Ekranınızı kaydetmek, kullandığınız çoğu platformda yaygın olan kullanışlı bir araçtır. Android kullanıcıları, çoğu zaman ekran kaydı almanın ne kadar önemli olduğunun farkına varıyor ve bu özelliğe oldukça ihtiyaç duyuyor.

Neden Android’imin Ekranını Kaydetmeliyim?

Ekran kaydı oyuncular arasında en popüler olanıdır; farklı oyunlarda becerilerini göstermek, video incelemeleri için içerik oluşturmak, rehber videoları hazırlamak gibi içerik üretiminde kullanıcılar sıkça ekran kaydını kullanıyorlar.

Örneğin, bir uygulama hata veriyorsa, o sorunu belgeleyebilirsiniz. Bu, özellikle uygulamalardaki olası veya zor hatalar için kullanışlıdır ve tamir personelinin telefonunuzu tamir etmesine yardımcı olabilir.

Bir uygulamayı başkalarına kullanma talimatı vermek veya birisine yeni bir uygulama göstermek ve neden yararlı olduğunu göstermek için de kullanabilirsiniz. Sadece ara sıra kullanıyor olsanız bile, faydalı bir araçtır.

Android’de Ekran Yakalama’yı Kullanmadan Önce

Sessiz bir alan bulun: Kesilme ihtimalinin olmadığı sessiz bir alanda kayıt yapın. Bu, videolarınızı daha net ve daha ilginç hale getirir.

“Rahatsız Etme” modunu açın: Bildirimler, metinler ve aramalardan kaynaklanan kesintileri sınırlamak için telefonunuzu kayıt süresi boyunca Rahatsız Etmeyin olarak ayarlayın.

Her şeyin kaydedildiğini hatırlayın: Ekranınızı kaydediyorsanız, tüm işlemlerinizi ve söylediğiniz her şeyi belgeleyeceğini unutmayın.

Gizliliği aklınızda bulundurun: Ekranınızı kaydederken, başkalarının mahremiyetine saygı gösterin. Asla başkalarının gizliliğini ihlal edebilecek sosyal medyaya veya diğer içeriğe erişmeyin. Açıkça rızaları olmadan, başkalarının sosyal medya etkileşimlerini asla halka açık olsalar bile göstermeyin.

Parmaklar yok: Dersler veya talimatlar için, önceden yazınız ve yaptığınız her şeyi açıkça ifade ediniz. Unutma, parmaklarını göremiyorlar!

Düzenlemeyi düşünün: Videonuzu daha özlü ve gereksiz ayrıntılardan arındırılmış şekilde düzenleyin. Önemsiz kısımları başlangıçta veya sonunda kesmek bile daha iyi bir görüntüleme deneyimi sağlayacaktır.

Google Play Oyunlar ile Android’de Nasıl Kayıt Yapılır?

Bu yazı itibariyle, Google’ın yalnızca bir resmi ekran kayıt uygulaması vardır ve Android 5.0 ve daha yüksek sürümlerde bulunan Google Play Oyunlar uygulamasında bir işlevdir. İsmine rağmen, oyunlarla sınırlı değil; ne yaptığınıza bakılmaksızın ekranınızı kaydetmek için kullanabilirsiniz, ancak işlevi kullanmak için bir oyunu başlatmanız gerekir.

1-Hem Google Play Oyunlar hem de YouTube uygulamasını indirin. Eğer bir video oyununuz yoksa, bir tane de indirmelisiniz.

2-Kaydetmek istediğiniz oyunu seçin. Oynat yerine uygulamanın simgesine dokunduğunuzdan emin olun.

3-Ekranın üstündeki kamera simgesine dokunun.

4-Video ayarlarınızı seçin, ardından İleri’ye dokunun.

5-Köşede yüzünüzün küçük bir balonun içinde yer aldığı açık olan bir video menüsü göreceksiniz. Video, tepkileri belgelemek için yüzünüzü köşeye yerleştirecek ve ayrıca herhangi bir ses içerecektir. Mikrofonu veya öne bakan kamerayı kapatmak için, onları devre dışı bırakmak üzere Mikrofon veya Kamera simgesine dokunun.

6-Video kaydetmek için Kayıt simgesine dokunun, üç saniyelik bir geri sayım başlayacaktır. Size kaydettiğinizi söylemek için yüzünüzün yanında küçük bir kırmızı daire olacaktır.

7-Geri sayım bittiğinde, içeriğinizi kaydedin. Oyundan normal şekilde çıkabilirsiniz ve ekran kayda devam eder. İşiniz bittiğinde menüyü açmak için köşedeki kabarcığa basın ve Durdur’a basın.

8-Video galerinizde depolanacak. Bir üçüncü taraf video düzenleme uygulamasıyla veya YouTube’da düzenleyebilirsiniz.

Üçüncü Parti Ekran Kayıt Uygulamaları

Google Play Oyunlar temel gereksinimlerinizi karşılayacak, ancak kaydetmeye devam ettikçe daha yüksek çözünürlük, canlı yayın işlevselliği veya diğer özellikler isteyebilirsiniz. Üçüncü taraf uygulamalar bu özellikleri ekleyebilir, ancak indirmeden önce aşağıdakileri kontrol ettiğinizden emin olun:

Uygulamanın izinlerine ve erişmek istediklerine bakın. İdeal olarak, uygulama Google Play Protect tarafından doğrulanır ve kişileriniz gibi özelliklere erişim istemez.

İhtiyacınız olan özelliklerin bir ödeme duvarının arkasında olmadığından emin olun. Bazı uygulamalar siz satın alıncaya kadar özellikleri sınırlar.

Uygulamaların diğer uygulamaların çalışmasını gerektirmediğinden emin olun. Varsa, bu uygulamaların serbestçe kullanılabilir olup olmadığını kontrol edin.

Son Güncelleme 26 Aralık 2019 Yazar Yasin ER