Windows 11 Odak Oturumları Nasıl Açılır;

Microsoft kısa süre önce, Panos Panay tarafından alay edildikten sonra Insider Preview‘a yaklaşan Odak Oturumları özelliğini ekledi . Daha önce açıklandığı gibi, kullanıcıların çalışma sürelerini etkili bir şekilde yönetmelerine ve üretkenliği artırmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Windows 11 Focus Sessions‘ın nasıl kurulacağını ve günlük olarak nasıl kullanılacağını görelim.

Screenshot 3 4

Başlamak için, bu parçayı yazarken aslında Focus Sessions kullanıyorum.Windows 11‘de Saat uygulamasını açarak bundan yararlanabilirsiniz. Kullanıcı arayüzü oldukça açıklayıcıdır: sadece dakikaları belirtin ve Başlat Düğmesine tıklayın. 

11858 teknik destek

Screenshot 4 4

Varsayılan olarak 5 dakika olarak ayarlanan her yarım saatte bir otomatik olarak 1 mola ekler. Sağ üstteki kart, günlük galibiyet serisini, tamamlanan hedefi ve dünün ilerlemesini gösterir.

Ardından, Microsoft hesabınızda oturum açmak için sol alt köşedeki Oturum Aç seçeneğini de tıklayabilirsiniz. Bu, Yapılacaklar uygulaması etkinliklerini Saat uygulamasıyla eşitlemenizi sağlar. Sırada, çalışırken en sevdiğiniz şarkıları çalabileceğiniz Spotify kartı var. Hesabınızı uygulamaya eklemek için Spotify‘ınızı Bağlayın düğmesini tıklayın. Ancak, özelliğin çalışması için Spotify UWP uygulamasının PC’nize önceden yüklenmesi gerekir.

Screenshot 5 4

Temel olarak, Spotify kartı, uygulamaya açılan bir kapıdır. Herhangi bir başlığa tıkladığınızda, müziği çalmak için Spotify açılır.

Screenshot 6 4

Şimdi, kişiselleştirmeden bahsetmişken, yapabileceğiniz birçok şey var. Odak oturumları kartının sağ üst köşesindeki üç noktalı menüyü tıklayın. Ardından, varsayılan mola zamanı, Spotify ve Yapılacaklar listesi entegrasyonunu devre dışı bırakma, temayı değiştirme, bildirimleri yönetme vb.

Saat uygulamasının boyutunu küçültmek ve her pencerenin üstüne koymak için Üstte Tut düğmesini de tıklayabilirsiniz. Bu şekilde, molalarınızı ve Odak Oturumunun bitmesine ne kadar süre kaldığını takip edebilirsiniz.

Focus Assist’in Focus Sessions’tan farkı nedir?

Normal bir Windows kullanıcısıysanız, Focus Assist adlı benzer bir özellik olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Önemli bir şey yaparken veya aksiyon dolu bir oyun oturumunda kendinizi şımarttığınızda cihazdaki bildirimleri devre dışı bırakmak içindir.

Focus Assist’te farklı otomatik kurallar ayarlayabilir ve mod etkinleştirildiğinde bile önemli bildirimleri filtreleyebilirsiniz. Öte yandan, Odak Modu sadece zamanı takip eder ve diğer özellikten ayrı çalışır. Yine de, ikisi birleştirilirse harika olurdu.

Windows 11 Odak Oturumları Nasıl Açılır