Ana Sayfa Bilgisayar 501 HTTP Durum Kodu Hatası: Nedir ve Nasıl Düzeltilir?

501 HTTP Durum Kodu Hatası: Nedir ve Nasıl Düzeltilir?

0

HTTP 501 Hatası Nedir?

Bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız siteyi barındıran web sunucusuna istekte bulunur. Genellikle, her şey iyi çalışır ve sayfa yüklenir. Sunucu isteği yerine getiremediğinde bir HTTP 501 hatası alırsınız.

HTTP 501 Hatasına Neden Olan Nedir?

Bir sunucunun tarayıcınızın isteğini yerine getirememesinin ve HTTP 501 hatasına neden olmasının birkaç yaygın nedeni vardır. Çoğu zaman, web sunucusunun sahibi isteği tamamlamak için gereken bir özelliği etkinleştirmez. Ardından, web sunucusu için gerekli bir yazılım veya eklenti yüklememiş olma olasılığı vardır. Web modası geçmiş veya korunmamış olduğunda da 501 hatası alabilirsiniz. Bazı nadir durumlarda, site sahibi yanlış bir şey ayarlamıştır ve seçtikleri web sunucusu yazılımı, sitelerindeki bir özellikle uyumlu değildir.

HTTP 501 Hatası Nasıl Çözülür?

Başlamadan önce, bir web sitesini ziyaret eden bir kullanıcı olarak 501 hatasını çözmenin gerçek bir yolu yoktur. Sorun bilgisayarınız veya web tarayıcınızla ilgili değil. Web sunucusunda veya üzerinde çalışan siteyle ilgili bir sorun vardır. Yapabileceğiniz en fazla şey, sitenin sahibine ulaşmak ve bir şeylerin yanlış olduğunu bilmelerini sağlamaktır.

Site sahibi sizseniz, bu adımlar HTTP 501 hatasına neden olan sorunun en altına inmenize yardımcı olabilir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

1.Sunucuyu güncellemeyi deneyin. Debian ve Ubuntu sunucularında şunları çalıştırın:

"$ sudo apt update && sudo apt upgrade"

CentOS ve RHEL çalışması için:

11858 teknik destek
11858 teknik destek

“$ sudo dnf update” 

Ardından sunucunuzu yeniden başlatın veya web sunucusu hizmetini yeniden başlatın. Apache kullanıcıları şunları çalıştırmalıdır:

"$ sudo systemctl restart apache2"

Bazı sistemlerde bu biraz farklıdır.

$ sudo systemctl restart httpd
Nginx’i yeniden başlatmak benzerdir.
“$ sudo systemctl restart nginx”
Hatayı hala görüyorsanız, web uygulamanızı güncellemeyi deneyin. WordPress gibi web platformları, kontrol panelinizden çalıştırabileceğiniz sık güncellemeler alır. Gösterge tablosuna 501 hatası almadan web arayüzü üzerinden erişilebiliyorsa, bir güncelleme çalıştırmayı deneyin.

Web sunucunuz için eksik modülleri arayın. PHP, Python ve Ruby gibi çeşitli programlama dilleriyle uyumluluk için tonlarca Apache modülü vardır. Yüklemeniz gerekenlere sahip olduğunuzdan emin olun.

Son olarak, sunucu günlüklerini kontrol edin. Hem Apache hem de Nginx günlüklerini / var / log’da tutar 501’in nedenini sunucunun günlüğe kaydettiklerinden belirleyip belirleyemediğinizi kontrol edin.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA