Çeşitli DVR cihazları, ip kameralar, oyun konsolları, internet üzerinden oynanan oyunlar için gerekli olan port açma işlemlerinin ZTE nin VDSL modemi olan ZTE ZXHN H168N de port açma işlemleri nasıl yapılır sizler için derledik. İşlemlere başlamadan önce modeminizi bilgisayara ethernet kablosu ile bağlamanız işlemin yapılmasını kolaylaştıracaktır.

Modemi bilgisayarınıza kablo ile bağladıktan sonra bilgisayarınızdan boş bir internet sayfası açarak adres çubuğuna 192.168.2.1 yazıyoruz. Sonra karşımıza gelen kullanıcı adı ve şifre ekranına ilgili bilgileri giriyoruz. Kullanıcı adına admin, şifreye ise ttnet, password, admin bilgilerinden birini yazarak giriş yapıyoruz.

zte-port1

Modemin arayüzüne girdikten sonra sağ üstte bulunan “Uygulama” menüsüne tıklıyoruz. Daha sonra uygulama menüsünün altında bulunan “Port Yönlendirme” menüsüne basıyoruz.

zte-port2

Port Yönlendirme bölümüne girdiğimizde “Etkinleştir”i işaretliyoruz. “Ad” bölümüne ise portu hangi cihaz için açıyorsak onu yazıyoruz. Protokol bölümünde TCP&UDP yi seçiyoruz. Bu adımdan sonra Wan Sunucu Başlangıç IP adresi ve Wan Sunucu Bitiş IP adres kısmını boş bırakıyoruz. Wan Bağlantısı bölümünde DSL_Internet i seçiyoruz. Wan Başlangıç Portu ve Bitiş Portu bölümüne ise açmak istediğimiz portları açıyoruz. Lan Sunucu IP Adresine port açacağımız cihazın ya da internet sitesinin IP sini yazıyoruz. Daha sonra Lan Sunucu Başlangıç ve Bitiş Portlarına yine açmak istediğimiz IP leri yazıyoruz.

zte-port3

Bu işlemlerin ardından en altta bulunan “Ekle” butonuna basıyoruz ve portları kayıt ediyoruz. Portları kayıt ettikten sonra arayüzü kapatıyoruz.

Hazırlayan: Uğurcan ÜN