CPU Sıcaklığı Nasıl Düşürülür

Bir bilgisayardaki cpu sıcaklığı nasıl düşürülür göreceğiz. CPU, bir Windows bilgisayarındaki Merkezi İşlem Birimi’dir. Farklı görevleri gerçekleştirmek için yapılan tüm hesaplamaları işleyen bir çiptir. Bir bilgisayarın çoklu görevleri ne kadar hızlı ve verimli bir şekilde ele aldığı, CPU’ya bağlıdır.

Bilgisayarda CPU Sıcaklığı Nasıl Düşürülür

Bir bilgisayardaki ağır uygulamaları çalıştırmak, CPU üzerinde bir yük oluşturur ve sıcaklığını artırır. Ancak, işlemcinin sıcaklığının artmasından sorumlu diğer nedenler de vardır. İşlemcinin sıcaklığının artması, bilgisayarın performansının azalmasına neden olur. Bu nedenle, CPU sıcaklığını düşürmek gerekir.

Bir bilgisayardaki CPU sıcaklığını nasıl düşüreceğinizle ilgili aşağıdaki önerileri izleyin.

Gereksiz arka plan uygulamalarını ve hizmetlerini sonlandırın

  1. PC’nizi temizleyin
  2. Oda sıcaklığınızı göz ardı etmeyin
  3. Overclock’u devre dışı bırakın
  4. Termal Macunu değiştirin (gerekirse)
  5. Yeni bir CPU soğutucu takın
  6. Su soğutucu takın

Haydi başlayalım.

Gereksiz Uygulamaları ve Hizmetleri Sonlandırın

Bilgisayarınızda çalışan her uygulama, sistem kaynaklarınızın bir kısmını tüketir. Arka planda birçok uygulama çalışıyorsa, bu, CPU üzerinde bir yük oluşturarak sıcaklığını artırabilir. Bu nedenle, yapmanız gereken ilk adım, gereksiz tüm arka plan uygulamalarını sonlandırmaktır.

Bunun için Görev Yöneticisini kullanabilirsiniz.

  1. Görev Yöneticisini açın.
  2. İşlemler sekmesine gidin.
  3. Gereksiz uygulamaların üzerine sağ tıklayın ve Görevi Sonlandır’ı seçin.

Arka plan hizmetlerini MSConfig kullanarak devre dışı bırakın

CPU Sıcaklığı Nasıl Düşürülür
Bilgisayarda CPU Sıcaklığı Nasıl Düşürülür

Görev Yöneticisi aracılığıyla başlangıç uygulamalarını devre dışı bırakabilirsiniz, böylece bu uygulamalar otomatik olarak sistem başlangıcında başlamaz. Uygulamaların yanı sıra, üçüncü taraf hizmetleri de arka planda çalışmaya devam eder ve sistem kaynaklarınızı tüketir. Bu nedenle, arka plan süreçlerini de devre dışı bırakmalısınız. Microsoft hizmetlerini devre dışı bırakmayın. Ayrıca, tüm hizmetleri devre dışı bırakırken dikkatli olun, çünkü tüm hizmetleri devre dışı bırakmak sizi sıkıntıya sokabilir.

Bilgisayarınızı Temizleyin

Bilgisayarda CPU Sıcaklığı Nasıl Düşürülür
CPU Sıcaklığı Nasıl Düşürülür

Biriken toz, ısı değişimini engelleyen bir bariyer görevi görür ve işlemcinin sıcaklığını artırır. Eğer uzun bir süredir bilgisayarınızı temizlemediyseniz, bilgisayarınızı temizlemenizi öneririz. Bilgisayarınızı temizlemek için doğru yolu takip edin, çünkü yanlışlıkla bileşenlerine zarar verebilirsiniz. Doğru yolu bilmiyorsanız, profesyonel yardım alabilirsiniz.

Oda Sıcaklığınızı Göz Ardı Etmeyin

Oda sıcaklığınız, işlemcinizin sıcaklığını etkiler. Eğer oda sıcaklığınız yüksekse, işlemcinizin sıcaklığı hızla artacaktır. Bu nedenle, oda sıcaklığınızı göz ardı etmemelisiniz. Odanızın sıcaklığını yüksekse, kontrol altında tutun.

Overclock’u Devre Dışı Bırakın

Overclock, bilgisayarın performansını artırmak için CPU’nun saat hızını artırır. Overclocking aynı zamanda CPU sıcaklığını da artırır. Bu nedenle, CPU’nuzu overclock ettiyseniz, onu devre dışı bırakmanızı öneririz.

Termal Macunu Değiştirin (gerekirse)

Bilgisayarda CPU Sıcaklığı Nasıl Düşürülür
Bilgisayarda CPU Sıcaklığı Nasıl Düşürülür

Termal macun, CPU’dan ısı emilimini sağlar. Bu nedenle, CPU sıcaklığını kontrol etmede büyük bir rol oynar. Zamanla, bir CPU’nun termal macunu bozulabilir ve bu da kötü bir ısı değişimine neden olur. Bu nedenle, CPU’nuzun termal macununun aşınmış olup olmadığını kontrol edin. Eğer öyleyse, onu değiştirin. Bu işte iyi değilseniz, bir profesyonele başvurmanız daha iyidir.

Yeni bir CPU Soğutucusu Takın

Bilgisayarda CPU Sıcaklığı Nasıl Düşürülür
Bilgisayarda CPU Sıcaklığı Nasıl Düşürülür

CPU soğutucunuzu yükseltebilir ve yüksek performanslı bir CPU soğutucusuna yatırım yapabilirsiniz. Yüksek performanslı bir CPU soğutucusu, ısıyı daha hızlı ve etkili bir şekilde dağıtarak CPU sıcaklığını kontrol altında tutar.

Su soğutma teknolojisi, CPU ve GPU’nun sıcaklığını yük altında bile kontrol altında tutmanın en etkili yoludur. Su soğutma teknolojisi, oyuncular için en iyi seçenektir. Yüksek çözünürlüklü grafiklere sahip oyunlar, CPU ve GPU’ya yüksek bir yük koyar, bu da bilgisayarın genel sıcaklığını artırır. Eğer bütçeniz varsa ve bilgisayarınıza bir su soğutucusu yatırım yapmak istiyorsanız, bir su soğutucusu satın alın ve sistemimize takın.

İşte bu kadar. Umarım bu CPU sıcaklığı nasıl düşürülür sorunlarınız için size rehber olur.

Bilgisayarınızın sıcak olması sorun mu?

Hayır, bilgisayarınızın sıcak olması iyi değil. Aşırı ısınma, bilgisayarınızda performans sorunları, Mavi Ekran hataları vb. gibi birçok soruna neden olabilir. Aşırı ısınma ayrıca PC anakartının bileşenlerine zarar verebilir. Bu nedenle, bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa, sorunu gidermeniz ve düzeltmeniz gerekir.

Daha fazla RAM, CPU sıcaklığını azaltır mı?

Hayır, daha fazla RAM, CPU sıcaklığını azaltmaz. Artan CPU sıcaklığından sorumlu birçok faktör vardır. En yaygın nedenlerden biri tozdur. Bilgisayarınızı düzenli olarak temizlemelisiniz. CPU sıcaklığına katkıda bulunan diğer faktörler arasında aşınmış termal macun, hasarlı ısı emici vb. bulunur.

İlgili: Windows 11 GPU Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir

CPU sıcaklığını düşürmek için bilgisayarınızın performansını optimize edebilir, temiz tutabilir ve uygun soğutma çözümleriyle destekleyebilirsiniz. Bu adımlar, bilgisayarınızın daha verimli çalışmasını sağlayacak ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.