Akademik Araştırmalar İçin Arama Motoru
Akademik Araştırmalar İçin En İyi Arama Motoru

Akademik araştırmalar için en iyi arama motoru sadece Google değildir, birçok site bulunmaktadır.

Ödevleriniz ve projeleriniz için internette arama yapmayı düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk ismin Google’dir. Ancak akademik araştırma söz konusu olduğunda Google arama motoru çoğu durumda olduğu bazen bu konuda yetersizdir. Arama sonuçları bazen belirli bir akademik bilgi için aradığınız gibi olmayabilir. Bu, internette akademik veri toplamak için arama yapılamayacağı anlamına gelmez. Google’a ek olarak, özellikle akademik araştırma amaçları için tasarlanmış bir dizi arama motoru vardır. Alakasız veya düşük kaliteli sayfalarda zaman kaybetmeden ilgili bilgileri elde etmenize yardımcı olabilirler.

Aşağıda, istediğiniz araştırma materyalini hızlı ve kolay bir şekilde, kalite ve güvenilirlikten ödün vermeden bulmanıza yardımcı olacak en iyi akademik arama motorlarından bazılarının bir listesi bulunmaktadır. Akademik araştırmalar için en iyi arama motoru detaylarımızda.

Ayrıca okuyun: Google Akademik

Academic Info

Academic Info, her bir bilimsel konu alanı için en yararlı bağlantıların ve kaynakların büyük bir listesini içerir. Araştırma için yararlı akademik web sitelerinin listelerini almak için bu siteye göz atabilirsiniz. Bu site ayrıca çevrimiçi kurslar ve uzaktan eğitim bilgileri sunmaktadır. Akademik araştırmalar için en iyi arama motoru olma özelliğine sahiptir.

Worldwidescience

worldwidescience, ulusal ve uluslararası bilimsel veri tabanlarından oluşan küresel bilimsel arama motoru portalıdır. WorldWideScience.org, dünyanın dört bir yanından veri tabanlarında arama yapılmasını sağlar. Ayrıca, dünya çapında dağılmış çok dilli bilimsel literatürün gerçek zamanlı olarak aranmasını ve çevrilmesini sağlar. İnternette akademik araştırmalar için en iyi ve en yaygın kullanılan arama motorlarından biridir. Öğrenciler, öğretmenler ve akademisyenler göz önünde bulundurularak özel olarak tasarlanmıştır. Bu arama motoru yalnızca güvenilir ve ilgili sonuçları göstererek zamandan tasarruf etmenizi ve işinizi hızlı bir şekilde tamamlamanızı sağlar.

Akademik Araştırmalar İçin En İyi Arama Motoru
Worldwidescience

Science

Science.gov, ABD hükümetinden bilimsel bilgiler için bir arama motorudur. Portal, araştırma ve geliştirme (AR-GE) sonuçlarına ve bilimsel kuruluşların bilimsel ve teknik bilgilerine ücretsiz erişim sunmaktadır.

Science Akademi Makale
Science

Science.gov, kullanıcıların 60’tan fazla veri tabanında, 2.200’den fazla web sitesinde ve tam metin belgeler, alıntılar, bilimsel veriler dahil olmak üzere birçok formatta 200 milyondan fazla yetkili federal bilimsel bilgi sayfasında arama yapmasına olanak tanır.

RefSeek

RefSeek, öğrenciler ve araştırmacılar için akademik bilgiyi herkes için kolayca erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan arama motorudur. RefSeek, web siteleri, kitaplar, ansiklopediler, dergiler ve gazeteler dahil olmak üzere beş milyardan fazla belgede arama yapar.

RefSeek Akademi Makale
RefSeek

RefSeek’in benzersiz yaklaşımı, öğrencilere genel bir arama motorunun fazla gereksiz bilgi göstermeyip kapsamlı konu sunar. Akademik bilgilerin ve genellikle sponsorlu bağlantılar ve ticari sonuçlar yığını içinde kaybolan ilgi çekici fikirlerin görünürlüğünü artırır.

Google Scholar

Google Scholar, Google’ın akademik arama motorudur. Bilimsel literatür aramak için özel olarak tasarlanmış olan bu araç, bilimsel araştırma dünyasından ilgili bilgileri bulmanıza yardımcı olur. Google Scholar ile çeşitli akademik yayıncılardan, profesyonel topluluklardan, üniversitelerden ve diğer web sitelerinden kitaplar, tezler, makaleler ve özetler dahil olmak üzere birçok kaynağı keşfedebilirsiniz. Mayıs 2014’te, üçüncü taraf araştırmacılar Google Scholar’ın veri tabanının yaklaşık 160 milyon belge içerdiğini tahmin etmektedir.

Google Scholar Akademi makale
Google Scholar

Google, books.google.gr adresi de akademik makaleler konusunda çalışmaktadır. Google Books (eski adıyla Google Book Search ve Google Print), Google tarafından optik karakter tanıma (OCR) kullanılarak taranan ve dijital veritabanında saklanan kitaplar ve dergiler için Google’ın tam metin arama hizmetidir. Kitaplar, yayıncılar ve yazarlar tarafından, Google Kitaplar İş Ortağı Programı aracılığıyla veya Google’ın kütüphane ortakları tarafından sağlanır

ERIC Eğitim Kaynakları Bilgi Merkezi

ERIC, eğitim alanındaki literatür, araştırma ve bilgileri içeren, kullanımı kolay, aranabilir, internet tabanlı, bibliyografik ve kapsamlı bir veri tabanıdır. ERIC sitesi, ABD Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilimleri Enstitüsü tarafından ücretsiz olarak halkın kullanımına sunulmaktadır ve herhangi bir abonelik gerektirmemektedir.

Eğer siz de bir iş için akademik bilgi toplamak istiyorsanız, özel akademik bilgiler içeren arama motorları ve kütüphaneler olduğunu unutmayın ve verdiğimiz sitelerden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca okuyun: Google Sanal Gerçeklik Gözlüğü