Spotify, tüm müziklerin eşit oluşturulmadığını ve dinleyicilerin müziklerinin ve podcast’lerinin seslerini ayarlamak isteyebileceğini kabul eder. İOS’ta Spotify, müzik kalitesi üzerinde çok fazla kontrol sunar. Android’de seçenekler daha sınırlıdır, ancak nereye bakacağınızı biliyorsanız hala oradadırlar. Spotify ekolayzeri Android’de mevcut olmasa da, Spotify doğrudan Android cihazınızdaki ekolayzere dokunabilir.

Android’de Spotify Ekolayzırının Sınırlamaları

Android için Spotify, yerleşik bir Ekolayzer ile birlikte gelmez. Bunun yerine, doğrudan telefonunuzun işletim sisteminde bulunan ekolayzere bir kısayol sunar.

Android ayarlarına girmek yerine, sizin için en uygun ses profilini seçmek için doğrudan oraya gidebilirsiniz. Ancak, Spotify için yerleşik ekolayzeri ayarlamak, Android cihazınız için ekolayzeri de ayarladığınız anlamına gelir.

Ayrıca, tüm Android cihazlarda ekolayzer bulunmaz, yani telefonunuzda bir tane yoksa Spotify da yoktur. Tabi ki, hala bir üçüncü taraf ekolayzer uygulaması şeklinde umut var, ancak bu aynı zamanda Spotify’ın bunun için bir seçeneğinin olmayacağı anlamına geliyor.

Ekolayzere Spotify ile Nasıl Erişilir?

Spotify açıkken, sağ üst köşedeki Ayarlar dişli çarkına dokunun.

Müzik Kalitesi bölümüne gidin ve Ekolayzer öğesine dokunun.

spoekoayar 1

Tamam’a dokunun.

spoekoayar 2

Ekolayzer Ayarları Nasıl Yapılır?

Buradan işler biraz değişecektir. Farklı telefon üreticilerinin farklı ekolayzer ayarları vardır. Çoğu telefon farklı müzik türleri seçmenize ve ardından bu stiller için önceden ayarlanmış ayarları kullanmanıza izin verir.

Bazılarında kaydırıcıları zevkinize göre ayarlamanıza izin veren özel bir ayar bulunurken, diğerleri ekolayzer ayarlarını yapmadan önce kulaklık takmanızı gerektirir.

spoekoayar 3

Frekansların çeşitli dengeleme bantları soldaki düşük tonlardan sağdaki yüksek tonlara gider. Zevkinize uygun genel bir karışım vermek için sesi daha fazla doldurmaya yardımcı olurlar. Daha fazla bas isterseniz, soldaki kaydırıcıları ayarlayın. Daha fazla tizden hoşlanıyorsanız, sağdaki kaydırıcıları ayarlayın, vb.

Spotify’s Equalizer’ın Artıları ve Eksileri

Ekolayzırı kullanmanın ana yararı, sesinizi sadece doğru tonu elde edecek şekilde özelleştirmenize izin vermesidir. Bu özellik, ekolayzer ayarlarınıza doğrudan müzik dinlemek için kullandığınız uygulamadan erişmenizi sağlar.

Ancak, ekolayzer ayarları cihazınızın ekolayzer ayarları olduğundan, uygulamayı kapattığınızda kaybolmayan tüm sistem seslerinizi etkiliyorsunuz. Bildirim çanları gibi belirli tonlar için, bu muhtemelen büyük bir sorun olmayacak, ancak video izlerseniz, kulağa komik gelebilir. Ayrıca, ekolayzırı yerleşik olmayan telefonlar için garip bir uygulamadır.

Son Güncelleme 31 Aralık 2019 Yazar Yasin ER