangi bir bildirim almayacaksınız. Ancak, birkaç gün geçmesine rağmen hala hiçbir şey görmüyorsanız, en olası açıklama engellenmiş olabileceğinizi düşünebilirsiniz.

Siz ve/veya hedeflenen alıcının Android telefonları varsa, süreç çok daha basittir. Bazı Android telefonlar bu işleve sahiptir; bazılarında ise bu işlev yoktur. Bazı mesaj gönderim sonuçları iOS ile mükemmel çalışır; bazıları ise çalışmaz. Bir Android telefonunuz varsa, yapabileceğiniz en iyi şey bir mesaj göndermek ve bir yanıt alacağınızı ummaktır.

Başka Bir Telefondan Arama Yapabilirsiniz!

Bazen en basit çözüm gerçekten en iyisidir. Engellendiğinizi düşünüyorsanız, kişinin numarasını başka bir telefondan aramayı deneyin. İş telefonunuzu kullanın, bir arkadaşınızın telefonunu ödünç alın; kimin telefonu olduğu önemli değil. Mesele şu ki, telefonunuzdaki bir kişiye ulaşamıyorsanız, ancak ona başka bir telefondan ulaşabiliyorsanız, engellenmiş olma ihtimaliniz yüksektir.

Şu senaryoyu uygulayın: Aradığınız kişinin müsait olacağı bir zaman seçin. Telefonunuzdan arayın. Ne olacağını görün. Ardından, hemen ardından başka bir telefondan arayın. Unutmayın: Kişiye gerçekten ulaşmanıza gerek yok; sadece sesli mesaja gitmenin ne kadar sürdüğünü görmeniz gerekiyor.

En iyi durum senaryosu: Kişiyle konuşabilecek ve neden aramalarınızı kabul etmek istemediklerini öğrenebileceksiniz (Size hemen telefonu kapatırlarsa, bu da durumu anlatır.). En kötü durum senaryosu: Engellenip engellenmediğinizin gizemiyle sonsuza kadar yaşayacaksınız.

Fakat bu, dünyadaki en kötü gizem değil. Bir kişi aramalarınızı süresiz olarak izliyor ya da sizi tamamen engelliyor olsun, sonuç aynıdır: Sizinle konuşmak istemezler! Bu durum ile ilgili en iyi tavsiyemiz, genellikle buna saygı duymaktır. Belki birkaç ay sonra işlerin sakinleşip sakinleşmediğini görmek için tekrar deneyebilirsiniz.