Ana Sayfa Haberler Windows 8 Varsayılan Programları Ayarlama

Windows 8 Varsayılan Programları Ayarlama

0
Paylaş

Günümüzde program üreticileri ürettiği programın popülerliğini artırmak amacı için programı yüklerken izninizi almadan bir program uzantısının alışkın olduğunuz program yerine kendi programı üzerinde açmaktadır. Bu canımızı sıkmakta ve bu programın hakimiyetine son vermek için bilgisayarınızdan kaldırılmaktadır. Ya da bu duruma katlanılmaktadır.

Bu problemi aslında Windows üzerindeki ayarlardan çözmek mümkündür. Nasıl mı? İşte cevabı! (Anlatım Windows 8.1 görselleri kullanılarak yapılacaktır.)

Bu işlemi gerçekleştirmek için Denetim masasına erişmemiz gerekmektedir. Eğer masaüstünüzde kısa yolu yoksa Windows 8.1de mause sağ alt tarafa sürükleyelim. Ve çıkan araç çubuğundan Ayarları tıklayalım.

vrs_1

Açılan Araçlar menü çubuğundan Denetim Masasını tıklayalım.

vrs_2

Açılan Denetim masası penceresinden Programları tıklayalım.

vrs_3

Açılan Programlar penceresinden Varsayılan Programları tıklayalım.

vrs_4

Açılan Varsayılan Programlar penceresinden Varsayılan programlarınızı ayarlayın kısmını tıklayalım.

vrs_5

Açılan Varsayılan Programları Ayarla penceresinden hangi programı varsayılan olarak istiyorsanız bu programı program listesinden bulup tıklayın. (Biz VLC player i varsayılan medya oynatıcı olmasını istiyoruz.) Sonra sağ tarafta çıkan Bu programı varsayılan olarak ayarla yı tıklayalım.

vrs_6

Sonrasında ekranda Bu program tüm varsayılanlara sahip yazısını görürsünüz. Artık seçtiğiniz program bu programla alakalı tüm programları çalıştıracaktır. Artık pencerede tamam diyip işlemi sonlandırabiliriz.

vrs_7

 

 

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.