Yapay Zekalı Bilgisayar Nedir

Yapay Zekalı Bilgisayar terimi, bir NPU ve Copilot fiziksel anahtar içeren bir cihazı tanımlayan bir terimdir, ancak bunun ötesinde daha fazlası var.

Microsoft ve bilgisayar üreticilerinden “AI PC” terimini uzun süredir duyuyorsunuz, ancak aslında bu nedir diye hiç sormuş muydunuz? İzin verin size bu sorunun cevabını vereyim ve açıklayayım.

“Bir “Yapay Zekalı Bilgisayar”, AI yetenekleri sağlamak için gereksinimleri karşılayan bir bilgisayarı tanımlamak için kullanılan bir terimdir (Microsoft Copilot ile etkileşime girmek ve ChatGPT’ye Windows 11’de web üzerinden veya uygulama olarak erişmek gibi).

Yapay Zekalı Bilgisayar

Bir bilgisayarın “Yapay Zekalı Bilgisayar” olarak kabul edilmesi için beş ana bileşene sahip olması gerekmektedir:

1. NPU (Sinir Ağları İşlemci Birimi).
2. GPU (Grafik İşlemci Birimi).
3. CPU (Merkezi İşlem Birimi).
4. Copilot erişimi.
5. Copilot fiziksel anahtarı.

Daha fazla açıklama için, NPU genellikle CPU’nun içinde bir bileşen olarak bulunur ve bağımsız bir çip değildir. NPU’lu işlemcilerin bazı örnekleri arasında en son AMD Ryzen 8000G, Qualcomm Snapdragon X Elite ve Intel Core Ultra serisi işlemciler bulunmaktadır.

Bir “AI PC”nin en önemli yönü NPU’dur çünkü yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) görevlerini işlemek için özel olarak tasarlanmış donanım bileşenidir. CPU ve GPU birçok farklı görevi ele alabilir, bunlar arasında AI de bulunur, ancak derin öğrenme algoritmaları için karmaşık hesaplama gereksinimlerini karşılamak için tasarlanmamışlardır.

Şu anda mevcut olan Yapay Zekalı Bilgisayar’lar nelerdir?

Bu AI PC çağının başında olduğumuz için, piyasada pek fazlası bulunmamaktadır, ancak zamanla yaygınlaşması beklenmektedir.

Şu anda mevcut olan cihazlardan bazıları şunlardır:

– Microsoft Surface Pro 10.
– Microsoft Surface Laptop 6.
– Dell Latitude 7350 Detachable.
– Dell Precision 3000 ve 5000 Serisi.
– Dell Precision 3280 CFF.
– Dell XPS (en son sürümler).
– Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 5.

Yukarıdaki işlemcilerden birine ve bir Copilot özel anahtara sahip olan bir cihaz, bir AI PC olarak kabul edilebilir.

Sizde bir Yapay Zekalı Bilgisayar var mı?

2024’te Intel veya AMD’nin en son işlemcilerini içeren bir bilgisayar satın almadıysanız, muhtemelen bir AI PC olarak kabul edilen bir cihaza sahip değilsinizdir. (Qualcomm’un X Elite işlemcisiyle donatılmış cihazların 2024 yazının bir zamanında duyurulması ve Windows 11 24H2’nin temel bileşenlerinin de ön yüklü olarak gelmesi beklenmektedir.)

Ancak, bu, bilgisayarınızın AI görevlerini işleyemeyeceği anlamına gelmez. Bilgisayarınızda bir veya daha fazla NPU bulunabilir. Bu talimatlar, sisteminizin bir NPU’ya sahip olup olmadığını kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Bir AI PC’ye ihtiyacım var mı?

Kısa cevap “Hayır.” Bu anda bir AI PC’ye ihtiyacınız yoktur. Ancak, Windows geliştikçe ve daha fazla özellik bir NPU’nun varlığını gerektirdiğinde, belirli özelliklere erişmek veya belirli özellikleri daha verimli kullanmak için yeni donanıma ihtiyacınız olabilir.

Örneğin, Windows 11’de, portre arka plan bulanıklığı, göz teması ve otomatik çerçeveleme gibi “Windows Stüdyo Efektleri”ne erişmek için özel donanıma ihtiyacınız olacaktır.

Öte yandan, Windows 11 için Copilot gibi bazı AI özelliklerine erişmek için özel donanıma ihtiyacınız yoktur. Bahsedebileceğim diğer örnekler arasında, Paint’teki AI özellikleri yer alır; bu özellikler arka planları kaldırmanıza ve AI ile görüntüler oluşturmanıza olanak tanır. Fotoğraflar uygulamasında, arka planları kaldırmak, bulanıklaştırmak veya değiştirmek için AI’ı kullanabilirsiniz.

Microsoft, ayrıca Speak for Me ve Süper Çözünürlük gibi diğer özellikler üzerinde çalışıyor, ancak donanım gereksinimleri henüz onaylanmadı.

Yapay Zekalı Bilgisayarı farklı kılan nedir?

Günlük görevler açısından, geleneksel ve AI bilgisayar arasında az fark vardır çünkü her iki cihaz da kullanıcılara iş, okul, oyun ve günlük bilgisayar kullanımı için gereken ortak araçlara erişim sağlar.

Benim görüşüme göre, Microsoft’un “AI PC” terimini mümkün olduğunca çok AI teknolojisini tanıtmak için bir pazarlama stratejisi olarak kullandığına inanıyorum. Ayrıca, “Copilot” fiziksel anahtar gerekliliğiyle tamamen aynı fikirde değilim çünkü bu anahtar öğe olmadan bilgisayar bir AI PC olarak kabul edilemez. Aslında, şirketin üreticileri cihazlarına fiziksel anahtarı entegre etmeye zorunlu tutması konusunda herkesin aynı düşüncede olmadığını belirtmek gerekir.

Intel’in açıkladığı gibi, bir NPU’nun yardımıyla Microsoft Copilot’un gelecekte, bulutun tamamen bağımlı olmadan bilgisayarda yerel olarak çalışabileceği bir zamanda olabilir. (Bunun “tamamen” dediğimi belirtmek önemlidir çünkü bazı hizmetlerin hala buluta erişime ihtiyacı olacaktır.)

Sizce bu yeni bilgisayar donanımı çağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.