Hangisini seçmelisiniz – APU veya CPU + GPU? Bunların farklılıkları ve faydaları nelerdir? Bu basit kılavuzda bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız!

Tüm kafa karıştırıcı terimler, kısaltmalar ve jargon arasında gezinmek, özellikle PC oluşturma konusunda yeniyseniz, çok karmaşık olabilir.

Bu kısaltmalar arasında, bir PC oluştururken kaçınılmaz olarak karşılaşacağınız üç sorun. CPU, GPU ve APU. Bugün, bu kısaltmaların ne anlama geldiğine daha yakından bakacağız ve aralarındaki farklara biraz ışık tutacağız.

İçerik konuları

GPU Nedir?

apu cpu ve gpu arasindaki farklar nelerdir 1

Bir GPU veya grafik işleme birimi aşağıdaki işlemleri yapar.
-işletim sisteminin GUI’si görüntü dosyaları ve video dosyaları gibi basit şeyleri veya animasyon.
– Video düzenleme, 3D modelleme vb. için kullanılan video oyunları ve profesyonel yazılımlar.
– Daha karmaşık konuları işlemekten sorumludur.

GPU, programlanabilir bir elektronik devre kartı olarak üretilir. Bir monitöre beslenen görüntüleri veya kareleri işlemek için yüksek hacimli, tekrarlayan hesaplamaları çok hızlı bir şekilde gerçekleştirir. Modern bir GPU, belirli bir miktarda tümleşik VRAM belleğin yanı sıra birbirine paralel büyük veri kümelerini hesaplayan yüzlerce çekirdekten (Nvidia için CUDA çekirdekleri ve AMD için Stream işlemciler) oluştu.

GPU’lar farklı boyutlarda gelir ve farklı tipte soğutma çözümleri ile soğutur. Ancak hepsi anakart üzerindeki bir PCI Express (PCIe) yuvası aracılığıyla arayüz oluşur.

Thunderbolt 3 bağlantı noktası aracılığıyla bir PC veya dizüstü bilgisayar ile arayüz oluştururlar. Bu, bir dizüstü bilgisayara kolayca önemli bir performans artışı sağlayabileceğinden, özellikle dizüstü bilgisayar kullanıcıları için mükemmel bir seçimdir. GPU’lar çok çalışır ve çok fazla ısı üretir, bu nedenle sıkışık bir dizüstü bilgisayar kasası içinde iyi çalışmazlar. Olumsuz tarafı, Thunderbolt 3, bir PCIe x16 bağlantısı kadar hızlı değildir, bu nedenle harici GPU’lar dahili olanlar kadar iyi performans göstermez.

Bunun üzerine, entegre GPU’lar da mevcuttur. Ya bir CPU ya da bir anakart ile entegredirler, ancak ilki bugün daha yaygındır. Bu GPU’ların özel bir VRAM’i yoktur, bu nedenle mevcut sistem RAM’inin bir kısmını kullanırlar. Üretmeleri daha ucuz ama aynı zamanda normal grafik kartlarından çok daha az güçlü olduklarıdır. Bilgisayarlarını oyun veya iş istasyonu olarak kullanmayı düşünmeyen sıradan kullanıcılar için en uygun olanıdır.

Nvidia ve AMD, bir süredir özel GPU pazarında lider güçler. Nvidia, fiyat yelpazesinin üst ve orta üst seviyelerine hakim oldu. AMD genellikle kullanıcılara paraları için daha iyi bir değer sundu.

Entegre grafikler, Intel HD Graphics, Iris Graphics ve Iris Pro Graphics, Intel CPU. AMD’de de aynı rolü dolduran çeşitli APU’lar var.

CPU Nedir?

apu cpu ve gpu arasindaki farklar nelerdir 2

İşlemci konuşma dilinde bir işlemci olarak isimdir. Merkezi işlem birimi tanımına göre bir bilgisayardır. Herhangi bir anda sayısız hesaplama ve hesaplamayı yönetebilen son derece güçlü bir hesap makinesidir. Her bilgisayarın beynidir, bilgiyi işler ve diğer tüm bileşenlere ne yapacaklarını söyler.

Modern bir CPU, milyarlarca transistör barındırır. Aynı anda çeşitli görevleri yerine getirmesini sağlayan birden fazla çekirdekten oluşur. Buna karşılık, tek çekirdekli bir CPU, aynı anda yalnızca bir görevle başa çıkar. Farklı görevler arasında hızla geçiş yaparak yalnızca çoklu görev yanılsaması yayar.

İlişkili https://teknodestek.com.tr/cpu-ve-gpular-icin-tdp-nedir/

Dört çekirdekli CPU’lar yalnızca on yıl önce ciddi şeyledi. Şimdi on altı çekirdeğe sahip olabilen ana akım CPU’lara sahibiz. Bunlar daha sonra hiper iş parçacığı/çoklu iş parçacığı aracılığıyla sanal/mantıksal çekirdeklere bölünür.

Ve her CPU varsayılan bir fabrika saati ile gelse de, birçok CPU hız aşırtılabilir, böylece her saniye daha fazla talimat işler. Bununla birlikte, bir CPU’nun hız aşırtması aynı zamanda daha fazla ısı üreteceği anlamına gelir. Bu nedenle, bir CPU’dan ciddi bir ekstra performans elde etmek istiyorsanız, genellikle bir üçüncü taraf soğutucu şarttır.

Bununla birlikte, gerçek zamanlı olarak ayrıntılı 3D ortamlar oluşturma söz konusu olduğunda, ağır işlerin çoğunu GPU yaptığından, bir CPU oyun oynamak için GPU kadar önemli değildir. Bir oyuncunun bu konuda endişelenmesi gereken tek konu darboğazdır. Bir CPU bir GPU’ya ayak uyduramıyorsa, GPU tam anlamıyla kullanılmayacaktır. Neyse ki, orta sınıf bir CPU, üst düzey oyunlar için bile genellikle fazlasıyla yeterlidir. Ve güvenli oynamak istiyorsanız, bu site yararlı bir araç olur.

Bugün, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan CPU’ların çoğu Intel ve AMD tarafından üretiliyor ve AMD’nin Ryzen’i 2017’de oyun alanını eşitlediğinden beri makul derecede eşit şartlardalar. Diğer şirketler de CPU üretiyor, ancak çoğunlukla belirli nişlere uyuyorlar. Bunlara IBM, Apple, Samsung, Qualcomm, HiSillicon, Acer ve diğerleri gibi tanınan isimler dahildir.

APU Nedir?

Son olarak, işlem birimi olan APU’muz var. AMD bu takma adı icat etti ve 2011’de ilk nesil APU’ları piyasaya sürdü.

Ama onlar tam olarak nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, bir APU, tek bir kalıp üzerinde hem CPU hem de GPU çekirdeklerinden oluşur. APU ve entegre GPU arasında teknik bir fark olsa da, uygulamaları hemen hemen aynıdır: bütçe PC’ler ve oyun oynamayan dizüstü bilgisayarlar için uygun giriş seviyesi grafik çözümleri olarak hizmet ederler. Ayrıca, daha sonra gelecek olan güçlendirilmiş Pro ve X çeşitleri de dahil olmak üzere hem PlayStation 4 hem de Xbox One, AMD’nin Jaguar APU’larını kullandı.

Şu anda AMD, mevcut AM4 soketiyle uyumlu birkaç APU serisine sahiptir:

Grubun en zayıfı olan ve en yaygın olarak daha uygun fiyatlı PC ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan A Serisi APU’lar.
A serisinden daha yeni ve genel olarak daha güçlü olan yeni Athlon serisi APU’lar, Vega grafik çekirdekleriyle birlikte geliyor.
Ryzen APU’lar hangi en güçlü APU şimdiye kadar yapılmıştır.
Sonuç olarak, APU’lar oldukça verimlidir ve düşük güç tüketimine sahiptir. Yine de sundukları performans pek parlak değil – yani, bir APU’dan ne tür bir oyun performansı bekleyebileceğiniz konusunda sınırları zorlayan yeni Vega donanımlı APU’lar hariç.

Ryzen 3 2200G ve Ryzen 5 2400G, bazı düşük kaliteli grafik kartlarına rakip olur. Intel’in entegre grafik çözümlerini kıyaslamalarda kullanırlar ve bu da onları kısıtlı bir bütçeye sahip oyuncular için çok çekici seçimler haline getirir. Yine de bunlar sadece bütçe çözümleri ve GTX 1050 veya RX 560’ın beğenisine ayak uyduramıyorlar.

Son Güncelleme 10 Şubat 2022 Yazar Yasin ER