Windows için Shazam indirme

Windows için Shazam uygulaması, Windows bilgisayarlar için tartışmasız en iyi müzik tanıma yazılımıdır. Eğer bir akıllı telefona kullanıyorsanız, muhtemelen bu uygulamayı  sadece duymamış, aynı zamanda yüklemişsinizdir.

Müzik hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmaya devam ediyor. Yani kendinizi nerede bulursanız bulun, yakınlarınızda bir yerlerde müzik çalıyordur. Duyduğunuz melodinin adını hatırlamıyorsanız Shazam uygulaması tam size göre.

Shazam’ın sistem gereksinimleri

Shazam akıllı telefonlarda en iyi şekilde çalışmak üzere tasarlanmış olsa da, isterseniz Bilgisayarınıza da indirebilirsiniz. Ancak, uygulamayı indirmeden önce sistem gereksinimlerini göz önünde bulundurmak zorunda olduğumuzu unutmayalım.

  • İşletim sistemi: Windows 10 sürüm 10240.0 veya üzeri, Windows 8.1
  • Mimari: x86, x64

Minimum ve önerilen olmak üzere iki gereksinim durumu olmasına rağmen, bunlar esasen aynıdır. Özetlemek gerekirse, PC’niz en azından Windows 8.1’de çalıştığı sürece, muhtemelen sorunsuz bir şekilde uygulamayı kullanabilirsiniz.

Shazam uygulamasını kullanmak istiyorsanız bir mikrofona ihtiyacınız olacağını belirtmekte fayda var. Shazam’ın işlevselliği, sesi dinlemeye ve onu çevrimiçi bir veritabanıyla karşılaştırmaya dayanır. Bu nedenle çalışan, istikrarlı bir İnternet bağlantısına da ihtiyacınız olacak.

Windows İçin Shazam'ı İndirin

Shazam nasıl yüklenir

Öncelikle windows için Shazam’ı kullanmak istiyorsanız, bu uygulamanın bir Windows Store uygulaması olduğunu bilmeniz gerek. Bu, Windows Store’un bilgisayarınızda bir şekilde çalışmıyor olması durumunda, uygulamayı kurmanın neredeyse başka hiçbir yolu olmadığı anlamına gelir. Ancak, her şeyin yolunda olduğunu varsayarsak, windows için Shazam’ı bilgisayarınıza kurmak çok kolaydır.

Bu sürecin ilk adımı uygulamanın sayfasına gitmektir. Sayfaya gittiğinizde “Uygulamayı Al” düğmesine basın. Shazam kitaplığınıza eklendiğinde “Yükle” düğmesine basın. Yapmanız gereken başka bir adım veya karmaşık bir işlem yoktur. Kurulum bittiğinde “Başlat” butonuna basarak Shazam’ı çalıştırabilirsiniz.

Shazam nasıl çalışır?

Çoğunuz uygulamayı akıllı telefonlarınızdan zaten biliyorsunuz. Ancak henüz uygulamayı tanıma şansı olmayanlar için işler çok basit. Shazam düğmesine tıkladığınızda veya dokunduğunuzda program sizin için melodiyi tanımlamaya başlar.

Gürültülü bir ortamdaysanız veya şarkı bitmek üzereyse muhtemelen uygulama  işe yaramayacaktır. Ancak, siz şarkıyı net bir şekilde duyabiliyorsanız, bilgisayarınızın mikrofonunun da duyması kuvvetle muhtemeldir.

Shazam nasıl kullanılır

Windows için Shazam uygulamasının bazı güzellikleri var. Örneğin, düzenli bir Cortana kullanıcısıysanız, buradan Shazam’ı kullanarak sizin için şarkıyı tanımlamasını isteyebilirsiniz. Sadece Cortana’yı açın, sonra ona “Bunu Shazamla” deyin, gerisini kendisi halledecektir.

Bu uygulama aradığınız şarkıyı başarıyla tanımladıktan sonra, şarkı hakkında ek bilgileri de yine uygulama üzerinden görebilirsiniz. Bu ayrıntılar şarkı sözleri, müzik videoları, YouTube performansları, sanatçı bilgileri ve albüm ayrıntılarını içerebilir. Ayrıca, parçaları Windows Store’dan satın alma olanağınız da bulunuyor..

Grafikleri ve Shazam kitaplığınızı görüntüleyin

Shazam bir şarkıyı tanımladıktan sonra onu otomatik olarak kitaplığınıza aktaracaktır. Shazam hesabınız varsa bu uygulama üzerinden tüm geçmiş etkinliklerinizi görebilir, hatta bunları arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bu uygulama ayrıca müzikteki çeşitli trendleri görebileceğiniz bir Listeler kategorisine de sahiptir. Shazam’ın Ana Sayfa bölümü, tercihlerinize göre oluşturduğu profile göre size çeşitli öneriler sunar. Örneğin, bazı tekno melodileri belirlerseniz, uygulama sayesinde benzer sanatçıları veya şarkıları görebilirsiniz.

Canlı kutucuk desteği

Windows’daki Canlı Kutucuklar özelliğini muhtemelen biliyorsunuzdur. Eğer bunları kullanmayı seviyorsanız, o zaman sizi güzel bir sürpriz bekliyor : Shazam Canlı Kutucukları destekler. Bunları etkinleştirir ve Başlat menünüze eklerseniz, uygulamanın işlevselliğini artırabilirsiniz.

Shazam’ın Canlı Kutucukları en son tanımlanan parçanızı hemen orada görüntülemenizi sağlar. Böylece uygulamayı açmanıza gerek olmaz. Ayrıca, beğendiğiniz bir şarkıyı duyduğunuzda doğrudan Başlat Menüsünden Shazam’layabilirsiniz.

Yapılandırması kolay

Shazam bir Ayarlar ekranıyla birlikte gelir. Burada yapılandırabileceğiniz seçeneklerin miktarı oldukça sınırlıdır. Yeni bir Shazam hesabına kaydolabilir veya mevcut hesabınıza giriş yapıp konum kullanımını değiştirebilirsiniz.

Ayarlar ekranındaki diğer seçenekler aslında size daha fazla ayrıntı sağlamak içindir. Bu nedenle, bunları programın sürümünü, kullanım koşullarını, gizlilik politikası ayrıntılarını görmek ve Shazam’ı kullanma konusunda yardım almak veya bir tanılama raporu göndermek için kullanabilirsiniz.

Shazam SSS

  • Shazam güvenli mi?

Shazam müziği algılamak için mikrofonunuzu kullanıyor olsa da , yalnızca siz izin verdiğinizde etkinleşir. Bu nedenle Shazam’ın sizi dinlemesi konusunda endişelenmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Ancak Shazam’ın arka planda çalan her şeyi yakalamasına izin veren bir seçenek te bulunuyor. Maalesef bu özellik şu anda Windows Store uygulamasında mevcut değil.

  • Shazam uğultuyu tanıyabilir mi?

Ne yazık ki Shazam, şarkıları mırıldanarak veya orijinal şarkının parçaları dışında herhangi bir şeyi tanıyamıyor. Ancak yüksek sesli ortamlarda çalan müziği algılama konusunda çok başarılı. Bunun yerine, mırıldanma seslerini algılayan Midomi web hizmetini deneyebilirsiniz.

  • Shazam hangi izinleri gerektiriyor?

Shazam, dahili veya harici mikrofonunuzu kullanmak için izin ister ve bu izinler olmadan çalışamaz. Ayrıca konumunuzu kullanmayı da isteyebilir, ancak bu isteğe bağlıdır.