Windows 12 Abonelik Gerektirmeyecek

Bir yanlış anlaşılma ve ardından kuyuya atılan bir taş sonucu Windows 12 ücretli abonelik getireceği bilgisi asılsız çıktı.

Microsoft’un, Windows 12’yi kullanmak için kullanıcıların abonelik ücreti ödemesi gerekeceğini gerektireceği yönündeki birçok raporun aksine böyle bir planı yok.

İnternet üzerinde, Microsoft’un Windows 12 abonelik sistemine tabi tutmayı düşündüğü öne sürüldü, ancak bu doğru değil. Windows Central’dan gelen yeni bir rapor, dolaşan söylentilerin gerçek olmadığını belirtiyor.

Windows 12 Ücretli Abonelik Gerektirmeyecek
Windows 12 Ücretli Abonelik

Windows 12 Ücretli Abonelik Gerektirmeyecek

Son zamanlarda Windows 11’in Canary Kanalı’ndan bir önizleme sürümünde bazı türde bir abonelikle ilgili referanslar (Neowin aracılığıyla) bulunmuş, bu da Microsoft’un işletim sistemini kullanmak için aylık ücret talep etme planları yapabileceğini düşündürmüştür.

Ancak rapora göre, bu referanslar (“Subscription Type – L_MsgSubscriptionType (as “Device-Based Subscription” or “User-Based Subscription”)”) , işletim sisteminin IoT Enterprise Abonelik sürümünün bir parçası olup Windows 12 için geçerli değildir.

Birçok özellikten yararlanmak için gelecekteki işletim sistemi sürümlerinin abonelik gerektirme olasılığı olabilir, Microsoft 365 aboneliğini kullanmak gibi, ancak Microsoft’un masaüstü Windows’unu kullanmak için kullanıcıları ödeme yapmaya zorlaması muhtemel değildir. Bunun nedeni, sadece yeterli talep olmaması değil, aynı zamanda başka hiçbir şirketin bunu yapmamasıdır. Google, Android veya Chrome OS’u kullanmak için bir abonelik sunmuyor ve Apple, macOS veya iOS’u kullanmak için aylık ücret talep etmiyor.

Tabii ki, işletim sistemi dışındaki abonelik gerektiren diğer hizmetleri içermiyor. Bunlar arasında Microsoft 365 Aile ve Kişisel abonelikleri, Office uygulamalarına erişim sağlamak için, Apple TV+, Apple Music, YouTube Premium ve birçok diğer hizmet bulunuyor.

Ayrıca, Microsoft’un zaten işletim sistemini paralı bir modelle pazarlama amacı güden “Windows 365” adlı bir hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmet, Windows 11’i çalıştıran bulut tabanlı sanal makineleri kullanma olanağı sunar. Bu hizmet şu anda yalnızca işletmelere sunulsa da, ilerleyen dönemlerde sıradan tüketicilere daha karma bir deneyim sunmak amacıyla gelebilir.

Windows’un gelecekteki sürümlerinin ücretsiz olarak sunulmaya devam etme nedenlerinden biri, Microsoft’un zaten üreticilerden gelir elde etmesidir, çünkü yeni bilgisayarların Windows 11 ve belirli uygulamaları ön yükleme zorunluluğu vardır ve işletim sistemi, kullanıcıları birçok hizmetini kullanmaya çekmek için birçok türde reklam içermektedir. Ayrıca, Windows 11 22H2’deki son bir güncelleme, reklamları yanıtların altında gösteren Copilot AI sohbet botunu tanıttı.

Sona gelirsek, Windows 12 Ücretli Abonelik diye bir durum yok ve bence Microsoft’un artık böyle bir pilanı yok. İşletim sistemleri ile ilgili herhangi bir sorunuz ve aklınıza takılan bir konu varsa yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.