Android aşırı ısınma sorunu

Android aşırı ısınma sorunu birçok sebepten kaynaklanabilir. Cihazınızın aktif güncelleştirmeleri bu tür durumlar için her zaman kontrol edilmelidir.

Android cihazımızda birçok görev gerçekleştiriyoruz ve çoklu görev nedeniyle bazen Android akıllı telefonumuz aşırı ısınabiliyor.

CPU hızını aşırı hızlandırmak, cihazınızın aşırı ısınmasına neden olabilir, bu da işlemcinizi zarara uğratabilir. Bu nedenle, Android cihazınızın neden aşırı ısındığını bilmek ve bunun üstesinden nasıl geleceğinizi bilmek daha iyi olacaktır.

Android aşırı ısınma sorununun nedenleri nelerdir

Android cihazlardaki aşırı ısınma sorunu nasıl düzeltebileceğinize dair genel adımlar şunlar:

  • Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kontrol Edin: Aktif olarak kullanmadığınız arka planda çalışan uygulamaları kapatın. Arka plandaki uygulamalar CPU ve pil kaynaklarını tüketebilir, bu da aşırı ısınmaya neden olabilir.
  • Uygulamaları ve Sistemi Güncelleyin: Uygulamalarınızın ve Android işletim sisteminizin güncel olduğundan emin olun. Güncellemeler genellikle aşırı ısınmayı azaltmaya yardımcı olabilecek hata düzeltmeleri ve optimizasyonlar içerir.
  • Aşırı Hız Aşırtmayı Kaçının: Yukarıda belirtildiği gibi, CPU’nuzu aşırı hızlandırmaktan kaçının. Herhangi bir CPU veya GPU ayarını varsayılan değerlerine sıfırlayın.
  • Cihazınızı Serin Bir Ortamda Tutmaya Çalışın: Çevredeki yüksek sıcaklıklar aşırı ısınmaya katkıda bulunabilir. Doğrudan güneş ışığından kaçının ve cihazınızı daha serin bir yerde tutun.
  • Kılıf veya Kapak Kullanmayı Bırakın: Cihazınızda bir kılıf veya kapak kullanıyorsanız, bu ısıyı hapsedebilir. Onu çıkarmak ısıyı daha etkili bir şekilde dağıtabilir.
  • Grafik Yoğun İşleri Sınırlayın: Grafik açısından yoğun oyunlar oynamak veya GPU’yu zorlayan uygulamalar kullanmak aşırı ısınmaya neden olabilir. Bu tür görevlerden uzun süreli kaçının.
  • Kullanılmayan Bağlantıları Kapatın: Wi-Fi, Bluetooth ve mobil veri aşırı ısınmaya katkıda bulunabilir. Kullanmıyorsanız kapatın.
  • Kötü Amaçlı Yazılımları Kontrol Edin: Kötü amaçlı yazılımlar veya virüsler cihazınızın daha fazla çalışmasına neden olabilir, bu da aşırı ısınmaya yol açabilir. Güvenilir bir antivirüs uygulaması kullanarak kötü amaçlı yazılım taraması yapın.
  • Fabrika Ayarlarına Sıfırlama: Yukarıdaki çözümlerin hiçbiri işe yaramazsa, aşırı ısınmaya neden olabilecek herhangi bir yazılım sorununu ortadan kaldırmak için fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi yapmayı düşünebilirsiniz.
  • Pil Sağlığı: Zamanla, pil sağlığı bozulabilir ve ısınma sorunlarına yol açabilir. Piliniz eski ve yıpranmışsa, değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Unutmayın ki aşırı ısınma sorunlarına yönelik adımlar, cihazınızın markası ve modeline, çalıştığı Android sürümüne bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Sorun devam ederse, daha spesifik yönlendirme için cihaz üreticisinin müşteri desteği ile iletişime geçmek iyi bir fikir olabilir.

Android cihazlarda aşırı ısınma sonrası telefon kendini yeniden başlatabilir.

Orjinal şarj cihazı kullanmaya dikkat edin

Telefonunuzla birlikte gelen kullanım kılavuzunu hiç okudunuz mu? Her telefon üretim şirketi, kopya şarj aletlerinin kullanılmaması gerektiğini belirtir çünkü bunlar telefon pilinize zarar verebilir.

Telefonumuzun aşırı ısınmasının başlıca nedeni pilidir. Bu nedenle, telefonun orijinal şarj aletini kullanmaya özen gösterin.

Orjinal şarj cihazı kullanmaya dikkat edin

Bluetooth ve GPS kapatma

Bluetooth ve GPS arka planda kullanılabilir ağları sürekli tararlar. Eğer Android oyunları çalıştırıyorsanız ve telefonunuzun Bluetooth ve GPS özelliği etkinse, telefonunuzun aşırı ısınmasına neden olabilir.

Android aşırı ısınma sorunu nelerden kaynaklanırBu nedenle, ihtiyacınız yoksa Bluetooth ve GPS’i kapatın. Android aşırı ısınma sorunu ile ilgili genel anlamda bilgiler verdik, sürüm güncelleştirmeleri sonrası bu tür sorunlar değişiklik gösterebilir.

Ekran parlaklık ayarları

Sadece pil kullanımınıza bakın, ve ekranın cihazınızın pilinin %40’ını tükettiğini göreceksiniz.

Ekran, akıllı telefonlarımızda önemlidir ve çok fazla pil gücü tüketir. Bu nedenle, telefonunuzun parlaklığı her zaman maksimumda tutuluyorsa, telefonunuzun ısınması oldukça normaldir.

Bu nedenle, ekran parlaklığınızı azaltın veya mümkünse ‘Otomatik Parlaklık’ özelliğini açın. Bu, hem aşırı ısınma sorununu düzeltecek hem de pil tüketimini azaltacaktır.

Uygulama sürüm sorunları

YouTube ve Messenger gibi uygulamalar, çok fazla depolama alanı ve pil gücü tüketir. Ancak, neredeyse tüm Google uygulamalarının hafifletilmiş sürümleri Google Play Store’da yayınlanmıştır.

Popüler uygulamaların hafifletilmiş sürümlerini kullanarak cihazınızın performansını en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Ayrıca, hafif uygulamalar kurulum için çok az alan gerektirir ve 2G/3G internet üzerinde bile iyi çalışır.

Uygulama güncellemelerini almadığınızda aşırı sistem yoğunlukları nedeniyle ısınmalar meydana gelebilir.

Bu nedenle, yukarıdaki adımların hepsi Android ısınma sorunlarını nasıl önleyeceğinizle ilgiliydi. Android cihazınızın ısınma sorunlarını önlemek için yukarıdaki adımları takip etmelisiniz.