Ana Sayfa Bilgisayar Windows’un Yüklendiği Tarihi Nasıl Görebilirim?

Windows’un Yüklendiği Tarihi Nasıl Görebilirim?

0

Bilgisayarınızda Windows’un ne zaman yüklendiğini hiç merak ettiniz mi? Yanıtınız Evet ise bu yazımız tam size göre. Yeni bir bilgisayar aldınız ya da Windows’u yükleyeli uzun zaman oldu ama tarihini hatırlamıyorsunuz.  Herhangi bir nedenden dolayı işletim sistemi yükleme tarihini öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Komut istemi ile bu tarihi öğrenmek mümkün oluyor.

Fakat şöyle bir dezavantajı var. Örneğin, Windows’unuz 15.07.2016’da cihaza yüklendi. Bu tarihten sonra bilgisayarınız, bildiğiniz gibi, sürekli güncelleştirme alır. İşte bu tarihten sonra gelen güncelleştirmeler arasında Windows’un genel yapısını hem kullanım açısından hem görsel açıdan değiştirecek büyük bir güncelleme geldi ise yükleme tarihi olarak o güncellemenin alındığı tarih görünüyor.

Bu duruma örnek verecek olursak; mesela Windows 8 cihazlara gelen Windows 8.1 güncellemesi gibi. Windows 10 üzerinden bir örnek verecek olursak; Windows 10 yıldönümü güncellemesi diyebiliriz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Windows Yükleme Tarihi Nasıl Tespit Edilir?

  • Komut İstemi‘ni yönetici olarak çalıştıralım.
  • Komut satırına aşağıda görüldüğü gibi systeminfo | find /i “date” komutunu yazıp Enter’a basalım.

windate1

  • Yukarıda görüldüğü gibi komutu yazdık ve yükleme tarihi görüldü.
  • Yukarıda anlattığımız örneklerdeki gibi, en son gelen büyük güncellemenin tarihini baz alıyor. Bu duruma göre, bu cihaz muhtemelen 28.09.2016 tarihinde Windows 10 yıldönümü güncellemesini aldı.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA