Bad Sector nasıl onarılır, aşağıda ki adımları izleyin.

Sabit sürücünüzdeki bozuk sector yazılımdan kaynaklanıyor ve sector hataları derin değilse bunları silin. Ancak disk hasar görürse, onarımı çok zordur ve çoğu zaman başarısız olur, ancak gizlen ir. Sabit sürücünüzün kalitesi düşükse, zincir halinde bozuk sector oluşmaya başlayarak bir süre sonra sabit sürücüyü kullanılamaz hale getirir.

Bilgisayar simgesine tıklayın ve açılan pencerede C ve D gibi sürücüleri göreceksiniz. Buradan taramak istediğiniz sabit sürücüye gidin, sağ tıklayın ve menüden özellikler’i tıklayın. Açılan pencerenin üst kısmındaki araçlar sekmesine tıklayın. Hata Kontrolü sekmesinde, şimdi kontrol et düğmesini tıklayın.

Açılır pencerede dosya sistemi hatalarını otomatik olarak düzelt ve bozuk bölümleri tara ve düzeltmeye çalış kutularını işaretleyin ve başlat düğmesine tıklayın. Böylelikle onarım başlamış olacaktır.

Bad Sector Ne Anlama Geliyor

Bir sabit disk milyonlarca sektörden oluşur ve bu sektörler depolama alanlarıdır. Bu sabit disk sektörleri zamanla bozul ur. Bu aynı zamanda bad sektörler olarak da bi linir. Yüklediğiniz programlar ve oyunlar, özellikle işletim sisteminiz bu sektörlerle eşleşiyorsa sorunlara neden olur.

Örneğin yüklediğiniz bir program çalışmaz veya oynadığınız bir oyun donar. Sabit sürücünüzün işletim sisteminizin kurulu olduğu kısmında bozuk sektörler varsa bilgisayarınız başlamaz.

Bad Sector Nasıl Belirlenir
Bad Sector Nasıl Onarılır

Bad Sector Oluşmasının Sebepleri Nelerdir

Bu genellikle sabit sürücü uzun süre çalıştığında ve çalışma sıcaklığı çok yüksek olduğunda olur. Sabit sürücünüzün çalışma sıcaklığını izlemek için bir program kullanmanızı öneririz. Tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi, bunun nedeni nemli ortamlar ve sabit diskin eskimesidir.

Bad sector yüzeyindeki korozyon ve darbelere maruz kalma, özellikle sıcak havalarda kötü sektörlere neden olur. Bad sector üretim hataları veya bazı işletim sistemlerinin “çapraz bağlantılar” dediği şey neden olur.

Sabit diskin içi havaya maruz kaldığında oluşur, ancak bu yalnızca bir düşme veya güçlü bir darbe sonucu olur ve bu olursa, sabit diskin ömrü kısalır.

Bad Sector Nasıl Belirlenir

Özellikle sabit sürücüyü biçimlendirirken belirli noktalarda takılıp donuyorsa, bu bozuk bir sector göstergesidir. Sabit sürücünüzdeki dosyaları kopyalayamıyor veya okuyamıyorsanız, büyük olasılıkla sabit sürücünüzde bozuk sector vardır.

Bad Sector Nasıl Düzeltilir

Bad Sector düzeltebilmek için aşağıdaki adımları takip ederek ilerleyin.

Bad Sector Nasıl Onarılır
Bad Sector çözümü
 • Sürücü hatalarını arayın.
 • Diski Denetle (CHKDSK) komutunu çalıştırın.
 • Sistem Bakımı sorun gidericisini kullanın.
 • Sistemin bakımını gerçekleştirmeye başlayın.
 • Kötü bir sektör onarım yardımcı programı kullanın.
 • Sürücü hatalarını arayın.
 • Bozuk sektörleri düzeltmek için önce bilgisayarınızın sürücü bölümlerini tarayın.
 • Windows Gezgini’ni açmak için Win+E tuşlarına basın.
 • Herhangi bir diski seçin ve sağ tıklayın.
 • Ardından özellikleri girin.
 • Şimdi Araçlar sekmesine geçin.
 • Kontrol tuşuna basın ve gerekli düzeltmeyi yapmış olacaksınız.

Yukarıdaki adımları takip ederek kolay bir şekilde bad sector düzeltmesini yapabilirsiniz.