Windows 11 Ekran Kartı Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir

Fanlarınız deli gibi dönmeye başladığında, Windows 11 GPU sıcaklığı ne diye merak edeceksiniz. Sıcaklığı performans sekmesinden görebilirsiniz. Peki nasıl kontrol edilir?

GPU sıcaklığı nasıl öğrenilir: Sıcaklık değerini Görev Yöneticisi içindeki Performans sekmesinden kolayca görebilirsiniz. Görev Yöneticisi pencerelerini açmak için klavye kombinasyonuna basabilir veya Başlat simgesini kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızda oyun oynarken veya sanal makine veya video düzenleyici gibi kaynak yoğun bir uygulama çalıştırırken bir şey hissetmeniz veya daha büyük olasılıkla bir şey duymanız olasıdır. Bilgisayarınızdaki fanların çılgınca döndüğünü fark edebilirsiniz ve bu çok normaldir.

Bu, PC’lerin sıcaklıktaki dalgalanmalara tepki verme şeklidir. Fanlar, bilgisayardaki hava akışını kontrol etmeye yardımcı olur, bu da grafik kartının ve işlemcinin aşırı ısınmasını önlemeye yardımcı olur ve bu da performansın düşmesini önlemeye yardımcı olur.

Oyun oynadığınızda veya video izlediğinizde GPU’nun sıcaklığı yükselir. Endişelenmeniz gereken bir şey yok çünkü sistemin yapmak istediği tam olarak bu. Sıcaklık seviyelerinin diğer oyunlarda olduğundan daha yüksek olduğunu fark ederseniz, bilgisayarınızın havalandırmalarını ve fanlarını kontrol edin.

Oyunlarda azaltılmış grafik ayarları. Termal koşulların kontrol altında tutulmasına da yardımcı olur. Hatta kare hızında hafif bir artışa neden olur. GPU’nuzun sıcaklığını nasıl kontrol edeceğinizi ve daha yakından nasıl izleyeceğinizi öğrenmek için takip edin, ancak önce mükemmel sıcaklığın ne olması gerektiğini görelim.

GPU için en uygun sıcaklık nedir?

Çekirdek donanımımızı zaman zaman optimum sıcaklıklarda çalışır durumda tutmanın ne kadar kritik olduğunu bazen gözden kaçırıyoruz. Gelişmiş performanstan daha uzun çalışma ömrüne kadar çeşitli şekillerde sisteminize yardımcı olma potansiyeline sahiptir.

Bununla birlikte, donanımınızı serin tutmak her zaman kolay değildir – özellikle diğer şeylerin yanı sıra oyun oynama ve artan ortam sıcaklıkları gibi senaryoları eklediğinizde.

Çoğu kişinin çok iyi bildiği gibi, oyun oynamak bilgisayarınızın bileşenlerine, özellikle de CPU ve grafik kartına önemli miktarda ek yük getirir. Çoğu zaman, bu stres doğrudan ısıya döner.

Oyun oynarken, oyun için gerekli performans düzeylerini korumak için donanımınızın daha hızlı çalışması gerekir. Sonuç olarak, bileşenleriniz doğal olarak önemli ölçüde daha sıcak hale gelir.

AMD veya Intel işlemci kullanmanız fark etmez; her işlemci için sıcaklık eşiği önemli ölçüde farklıdır. Günümüzde oyun amaçlı olarak, önerilen CPU sıcaklığı 176°F (80°C), ortalama sıcaklık 167°-176°F (75°-80°C)’dir.

Öte yandan CPU’lar belirli durumlarda biraz daha ısınma potansiyeline sahiptir. Uzun oyun oturumları ve hız aşırtma, ortalama olarak biraz daha yüksek ortalama sıcaklıklara neden olacaktır.

Normal GPU sıcaklık aralığı 65 ila 85 santigrat derece (149 ve 185 derece Fahrenhayt) arasındadır. Sıcaklığı maksimum değeri aşarsa, örneğin 100°C civarındaysa. Mevcut sıcaklığa göre sürdürülebilir ısı seviyelerini düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Ancak bu, yalnızca mevcut GPU sıcaklığının ne olduğunu biliyorsanız işe yarar. Kartın aşırı ısınması büyük donanım hasarına neden olur. Bu nedenle kartı kullanırken her zaman sıcaklığa dikkat etmeniz önerilir.

Windows 11 GPU Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir

Windows 11 GPU Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir?

Görev Yöneticisini Kullan

  1. Klavyenizdeki CTRLALTDELETE tuşlarına aynı anda basın, ardından açmak için Görev Yöneticisi’ne tıklayın.
  2. Şimdi Performans sekmesine gidin ve sol tarafta GPU panelini görene kadar aşağı kaydırın. Altında mevcut sıcaklığını görebileceksiniz, ayrıca üzerine tıklarsanız sağda daha fazla ayrıntı gösterilecektir.

Hem CPU’nuzun hem de GPU’nuzun sıcaklıkları dahil olmak üzere sistem bilgilerinin tam açıklaması için, Aida64ün ürünleri gibi özel bir araç kullanmanızı öneririz.

Hangi tip soğutma kullanmalıyım?

Windows 11 ve ya diğer sistemlerde. oyun söz konusu olduğunda, açık hava soğutma mimarisine sahip satış sonrası bir GPU satın almak neredeyse her zaman tercih edilir. Kart genelinde daha düşük sıcaklıklar sağlamaya ek olarak. Bu, donanımınızın performansını ve ömrünü fiziksel olarak artıracaktır.

Daha çekici bir estetik görünüme sahip olduklarından bahsetmiyorum bile. Kasanız en iyi hava akışına sahip değil mi. Yine de bu tasarımı daha sessiz olduğu için üfleyici tarzı bir fan tasarımına tercih edin.

Öte yandan, tamamen yeni bir soğutma mimarisine sahip bir GPU. Aynı hedefe ulaşmak için çok daha pahalı bir yaklaşımdır. Açık hava soğutması, daha soğuk sıcaklıklar sağlamanın yanı sıra daha huzurlu bir genel deneyim de sağlayacaktır.

Alternatif olarak, çok sayıda CPU yoğun görev yapmak istiyorsanız (ki bu aşırı ısı üretir). Fazla ısının bir kısmını PC’nizin arkasından atmak için her zaman bir fanlı fan GPU’su alabilirsiniz. Bu tip soğutma ile, iç mekan sıcaklıklarında küçük bir azalma fark edeceksiniz.

Ayrıca, daha küçük form faktörlü bir PC yapısı için üfleyici tarzı bir fanın daha uygun olması da mümkündür. Açık hava sistemlerinden önemli ölçüde daha küçüktürler ve ekipmanınızın geri kalanını boğmazlar. Tüm çağdaş grafik kartları akıllı fanlarla donatılmıştır.

Bu fanlar tipik olarak, sıcaklık 86°F ila 104°F (30°C ila 40°C) veya daha yüksek bir sıcaklığa ulaşana kadar kapalıdır. Bu, önceden belirlenen bir hızda (ön ayarlı profilde) çalışmaya başlayacakları andır. Sistem soğukken, bunun gürültü çıkışı ve güç tüketimi üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Makalenin sizin için yararlı olup olmadığını aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler!