Bu makale, Windows 11’e nasıl yazıcı ekleneceğini açıklar. Bir yazıcı el ile veya otomatik olarak eklenebilir, böylece her iki yön de sağlanır.

windows 11e yazici nasil eklenir 1

Windows 11’e Otomatik Olarak Yazıcı Nasıl Eklenir?

Windows yazıcıyı otomatik olarak tanımlayabiliyorsa, yükleme işlemi yalnızca birkaç dakika sürer ve birkaç düğmeyi tıklamak dışında yapmanız gereken hiçbir şey yoktur.

1-Ayarları aç. Oraya ulaşmanın bir yolu, Başlat düğmesine sağ tıklayıp Ayarlar’ı seçmektir.

2-Bluetooth ve cihazlar > Yazıcılar ve tarayıcılar’a gidin.

3-Aygıt ekle’yi seçin, Windows’un yazıcıyı bulması için birkaç saniye bekleyin ve ardından yüklemek istediğiniz aygıtın yanındaki Aygıt ekle’yi seçin.

windows 11e yazici nasil eklenir 2

4-Yazıcı kurulurken bekleyin. Halihazırda kullanmakta olduğunuz diğer yazıcılar ve tarayıcılarla birlikte listede görünecektir.

Windows 11’e Manuel Olarak Yazıcı Ekleme

Bilgisayarınız yazıcıyı otomatik olarak tanımıyorsa, manuel olarak eklemeyi deneyebilirsiniz.

1-Ayarlar’ı açın ve Bluetooth ve cihazlar > Yazıcılar ve tarayıcılar > Cihaz ekle’ye gidin.

2-Windows yazıcıyı otomatik olarak bulmaya çalışırken birkaç saniye bekleyin. El ile ekle bağlantısını gördüğünüzde seçin.

3-Durumunuza ve yazıcıya nasıl bağlanmayı planladığınıza bağlı olarak burada birkaç seçenek vardır.

Beş seçeneğin tümü, kablosuz veya ağa bağlı yazıcılar için çalışır. Yazıcınız yerel olarak/doğrudan bilgisayarınıza bağlıysa, El ile ayarlarla yerel bir yazıcı veya ağ yazıcısı ekle’yi ve ardından İleri’yi seçin.

windows 11e yazici nasil eklenir 3

4-Yazıcının bağlı olduğu bağlantı noktasını seçin ve ardından İleri’yi seçin.

USB üzerinden bağlıysa, listeden seçin. Paralel (LPT) ve seri (COM) bağlantı noktaları için seçenekler de vardır.

5-Sonraki, yazıcı sürücüsünü yükleme seçeneklerinizdir. Yazıcı, sürücüyü içeren bir diskle birlikte geldiyse, diske göz atmak için “Have Disk (Diski Var)” öğesini seçin. Aksi takdirde, Windows Update’i seçin.

6-Windows bir seçenekler listesi doldururken bekleyin. Windows yazıcı listesini güncelliyor mesajını içeren bir ekran göreceksiniz. Bu, birkaç dakika sürebilir.

7-Sol sütundan yazıcının üreticisini ve ardından sağ sütundan modeli seçin. İleri’yi seçin.

8-Yazıcıya bir ad verin ve ardından İleri’yi seçin. Bu, sadece referansınız için olduğundan, istediğiniz herhangi bir şey olabilir.

9-Şimdi bir başarı sayfası görmelisiniz. Yazıcıyı test etmek istiyorsanız Test sayfası yazdır’ı seçin, aksi takdirde yazıcıyı aygıt listenizde görmek için Bitir’i seçin.