Ana Sayfa Destek Android’de Tor Browser Kurulumu ve Ayarları!

Android’de Tor Browser Kurulumu ve Ayarları!

0

Akıllı telefonlarla birlikte cep telefonu teknolojisinde, mobil yazılım teknolojisinde ve genel olarak donanım ve yazılım teknolojilerinde yeni bir çığırın açıldığını söyleyebiliriz. Normal cep telefonları ile sadece telefon görüşmesi ve SMS gönderilebilirken, akıllı telefonların insan hayatına girmesi ile birlikte, sosyal ağlardan bankacılık işlemlerine, internet üzerinden anlık olarak mesajlaşma – sesli ve görüntülü görüşme olanaklarına kadar aklımıza gelen ve gelmeyen teknolojinin birçok nimeti insanlara sunuldu.

Akıllı cep telefonları ile birlikte birçok web (internet) servisinin kendisine ait bir uygulaması oldu (Sosyal Medya, İnternet Bankacılığı, E-Devlet, Bulut Depolama, vs). Akıllı telefonlar ile birlikte her ne kadar internet servisleri (platformları) artık kendi uygulamaları ile kullanıcılarına hizmet verse de, internet tarayıcıları internet erişiminde hala önde gelen önemli uygulamalardan birisi konumunda. Genelde, internet servislerinin (platformlarının) kendi geliştirdikleri uygulamada kullanıcı hesabı ile giriş yapma gerekliliği olduğundan ve tarayıcılar ile bu servislere erişimde giriş yapma zorunluluğu genel olarak bulunmadığından, tarayıcılarla internet erişimi kullanım kolaylığı da sağlamaktadır. Ayrıca, internet erişiminin belli nedenlerle kısıtlanması veya bazı internet servislerine (platformlarına) erişimin kısıtlanması durumlarında, tarayıcılar, eklentileri sayesinde bu engeli aşmada avantajlı durumdalar.

Bu makalemizde, internet erişiminin kısıtlanması veya bazı sık kullanılan internet servislerine (YouTube, Facebook, Twitter, vb). erişimin engellenmesi durumunda, birçok profesyonel bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcısının bu engellemeyi aşmak için çözüm olarak kullandığı Tor tarayıcısının Android mobil cihazlarda nasıl kurulabileceğini ve ayarlanabileceğini anlatacağız. Tor tarayıcı, dünya çapındaki ileri düzey bilgisayar kullanıcıları tarafından oluşturulmuş Tor ağını kullanan ve böylece internet erişiminde, kullanıcının bilgilerini gizleyen üst düzey güvenlik özelliklerine sahip bir tarayıcıdır. Ülkemizde Tor ağı engellendiği için, Bridge (Köprü) IP adreslerini kullanarak Tor ağına bağlanacağız. Hazırsanız, başlayalım!

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 • Telefonumuzun ana ekranında veya uygulamalar ekranında Google Play Store uygulamasına dokunup, uygulama marketi uygulamasını açıyoruz.

 • Arama kutucuğuna dokunuyoruz.

 • Arama kutucuğuna ‘tor’ yazıyoruz ve klavyede mercek butonuna dokunuyoruz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 • Arama sonucu çıkan uygulama listesinden ‘Tor Browser for Android’ uygulamasına dokunuyoruz (Tor Browser geliştiricileri, Tor Proxy uygulaması (Orbot) ile Tor tarayıcısını birleştirmeye karar verdi ve şu an bu tarayıcının Alpha sürümü mevcut. Yakında kararlı sürümün yayınlanması bekleniyor).

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 • ‘YÜKLE’ butonuna dokunup, indirme ve yükleme işlemini başlatıyoruz.

 • İndirme ve yükleme işleminin tamamlanmasını bekliyoruz.

 • Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra ‘AÇ’ butonuna dokunup, uygulamayı açıyoruz.

 • Uygulama ekranından da uygulamayı açabilirsiniz.

 • Uygulama ekranının sağ-üst kısmındaki üç-nokta () simgesine dokunuyoruz.

 • ‘İnternet burada sansürleniyor (Internet is censored here)’ anahtar butonuna dokunup aktif (etkin) konuma getirin ve daha sonrasında bu menüye dokunup, menü ayarlarına girin.

 • Gelen ekranda ‘Bir Köprü Seç (Select a Bridge)’ seçeneğine (menüsüne) dokunun.

 • Açılan menü listesinden bir köprü (bridge) ağı seçin (obfs4 seçeneği önerilir). Tarayıcının Tor ağına bağlanması birkaç dakika sürebilir.

 • Köprü (bridge) ağı seçimini yaptıktan ve Tor tarayıcınız, Tor ağına bağlandıktan sonra ayarlardan çıkabilirsiniz.

 • Tor tarayıcısınız artık Tor ağına bağlandı. Hızlı, güvenli ve en önemlisi hiçbir engelleme takılmadan özgür internetin keyfini sürebilirsiniz.

Hiçbir VPN çözümünün işe yaramadığı veya VPN servislerinin engellendiği durumda Tor tarayıcısı ile Tor ağını kullanarak, engelsiz ve özgür internet kullanan ayrıcalıklı Tor kullanıcıları arasına katılabilirsiniz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA